ח'כ אראל מרגלית: מילה אחת: Waze!

  הצטרפו אלי בפייסבוק

שלום,

 

מילה אחת: Waze.

 

מוצר נהדר, אפליקציה חברתית מקסימה ואקזיט מרשים. כל הכבוד להם. הכוח של האפליקציה הזאת הוא לא רק באקזיט ובכסף. הכוח שלה הוא בכך שהיא יצרה מוצר שיש לו צרכן קצה, משתמש, לא רק רכיב או מוצר של מאחורי הקלעים.

 

אבל כמה Waze יהיו לנו בשנים הקרובות? כמה הצלחות ישראליות בסדר גודל כזה עוד תהיינה? האם הישראלים היצירתיים והמוח הישראלי יקבלו תמיכה כספית וגיבוי מהמדינה או שכל הדברים היפים האלה ירדו לטמיון? האם מדינת ישראל תשכיל להבין שהעתיד שלה טמון ברעיונות וביוזמות של המון צעירים, בצפון ובדרום, שמשהו בוער בהם, חלום שיכול להפוך את העולם לנוח, נעים וטוב יותר?

 

ישראל היא מעצמת הייטק. אין בכך שום ספק. הובלנו כאן מהפכה אדירה, בלתי נתפסת. את המהפכה הזאת הובילו הישראלים, לא ישראל. תקציב התמיכה של המדען הראשי, שהוא משרד האוצר של הסטארט אפים והוא האמון על גיבוי ותמיכה ברעיון שאמור להפוך למציאות הוא מזערי. כעת רוצים לקצץ אותו עוד יותר, משרד האוצר ויאיר לפיד חושבים שרעיון זה מספיק, שלהקים סטארט אפ זה כמו לכתוב טור, מספיק רעיון ואלף מילים.

 

יאיר לפיד מייבש את המדען הראשי. במקום להבין שחממות סטארט אפ יכולות לצמוח בכל מקום, ולהביא תעסוקה לכל מקום בארץ, הוא מקצץ. איך אני יודע שזאת הדרך ליצור צמיחה? כי אני הקמתי שתי חממות סייבר בבאר שבע שפועלות בהצלחה וקולטות בוגרים של אוניברסיטת בן גוריון שנשארים לחיות בדרום כי יש להם פרנסה בדרום.

 

יאיר לפיד מקצץ במקום להבין שהייטק יכול לייצר מקומות עבודה לאוכלוסיות שאנחנו מאוד רוצים לשלב במעגל העבודה. חרדים וערבים משתלבים היטב בהייטק. איך אני יודע? כי בחברות שלי השתלבו הרבה מאוד צעירים ערבים משכילים והרבה מאוד צעירות חרדיות שרוצות לצאת לעבוד.

 

יאיר לפיד מכווץ במקום להבין שהייטק זה יצוא. ייצוא מכניס למדינה מיסים. כמה המדינה מרוויחה מזה שגוגל רכשה את waze? אני יודע כמה מיסוי שולם בעבור החברות שאנחנו מכרנו.

 

אז אני יוצא למאבק על תקציב המדען הראשי. לא רק שאסור לקצץ בו, אלא שצריך לשלש אותו. כל שקל שיושקע הוא שקל שיכול להניב למדינה הרבה יותר. זה לא בזבוז כסף, זאת השקעה לטווח ארוך. בילדים של כולנו, בצעירים, בפריפריה, במקום הזה. אני מגייס בימים אלה את חברי ועדת הכספים והכלכלה בהן אני חבר כדי להצביע נגד הקיצוץ המיועד. המדינה לא יכולה להרוויח מבלי להשקיע. הישראלים הם עם יצירתי, מהיר, חושב, אנחנו כל הזמן בתנועה. אי אפשר ואסור לתת למישהו לעצור את זה.

 

שבת שלום,

שלך,

אראל

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית