ח'כ אראל מרגלית: איך להוסיף 30 מיליארד דולר בשנה לחינוך?

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

 

שלום,

 

קרא לנו נס: מצאנו גז טבעי. מסתבר שישראל היא לא רק מעצמת הייטק אלא גם מעצמת גז טבעי. מבחינת מדינת ישראל המדובר בהכנסה אדירה שיכולה לשנות את פניה של החברה הישראלית כולה. הכסף הזה הוא של אזרחי ישראל והם אלו שצריכים ליהנות מפרותיו.

אבל מי ינהל את הכסף שלכם? ומי ישתמש בו?

 

אני טוען שאסור שמערכת הביטחון תשים ידה על שקל מכספי תמלוגי הגז. הממשלה תמיד דאגה ותדאג לתקציב הביטחון, סביר להניח שהביטחון יקבל עדיפות תקציבית גם בשנים הבאות. אני מאמין שהכסף הזה חייב לשמש לשיפור מערכת החינוך הישראלית והפיכתה לטובה ושוויונית יותר. החינוך הוא המשאב העיקרי של ישראל, וחייבים שכספי משאבי הטבע ישמשו לשיפור ותמיכה במשאב הכי גדול שלנו - המשאב האנושי.

 

תלמיד ממרכז הארץ מקבל פי שלושה משאבים מאשר תלמיד בחלק מיישובי הגליל, הנגב ושכונות מוחלשות בערים הגדולות. הפערים הללו הם הסכנה האמיתית בפניהם ניצבת מדינת ישראל, הסיכון החברתי והמעמדי הוא סיכון גדול יותר מהסיכון הביטחוני. חינוך חייב להיות שוויוני ולתת הזדמנות ואפשרות לכולם. וכספי הגז חייבים לשמש למטרה הזאת.

 

ישראל חייבת להשתמש בכסף הזה לסגירת פערים בחינוך ולא לכיסוי חובות, הכסף הזה צריך לייצר צמיחה והוא החיסכון שלנו לילדים שלנו. אסור להשתמש בו בשוטף. אסור לבזבז אותו על היום, יום.

 

איך עושים את זה? אז הנה חמישה כללים לניהול החסכונות מתמלוגי הגז הטבעי כך שישרתו את הילדים והנכדים שלנו:

הפרדה מוחלטת של הכסף מהתמלוגים מאוצר המדינה. אסור לתת לשר האוצר לנהל את הכסף הזה. בדיוק כמו שאתם לא מערבבים את החסכונות שלכם עם העובר ושב. איך מפרידים? פשוט, מקימים קרן מדינה שמנוהלת עצמאית בדיוק כמו בנק ישראל.

 

בניית אסטרטגיה לטווח ארוך. נגידי הקרן חייבים לבנות כללי עבודה שישקפו הסתכלות לתווך ארוך בחינוך, בעסקים קטנים, בתעשייה ובצמיחה. במילים אחרות, יתמקדו בחיסכון לעתיד ולא בבזבוז מיידי.

 

השקעה של כספי הקרן מחוץ לישראל! מה פתאום? זה מפתיע אבל בדיוק כך צריך לעשות. הניסיון מוכיח שדחיסה של ערימת המזומנים הזאת לתוך המדינה מיקרת מאוד את היצור הישראלי וכך מרסקת את היצוא. לחלופין אם משקיעים בתחומים ובמדינות הנכונות כמו נורבגיה, הקרן מתעצמת ומשקיעה בחוכמה ובהדרגה בתחומים אסטרטגים לציבור ולכלכלה.

 

בניית רשימת כללי השקעה שישקפו את ערכי הציבור הישראלי, יובילו חברות זרות להשקיע בישראל ויפתחו יחסים אסטרטגים עם מדינות שונות בעולם. האמת זה די פשוט, ישראל משקיעה בחברות שמובילות את הבאז העולמי (הייטק, ביוטק, אנרגיה ירוקה, תעשיה חקלאית ובכלל ועוד) תחת כללים שיגרמו לחברות אלה לפתוח משרדים בישראל. בנוסף אפשר לקבוע כללי השקעה שיחשבו סטנדרטים של שמירה על הטבע, זכויות עובדים וכדומה. 

 

והכלל החשוב ביותר: רווחי הקרן השנתיים שעומדים בערך על 10% בשנה, מועברים למטרות פיתוח אסטרטגיות כמו חינוך. ועכשיו בעברית, שהנכדים שלנו ילכו לביה"ס יעמדו למדינת ישראל 30 מיליארד דולר נוספים בשנה להשקיע בהם!

 

לסיום, השבוע החל חודש הרמדאן. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולאחל חג שמח לאזרחי ישראל המוסלמים.

 

שבת שלום,

שלך,

אראל.

 

 

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית