ח'כ שלי יחימוביץ': מהלילה בחצות יעלה מס הפחדנים - המע"מ. זה אחד הסמלים המובהקים של כלכלת נתניהו לפיד: אטומה, אכזרית, שגויה ומחוללת האטה במשק ואי שוויון

2.6.2013

 

מהלילה בחצות יעלה מס הפחדנים - המע"מ. זה אחד הסמלים המובהקים של כלכלת נתניהו לפיד: אטומה, אכזרית, שגויה ומחוללת האטה במשק ואי שוויון. אל תתנו לזה לעבור בשלום ועזרו לצרוב את משמעות המעשה בתודעה

 

מס של פחדנים: הלילה בחצות יעלה המע"מ ל-18% אחוזים, והחיים יהפכו להיות יקרים וקשים עוד יותר. אתם מוזמנים, בתור התחלה, להפוך את הסטיקר שלמעלה לקאבר שלכם בפייסבוק, כמו שאני עשיתי בעמוד שלי:

העלאת המע"מ היא מעשה של פחדנים. היא לא מתעסקת עם אף מוקד כוח. היא פשוט מעבירה 4.5 מיליארד שקל מכיסיהם של ישראלים נטולי הגנות לכיסה של המדינה.

ההעלאה התאפשרה אחרי ששר האוצר לפיד חתם על צו העלאת מע"מ, והכנסת אישרה אותו. אמנם ברוב קואליציוני דחוק, אבל המעשה, הכל כך לא צודק, לא מוסרי ולא כלכלי - נעשה. זה קרה בחסות משבר מדומה ומכוון על ענייני החרדים וחוק טל (שממילא לא השיג דבר). על פי נתוני הביטוח הלאומי שפורסמו השבוע, העלאת המע"מ תהיה אחד הגורמים המכריעים בעלייה מצמררת שצפויה בשיעורי העוני בגלל גזרות נתניהו-לפיד.

למה זה קורה, ולמה בקלות שכזאת? משום שמדובר בגילוח מידי של מיליארדי שקלים ששייכים לבני תמותה רגילים, קצת עייפים, מורגלים במהלומות מהסוג הזה. משום שהנפגעים העיקריים יהיו עניים, ולהם אין להם לוביסטים, לא מומחים מטעם, לא פרקליטי יוקרה ולא בכירי אוצר לשעבר שהם שוכרים את שירותי השתדלנות שלהם.

הנה הנאום שלי במליאה. פחדנים, זה מה שאתם, אמרתי לראש הממשלה ולשר האוצר שכבר היה בדרכו לפאריס לחופשה פרטית:

 

 

החבר שלי ג'רמי. 4.5 מיליארד שקל, שימו לב לצירוף המקרים, הם סכום כמעט זהה להטבות המס שקיבלו ארבע החברות העשירות והחזקות במשק בשנה שעברה. היה הגיוני שמי שהבטיח לא לעשות מה שעשו הפוליטיקאים הישנים, שהלכו לישר לכיסים של מעמד הביניים, ייקח את הכסף משם, לא?

אלא שעם ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע, קיים שר האוצר פגישה ידידותית בארבע עיניים. הם שוחחו על האפשרות התיאורטית שביום מן הימים אולי יסכים לוין שטבע תשלם יותר מסים. אגב, גם עם המיליארדר של ביבי, שלדון אדלסון, הייתה ללפיד פגישה אישית בבית של שלדון והוא הבטיח לו לא לפגוע בפרוייקט תגלית היקר ללבו של אדלסון. אצל בני האדם הרגילים הגרזן ירד סתם כך, בלי משא ומתן. למה? כי הוא יכול. הנה מאמר שלי בדמרקר.

 

על ההבדל בין מס חכם וצודק למס טיפש ואכזרי. חשוב לי להדגיש שזה לא רק המאבק (הראוי בפני עצמו) על יוקר המחיה, אלא עוד הרבה יותר מזה.

כשהמס הוא צודק, חכם, מחולל צמיחה, ישיר, ופרוגרסיבי - עובדים עניים מאוד שאינם מגיעים לסף המס לא משלמים מיסים כלל, עובדים ממעמד הביניים משלמים מס נמוך עד בינוני, ועשירים משלמים הרבה. אותו הדבר בחברות עסקיות. אמור היה להיות.

מס טיפש, עקיף, רגרסיבי, לא הוגן ומגדיל פערים, כמו המע"מ שמעלה לפיד - הוא מס שמוטל על כולם באופן עיוור, גם על העניים ביותר.

המס הזה הוא כל כך מעוות, עד שככל שאתם מרוויחים פחות, נטל המע"מ עליכם הוא גבוה יותר.

שימו לב לנתון המדהים הזה:

העשירון הראשון ישלם מע"מ בשיעור של 7.5% מהכנסתו. העשירון העשירי, העני ביותר, ישלם 40% מהכנסתו, פשוט כי ככל שאתם משתכרים פחות, כך אתם משתמשים בכל המשכורת שלכם למחיה.

לכן אתם גם משלמים יותר מע"מ. לכן אתם נעשים עניים יותר. לכן אתם גם קונים פחות, לכן המשק נכנס להאטה ולא צומח, לכן הגרעון תופח, לכן אי השוויון גדל.

אז איפה הכסף? שואלים אותי. הנה הכסף. מוזמנים לטבלת מקורות חלופיים לתקציב הקרוב. מה ההבדל בין המקורות שלנו למקורות של נתניהו ולפיד? שהם מההון הגדול, הפטורים המופקרים ממס, לא משכר עבודה נמוך ובינוני של מי שכורעים תחת הנטל.

המקורות שלנו נלקחים מההון ומופנים לצמיחה. וכן, הם גם הגונים, הגיוניים ומוסריים יותר.

 

לחצו על התמונה להגדלה

 

הנה הרבה מאוד ראיון ארוך ב"הכל דיבורים" ברשת ב' אצל יגאל רביד, ראיון בערוץ הכנסת אצל אורית לביא נשיאל, במאקו, במשדר הבוקר של גל"צ אצל מיכה פרידמן, וצפו כאן בראיון בערוץ 2 אצל הילה קורח ואברי גלעד ב"העולם הבוקר":

 

הערב ב-20:30, כמה שעות לפני שברשתות השיווק יתחילו להדביק מחירים חדשים על המוצרים, תהיה הפגנה בכיכר "הבימה". ביום ששי פגשתי בשוק הכרמל את אחד המארגנים, הוא סיפר לי בסוד על מיצג מקסים שהם מתכוונים לעשות הערב, אבל הודה שכל הזמן נושף בערפם המספר המיתולוגי של ההפגנה הענקית בקיץ ההוא.

אמרתי לו שבשום פנים ואופן אסור לחשוב כך, שבכל תחום שבו מתנהל המאבק שלנו על כלכלה הוגנת וחברה צודקת - אנחנו נלחמים כל אחד בכלים שלו ועושים את הטוב והצודק ביותר בכל הכישרון שיש לנו, לפעמים מצליחים קצת, לפעמים מאוד, ולפעמים לא.

לפעמים אנחנו נגד הזרם ונגד הטרנד, לפעמים אנחנו מטים את הזרם ויוצרים טרנד, ולפעמים בא גל גדול, תוצאה של העבודה הסיזיפית שעשינו, וסוחף את כולם.

אבל אנחנו לא קבלני הצלחות. אמונה בדרך, כישרון, תעוזה, והתמדה גם אם התלם ארוך - הם המפתח להצלחת המאבקים שלנו.

כייוון שרבים מכם צעירים, דרושה פרספקטיבה, ואני יכולה להגיד לכם בוודאות מוחלטת שבשנים האחרונות אתם מחוללים שינוי ומצליחים באופן מדהים: מעולם לא היה סדר היום הסוציאל דמוקרטי נוכח כל כך, מרכזי כל כך, מובן כל כך - וזה הבסיס החיוני לשינוי. הנה גם האיוונט בפייסבוק לאירוע הערב ב"הבימה".

 

המע"מ נגד העם. פעילים של מפלגת העבודה יצאו אתמול למרכזי הקניות והסבירו לקונים מה המשמעות של העלאת המע"מ. גם לכיס, וגם לצדק. זה קרה בתל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע, עפולה, קרית שמונה, עכו, רחובות, ראשון לציון, אור יהודה, אשקלון וקרית גת - היה מוצלח מאוד, והשתתפו גם חברי הכנסת שלנו: מיקי היה בחיפה, נחמן היה בירושלים ומרב ומיכל היו בתל אביב.

 

 

נוחי דנקנר בוכה לאמא. אחרי שהימר בכספי החוסכים, עשה עסקאות סיבוביות כדי שאנחנו ולא הוא נשלם את חובותיו, שלט במקבלי ההחלטות והשיג שיתוף פעולה מגונה של הרגולטורים, המוסדיים, הבנקים והפוליטיקאים - האוויר יוצא מעסקי האוויר הממונפים שלו. השבוע, בתור נשק יום הדין, הוא שיגר את אמו המבוגרת למסע הופעות ויחצנות כדי לדבר אל הלב שלנו. הנה ראיון שלי על זה בערוץ 2 ב"שש עם עודד בן-עמי":

 שלי על זה בערוץ 2 ב"שש עם עודד בן-עמי":

חוק הדיור הציבורי שנחקק בידי ח"כ לשעבר רן כהן ממרצ, הוא אחד החוקים הצודקים ומתקני העוול שנחקקו אי פעם בישראל, והוא עושה מעט, רק מעט צדק עם הקבוצות העניות והמודרות ביותר בישראל ומשיב לידיהן רכוש דל שממילא היה אמור להיות בבעלותן. מסיבות פוליטיות וגם מרשעות סתם עוכב ונדחה החוק שוב ושוב, אולם שום שר אוצר לא העז לבטל אותו במחי יד כפי שעשה השבוע לפיד. ביטול החוק הזה מתווסף לייקור חד של הדיור בגלל העלאת מע"מ, מס חדש ל"משפרי דיור" וביטול הטבות לרוכשים בפריפריה. במקביל לפגיעה המידית באפשרות לרכוש קורת גג, הוא מפרסם תכנית דמיונית, על הנייר, לשיפור המצב. הנה תקשורת, ראיון אצל עמית סגל בערוץ 2, ומאבקים שלי בשנים קודמות להצלת החוק הזה.

 

החוג הגאה הנהדר שלנו עושה עבודה מעולה, והשבוע אירחתי אותם אצלי בגינה, יחד עם כל הח"כיות שלנו (מרב, סתיו ומיכל). כאן בתמונה עם שני ראשי החוג החדשים עדי שריקי וצוף יצחקי, ועם היו"ר היוצא ניב סוניס, מייסד החוג. היה כיף.

 

שבוע טוב,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית