ח'כ שלי יחימוביץ': הפגישה שלי עם אובמה; ממשלה חדשה: מעולם לא נראה החדש הזה כל כך ישן; נתניהו, לפיד, בנט, לבני - כולכם קפיטליסטים

22.3.2013

 

הפגישה שלי עם אובמה. ממשלה חדשה: מעולם לא נראה החדש הזה כל כך ישן. נתניהו, לפיד, בנט, לבני - כולכם קפיטליסטים. חג אביב שמח, חג חרות, שלום ושוויון

 

שלום לכם חברות וחברים, וחג חרות שמח

 

אתמול נפגשתי עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. זו הייתה פגישה בארבע עיניים, בלשכתו של נשיא המדינה שמעון פרס. זו הייתה אמורה להיות פגישה משולשת, אבל פרס, באדיבותו, השאיר אותנו לשיחה פרטית.

 

הייתה פגישה נעימה, טבעית ומעניינת. דברנו על איראן, על הפלשתינים, על כלכלה, חברה, ועוד. זו הייתה פגישה סגורה, לכן לצערי לא אוכל לשתף אתכם בתוכן השיחה. בין היתר אמרתי לו מה שאתם ממילא יודעים: שמפלגת העבודה בשום אופן לא תהיה זו שתקדש אופוזיציה על פני פריצה אמיתית בכל מה שנוגע בהסכם שלום, ושבעניינים האלה אנחנו רשת הביטחון של נתניהו. כל התקדמות אמיתית תקבל את התמיכה שלנו מהאופוזיציה, ואם נעמוד לפני חתימה על הסכם (מה שאני לא מאמינה שיקרה כל עוד נתניהו ראש ממשלה, אבל אם...) ויהיו בממשלתו מי שיאיימו בפרישה, נשקול מחדש ישיבה בממשלה. הנה הרבה תקשורת סביב הביקור, כולל ראיונות שלי בטלוויזיה וברדיו.

 

במונחים אמריקאיים, אנחנו דמוקרטים. זה לא סוד שאנחנו מזדהים עם המדיניות הכלכלית של אובמה, ולרבים מכם זו תמונת הקאבר הקבועה בפרופיל בפייסבוק, שלהם (אגב, ספרתי לו את זה), אז הנה שוב התמונה הנהדרת הזאת שמדברת בעד עצמה:

 

"מעולם לא נראה החדש הזה כל כך ישן. נתניהו, לפיד, בנט, לבני - כולכם קפיטליסטים. בואו נאמר כאן ועכשיו: אנחנו האופוזיציה שלכם". נאום ראשון שלי במליאה מייד אחרי נאום רה"מ נתניהו עם הצגת ממשלתו החדשה:

"... רוח של חגיגיות מסוימת שורה תמיד על היום הזה שבו מושבעת ממשלה אשר נבחרה באופן דמוקרטי וגם הורכבה בהליכים דמוקרטיים.

חגיגיות כן, בוודאי לבני המשפחות שנמצאים כאן באולם ומתרגשים, וזה טבעי, אבל זה לא טקס ממלכתי אלא אירוע מאוד מאוד פוליטי, בסופו של משא ומתן ומיקח וממכר קואליציוניים שאפשר לכנות אותם בכל שם חוץ משם אחד: פוליטיקה חדשה.

אותם כיפופי ידיים, אותן מריבות על תפקידי שרים וסגני שרים, אותן בריתות של כדאיות נתניהו-ליברמן, בנט-לפיד, חדש וישן, הכל ישן ומוכר, לא סימפטי, אבל צריך לומר בהחלט לגיטימי.

ועל כן, כיוון שזה יום כל כך פוליטי, בואו נאמר כאן ועכשיו ומיד, ובאופן שאינו משתמע לשתי פנים:

אנחנו האופוזיציה שלכם.

אנחנו פותחים איתכם היום הזה, את הויכוח הלאומי. את הויכוח החד והנוקב על מהי המדינה ועל מה אנחנו כאן.

אנחנו פותחים אתכם היום הזה את המחלוקת המרה, והאידיאולוגית, זו שבקמפיין האחרון וגם במו"מ הקואליציוני, טושטשה, מוסמסה, נעטפה במילים יפות ובקלישאות ובצלופן.

כי יש לנו כאן כבר שתי מדינות לשני עמים. הן היו כאן גם קודם, אבל ההרכב של הממשלה הזאת מחדד את שתי המדינות באופן הכי כואב וחד שאפשר.

אתם, ראשי כל המפלגות, שמרכיבות את הקואליציה הזו, אתם הנהגה שבעה, עשירה, שאמנם, פיזית, בתוך עמה היא יושבת, אבל ממש מתקשה להבין מהו אותו עם.

ארבעתכם - נתניהו, לפיד, בנט, לבני - מבוססים, באים ממשפחות מיוחסות, מעולם לא נאבקתם על פרנסה. כולכם קפיטליסטים - בואו נקרא לילד בשמו.

יש שאתם מתבלים את הקפיטליזם הזה במילים רכות ונאות, אבל אתם ארבעתכם, ללא יוצא מן הכלל, כל אחד בשפתו ובדרכו, מחזיקים בתפיסת עולם כלכלית ימנית, זו שמקדשת את השיטה הקיימת, את השיטה שהביאה אותנו למקום שבו הפערים בין עוני ועושר הם הגדולים בעולם המערבי, ואילו השתתפות המדינה שלנו בהוצאות האזרחיות של בניה - היא הנמוכה בעולם המערבי.

הפוך, פשוט הפוך לחזון הציוני..."

הנה הנאום המלא, תקשורת, והנה הוא גם בוידאו, אתם מוזמנים לצפות:

 

 

ועוד כמה עניינים:

 

"אחי, איפה התעשייה הישראלית?! אחי, איפה התעסוקה?!" על מעשהו הראשון של שר התמ"ת הנכנס נפתלי בנט - לשנות את שם המשרד, בבלוג שלי.

ראיון באולפן שישי על ההליכה לאופוזיציה.

כבוד לעין השופט. קראו כתבה של קרני עם-עד בידיעות הקיבוץ על עודד צהרי השמו"צניק מעין השופט שהוא העוזר החדש שלי.

וגם - למי יש אינטרס שמחירי הדירות יעלו עוד? איך הם עלו בתקופת נתניהו ב-48%? ולמה בועת הנדל"ן האמיתית היא קריסה של משקי הבית אחרי שהמשכנתא שלהם תכפיל ותשלש את עצמה? מה שווה ההסכם הקואליציוני של לפיד בעניין הזה? ועוד - בנאום שלי השבוע בכנס של כלכליסט. לתקשורת, והנה הוידאו:

 

 

שלום אחרון למרינה. השבוע הבאנו למנוחות את מרינה סולודקין שהייתה ח"כית ותיקה, וחברה שלי. היא נפטרה בחדר במלון בריגה, שם השתתפה בכנס נגד הפאשיזם.

מאוד עצוב לי. היה קשה לי להתרגל לזה שהיא לא תכהן בכנסת הנוכחית. היינו ממש קרובות. ועכשיו ניחתה הבשורה הקשה הזאת.

ביום ההלוויה שלה, הייתה כתובה לי ביומן ארוחת צהריים אתה.

מאחורי דמות הדודה הרוסיה החביבה הסתתר אדם מבריק. הייתה לה השכלה כלכלית נרחבת. היא הייתה דעתנית, אמיצה וחרוצה.

לא פעם התייעצתי אתה בעניינים פוליטיים וכלכליים. העצות שלה היו החלטיות ומדוייקות.

היה לה בראש מחשבון שידע לעבד את כל הפרמטרים להחלטה נכונה: מוסרי, פוליטי, פרגמטי.

עבדנו הרבה יחד. הובלנו את המאבק בתוכנית ויסקונסין (ונצחנו) וחוקקנו יחד חוקים. את החוק הראשון שלי, חוק הזכות לעבודה בישיבה חוקקתי אתה.

בדיונים, אחרי שהיה נמאס לה להסביר על איזה עוול שנאבקנו נגדו, היא הייתה מתמצתת באיזשהו שלב ופשוט צועקת: "בושה!" "בושה!"

היא הייתה טיפוס יוצא דופן עם לשון חריפה. היא תיעבה פוליטיקאים מושחתים ומניפולטורים וכנתה אותם בבוז "שולרים" ע"ש שושלת רוסית של אנשי עסקים מפוקפקים, שיכול להיות שהיא המציאה אותה, אבל כשהיא הייתה אומרת על מישהו שהוא "שולר" הוא הפסיק להתקיים לגביה.

הציבור הישראלי הוותיק לא הכיר אותה באמת, אבל דוברי הרוסית ידעו להכיר בערכה.

היא עזרה באופן אישי לאלפי אנשים והייתה פרטנרית נפלאה.

כולנו הפסדנו שליחת ציבור נהדרת שדלתה פתוחה ואזנה קשובה לכל מצוקה וסבל. אני אבדתי חברה ויועצת.

יהי זכרה ברוך. הנה תקשורת, וגם ראיון בערוץ הכנסת:

 

 

"הי, שמי שי כהן. אני בן 30, נשוי ואב לשני בנים, מהנדס מהיישוב צור יצחק. החלטתי להתפקד עכשיו למפלגת העבודה כי אני מאמין שלמרות כל מפלגות האווירה שקמות ונופלות כאן חדשות לבקרים, כשהאבק ישקע, היחידה שיכולה להביא לחלוקה צודקת יותר של משאבי המדינה היא מפלגת העבודה.

היחידה שיכולה להוביל את מחנה השלום היא מפלגת העבודה.

ביבי לא יביא לאף אחד מאלו. הוא לא מאמין בהם. גרוע מכך, ביבי הוא עוד הגורם המתון במחנה שלו.

החלטתה של שלי יחימוביץ לא להצטרף לממשלה ולהשאיר רק פתח קטן לכניסה במקרה שתהליכים היסטוריים יידרשו את תמיכת המפלגה היא נכונה ומעוררת גאווה.

כך מהווים אלטרנטיבה שלטונית. כך צריכה לפעול מנהיגות אחראית.

מצטער אם יצא קצת ארוך :)"

 

נצלו את החופש לפקוד ולהתפקד, זה חשוב לי ומחזק אותי ואת הדרך שלנו, ומעניק לכם השפעה על כל מה שמתרחש במפלגה. תוכלו לעשות את זה כאן:https://hitpakdut.havoda.org.il/?fb ואז, כמו שי, במלים האמיתיות שלכם, כתבו לנו לכאן בצירוף תמונה, או ספרו כאן בפייסבוק למה התפקדתם, ואנחנו נדאג לשתף את הסטטוסים המעניינים לכל עוקבי העמוד.

 

חג פסח כשר ושמח לכל בית ישראל, חג פסחא שמח לנוצרים, חג אביב, חרות, שוויון ושלום לכולם,

 

שלכם,

שלי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית