ח'כ אראל מרגלית: מכתב גלוי ליאיר לפיד

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

 

 

שלום,

 

הנה מכתב גלוי וחשוב שכתבתי השבוע ליאיר לפיד:

 

שלום אדוני.

 

שאלה אחת, פשוטה, באמת בלי כעס: מה קרה לך? איך קרה שלאורך כל הקמפיין של "יש עתיד" תמכת בפירוק הריכוזיות במשק והיום אתה מוביל להחמרתה? איפה, במהלך שמונת החודשים האחרונים, השתנתה דעתך מקצה לקצה? והשאלה הגדולה היא למה?

 

"בנק וסופרמרקט ביחד זה לא פייר. למה זה לא פייר? כי אם הסופרמרקט רוצה הלוואה והבנק נותן לו בקלות ובתנאים נוחים, והמכולת שליד שגם ככה נאבקת על קיומה תקבל הלוואה הרבה פחות נוחה. למה זה לא פייר? כי הבנק בעצם מלווה לעצמו. המדינה בצדק אומרת שזה לא בסדר וצריך לפרק את המבנים האלה. אי אפשר לתת לחברות פיננסיות לשלוט גם בחברות אמיתיות כמו סופר או חברת רכב. צריך לפרק אותן".

 

של מי המשפט הזה? שלך!

 

אז אם בנק וסופרמרקט זה לא בסדר למה בנק וחברת בנייה זה כן בסדר? למה זה בסדר שהבנק הגדול במדינה יהיה בעלים של חברת הבנייה הגדולה במדינה? הרי זה חוסם כל תחרות. ככה זה עובד, השר לפיד, כמו בבנק ובסופר:

 

1. הבנק ייתן את ההלוואה לחברת הבנייה שלו בכל מחיר. למה? ככה! כי זה אותם בעלים

2. הבנק לא ייתן הלוואה לחברת בנייה אחרת. למה? ככה! כי היא לא שלו.

 

ואז מחירי הדירות לעולם לא יוכלו לרדת. כי אין תחרות. כי לחברת הבנייה של הבנק יש מאיפה לקחת ולאחרים לא ולכן אחרים לא יוכלו להתרומם ולבנות פרויקטים גדולים ולשווק דירות יותר בזול.

 

ועוד לא נגענו בעניין המשכנתאות: איך זה הגיוני שהבנק יקבע את הריבית על המשכנתא שבן אדם לוקח כדי לקנות את הדירה שהבעלים של הבנק בונה?

 

וזה ככה בכל תחום: בנק שהוא הבעלים של חברת משקאות, בנק שהוא הבעלים של חברת תעופה, בנק שהוא הבעלים של רשת מזון גדולה, בנק שהוא הבעלים של חברת סלולר.

 

כשלבן אדם יש בנק יש לו המון כוח. הוא יכול להחליט למי הוא מלווה ולמי לא, למי הוא מאפשר לגדול ולהתפתח ולמי לא. וככה יש לו אפשרות לחסום כל תחרות במשק. כשהוא רוצה לקדם את עצמו ואת החברות שלו הוא נותן הלוואה ומעמיד ערבויות, כשהוא לא רוצה תחרות הוא מייבש עסקים של אחרים.

 

ואתה, היום, מסייע לייבש עסקים. אתה, היום, מסייע לבעלי הבנקים במקום לציבור. את מרבית הקולות שלך קיבלת מהציבור הרחב, לא מבעלי הבנקים. בעלי הבנקים ובני משפחותיהם והמנהלים הבכירים שלהם שווים, בקושי, רבע מנדט. לך יש תשעה עשר. מאיפה הם הגיעו?

 

אין לי מושג למה אתה עושה את מה שאתה עושה. יכול להיות שאתה, באמת, לא מבין, יכול להיות שלחצו עליך, יכול להיות שאתה לא באמת מאמין שצריך לפרק את הריכוזיות במשק. אבל אני רואה את הקטע שבו אתה עומד על הבמה בזמן הקמפיין ומדבר, בדיוק, על הדברים האלה. אז יכול להיות שסתם השתנית מהרגע שבו נכנסת לתפקיד.

 

בכבוד רב,

ח"כ אראל מרגלית

 

שבת שלום,

שלך,

אראל

 

 

 

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית