ח'כ אראל מרגלית: למה הם לא מוצאים עבודה?

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

 

שלום,

 

השבוע היה לי מפגש מרתק עם צעירים מאשדוד ומנתניה. צעירים משכילים, רהוטים, נעימי הליכות, צעירים שלו הייתי מחפש עובדים הייתי יותר משמח להעסיק. צעירים שרק דבר אחד מפריע להם לעבוד ולהתפרנס בכבוד: הם חרדים.

 

כשהם שולחים קורות חיים מישהו, מיד, מזהה שהם "כאלה". השם, מקום המגורים, מס' הילדים. אם הם מצליחים לדלג מעל משוכת הסינון הראשונה ולהגיע לראיון המראה שלהם מרתיע. הלבוש, הזקן, המגבעת, הם נתפסים כנטע זר. ואם הם כבר הצליחו להשתלב בעבודה משלמים להם שכר נמוך יותר מלעובדים אחרים במעמדם. הם נתפסים ככוח עבודה זול. המעסיקים מרגישים שהם עושים להם טובה שמשלבים ולכן הם לא ראויים לקבל שכר כמו חילוני שיש לו השכלה ורקע מקצועי דומה לשלהם.

 

קשה להם בעולם העבודה בכלל ובתחום ההייטק בפרט. כי קשה למעסיק לשנות את הדיסקט בראש ולראות, במקום חרדי, פשוט מהנדס או הנדסאי עם כיפה שחורה או מגבעת. מסתכלים עליהם ולא רואים אותם. רואים מגזר שלם וסטראוטיפים במקום את האדם עצמו ואת מי שהוא.

 

המדינה מדברת הרבה מאוד על שילוב חרדים במעגל העבודה. אז הלכתי לבדוק כיצד המדינה מסייעת למעסיקים שבוחרים להעסיק חרדים. דיברתי עם מעסיקים רבים שמנסים ורוצים לשלב חרדים. מסתבר שלקבל את הסיוע שהמדינה אומרת שהיא מעניקה למי שבוחר לשלב חרדים קשה כמעט כמו לשכנע את שר האוצר יאיר לפיד שיש קבוצה גדולה של חרדים שרוצה להשתלב ולהיות חלק. פרוצדורות, טפסים, ריצות, בקשות חוזרות ונשנות, זו מנת חלקו של מי שמשלב ומעסיק חרדים. תלך תבוא, הלוך ושוב, תשלום באיחור רב, אפילו שהמדינה כבר הקצתה את הכסף. והסכומים שעליהם מדובר, פשוט מצחיק. מעסיקים נשבעו לי שלו רק היה יותר כסף הם היו מעסיקים עוד עשרות ומאות חרדים, עושים מהפכה חברתית אמיתית במדינת ישראל.

 

בכדי לגרום למהפכה הזאת לקרות הקמנו, חברי הכנסת אמנון כהן, דב ליפמן ואנוכי שדולות בכנסת. אנחנו לא מתכוונים לוותר לממשלה, לא מוכנים שהיא תצבע מגזר שלם בשחור. כשמסתכלים על קבוצות חרדיות גדולות מלמעלה רואים דבוקה אחת שחורה והכל נראה אחיד. אבל אם מתקרבים אל הדבוקה הזאת, יורדים ממגדל השן ונעמדים לצדה, מגלים שלכל אחד ואחד מהבודדים שמרכיבים אותה יש שם ופנים.

 

פגשתי השבוע קבוצת צעירים איכותית, משכילה שרוצה לעבוד. אה, הם גם חרדים. גם. לא רק. 

 

שבת שלום,

שלך,

אראל

 

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית