ח'כ אראל מרגלית: איך חוסכים למשפחה 1317 ש"ח בחודש?

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

29.7.2013

שלום,

 

השבוע שלי עמד בסימן עסקים קטנים ובינוניים. ביום ד' קיימנו בכנסת את אירוע ההשקה של השדולה לעסקים קטנים ובינוניים שבראשה אני עומד יחד עם ח"כ אורלי לוי אבוקסיס, ולמחרת הגשתי את הצעת החוק לעידוד עסקים קטנים ובינוניים.

 

מה זה עסק קטן? זה בית קפה, המכולת בפינה, חנות הפרחים, מפעל קטן, נגרייה, סטארט-אפים בתחילת הדרך וגם, פרילנסרים, מעצבים ומתכנתים.

 

מי שיש לו עסק קטן ובינוני מכיר את מסכת תלאות היום יום. בירוקרטיה, רגולציה ומחנק אשראי הן לא מילים זרות לו אלא להיפך, חלק מהחיים. מי שאין לו עסק קטן וחולם לפתוח אחד כזה נרתע, פעמים רבות, בגלל הקשיים הצפויים לו. הרבה מאוד אנשים מוותרים על החלומות שלהם ועל מימוש הכישרון שלהם לא מפני שהם רוצים אלא מפני שהם יודעים שבמצב הנוכחי אם אין להם סבלנות אדירה ואין להם גב כלכלי ואין להם עצבים חזקים הם, פשוט, לא ישרדו.

 

לכנס ההשקה של השדולה הגיע שר הכלכלה נפתלי בנט. הגיעו גם הרבה מאוד חברי כנסת: איתן כבל, חילק בר, מרב מיכאלי, נחמן שי, עמר בר לב, רינה פרנקל, חאמד עאמר, רונן הופמן, בועז טופורובסקי, משה גפני, זבולון כלפא, שמעון אוחיון ודוד צור. מנהל רשות המיסים משה אשר, יו"ר להב אהוד רצאבי, נשיא התאחדות התעשייה והמלאכה יהודה אלחדיף, נציגי הבנקים, בעלי עסקים קטנים ובינוניים ויזמים. בכנס הצפנו את בעיית האשראי של העסקים הקטנים, בעיקר את העובדה שהבנקים גובים מעסקים אלה ריבית כפולה מהריבית שהם גובים מעסקים גדולים על הלוואות. דיברנו על הקשיים שבהם נתקלים בעלי העסקים, ועל העובדה שהמדינה לא מבינה את חשיבות העסקים הללו לכלכלת ישראל. רק כדי שנבין, למעלה מחמישים אחוז מהמועסקים במשך מועסקים בעסקים קטנים ובינוניים. העסקים הקטנים מהווים 99% מסך העסקים במשק הישראלי. עסק קטן בישראל מתעסק בניהול חשבונות ובתשלומי מיסים פי שלושה יותר מעסק בארה"ב או באוסטרליה ופי תשעה (כן, שמעתם טוב) מאשר בשוודיה. זה מטורף!

 

מנהל רשות המיסים הרים את הכפפה. במהלך הכנס הוא הודיע על הקמת ועדה שתבחן כיצד להקל על עסקים קטנים ובינוניים בתחום הרגולציה. הוא גם הודיע שעסקים זעירים יוכלו להגיש דו"ח שנתי על עמוד אחד בלבד. וזה מצוין. אבל זה לא מספיק.

 

ומכיוון שזה לא מספיק הגשתי את הצעת החוק לעידוד עסקים קטנים ובינוניים. אם החוק יעבור אפשר יהיה להיכנס לאינטרנט ולמלא דו"ח שנתי לבד. בלי רואה חשבון, ללא תשלום, כמו שעושים בארה"ב ובבריטניה. אגרת חברה תעלה בסביבות 15 ש"ח לחודש במקום למעלה ממאה שישים. ההתנהלות מול רשם החברות תהיה דרך האינטרנט ותחסוך נסיעה לירושלים ועמידה בתור וביזבוז זמן ועצבים. חוק עידוד עסקים קטנים יכריח את הממשלה והרשויות לשנות את הדיסקט ולהתחיל להתנהל מול עסקים קטנים ובינוניים בכבוד שמגיע להם.

 

איך זה יקרה? פשוט. אפליקציה שתסייע בהגשת דוחות עצמאית, פורמט אינטרנטי פשוט ואחיד להגשת דוחות שתוכלו למלא בבית או, מקסימום, תוך התייעצות עם מנהל חשבונות, פטור מביקורת של רואה חשבון לעסק שהמחזור שלו פחות מ-12 מיליון ש"ח.

 

לקחתי על עצמי לייצג את העסקים הקטנים והבינוניים בכנסת. השדולה והצעת החוק הן יריות הפתיחה במאבק הכל כך חשוב הזה למען אנשים שיוצרים ועושים ועובדים ומייצרים מקומות עבודה ומניעים את המשק קדימה ומתפרנסים בכבוד. 

 

שבת שלום,

שלך,

אראל

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית