ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: החזית התקרבה הביתה

 

16.6.2013

השבוע שהיה כך היה: החזית התקרבה הביתה

 

חברות וחברים,

 

חזרתי לפני שעה קלה מהכפר אבו גוש. באחד מרחובותיו של הכפר הלמו השבוע פעילי תג מחיר, השביתו עשרות מכוניות וציירו כתובות נאצה על הגדרות. במסעדה החביבה עליי אמר לי טאבט שעוד מעט יגיעו הנשיא נבון והמשורר חיים גורי, שאתמול התקשרה גאולה כהן ולפני כן גם אהוד אולמרט ומתן וילנאי ועוד רבים וטובים.

 

באבו גוש לא מבינים למה זה נפל עליהם, הרי זהו הכפר הידידותי ביותר שניתן לעלות על הדעת כבר עשרות שנים, כולל פרק בהיסטוריה של ישראל שבו תמכו תמיכה פעילה בלוחמי לח"י. אבל האנשים, פעילי הטרור, שמבקשים לנפץ את מערכת היחסים בין יהודים לערבים במדינת ישראל - לא מתעניינים בהיסטוריה. הם רוצים היום ועכשיו להטיל פחד באבו גוש ובעשרות מקומות אחרים ביהודה ושומרון ובשטח ישראל. בעניין זה אין כל סיבה הנראית לעין, להוציא רפיסות ממשלתית, שמבצעי תג מחיר לא ימצאו. השב"כ והמשטרה התמודדו כבר עם סוגיות קשות יותר ויכלו להן. הממשלה חייבת להכריז על פעולות אלה כפעולות טרור ובכך לייצר הרתעה משמעותית. אלה הדברים שאמרתי השבוע בכנסת - לחץ כאן.

 

בהקשר היהודי-ערבי הצליח שר הכלכלה החדש נפתלי בנט לקומם רבים באמירה בוטה וגסה. הוא השווה את הסכסוך הארוך לרסיס התקוע מאז מלחמת לבנון השנייה בישבנו של חברו הטוב. זו כמובן אמירה אומללה ומקוממת. בנט לא לבד. גם לא יעלון, גם לא דנון וגם לא חוטובלי. מחנה שלם קם בקרב הממשלה המנסה להכשיל בכל דרך שהיא את הסיכוי לשלום. אם הם יעבדו קשה, אולי הם יצליחו. ההצלחה שלהם היא הכישלון של כולנו. הנה הגברים שאמרתי בעניין - לחץ כאן.

 

בכנסת השקתי השבוע את השדולה ליחסי ישראל-ארה"ב. באופן מוזר מעולם לא הייתה שדולה כזו. יחד עם קרן רודרמן החלטנו כי השדולה החדשה תלווה את חברי הכנסת ביחסיהם עם ארה"ב בכלל ועם הקהילה היהודית בצפון אמריקה בפרט. זוהי הקהילה החשובה ביותר מבחינתה של ישראל, מה שקרוי: "נכס אסטרטגי". בכנסת חברים חדשים רבים, לחלקם הגדול אין הכרות עם הזירה האמריקאית; הפוליטית, התרבותית, הכלכלית וכמובן עם חיי הקהילה היהודית שם. בשדולה החדשה, כפי שכבר הוצג במפגש הפתיחה, נסגור את הפערים הללו.

 

המפגש נכחו שני שגרירים לשעבר: פרופ' דן קרצר בישראל ופרופ' משה ארנס בארה"ב. השתתפו גם עשרות מנהיגי קהילות יהודיות בארה"ב ונציגים של ארגונים יהודיים הפועלים בישראל. אליהם הצטרפו 14 חברי כנסת שבאו לברך ולהתרשם. ההתחלה הייתה מצוינת והיא מבשרת לגבי העתיד. הנה כתבה בנושא השדולה שהתפרסמה בוושינגטון פוסט, אחד העיתונים החשובים בעולם - הכתבה.

 

יש לנו הרבה עבודה לעשות ואני מקווה אפילו שנאתר קבוצה מקבילה בקונגרס האמריקאי. כל זה יצטרף למכלול היחסים הקיים שהוא עשיר ומלא, אבל יחד עם זאת אינו מובטח לנצח ולכן צריך להמשיך ולטפחו.

 

שבת שלום,

נחמן


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית