ח'כ נחמן שי: זה היה השבוע שהיה: אובמה

22.3.2013

זה היה השבוע שהיה: אובמה

 

למרות שבתחילת השבוע הושבעה הממשלה ה-33 הרי בסופו של דבר זה היה השבוע של אובמה. אפשר לומר בקיצור וללא כחל וסרק כי אובמה כבש השבוע את ישראל בחיוך, במחוות קטנות אפילו עד כדי חנופה והמרשם עבד, אובמה שיוצא מן הארץ ביום ו' אחר הצהריים הצליח לעשות שינוי תדמיתי בעיני הציבור הישראלי.

 

השאלה כרגע היא האם השינוי התדמיתי יביא גם לשינוי תודעתי והאם המשימה שהניח על שולחננו - הסדר מדיני בין ישראל לבין הפלשתינאים - אומנם תתגשם. מכל החישובים שליוו את הביקור לא התבהרה התמונה כפי שהושגה בנאומו החשוב בבנייני האומה בירושלים, נאום שנישא במיוחד לציבור הישראלי ולדור הצעיר.

 

אובמה לא הסתיר את כוונתו: הוא מצפה שדעת הקהל בישראל בראשות צעיריה תוביל את ממשלת ישראל לוויתורים הנדרשים למען השגת שלום. השלום של אובמה נתמך היטב במרכיב הביטחון באופן שאינו משאיר ספקות. אמירה כמו "כל עוד ארצות הברית קיימת, אתם לא לבד" היא נדירה ואינני זוכר ששמעתי כמותה ביחס לאיזושהי מדינה אחרת בעולם. אובמה הדגיש את היותה של ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית, נושא שגם אני דיברתי עליו במליאת הכנסת נוכח החשש משובו של החוק בעניין זה. לקריאת הנאום מהמליאה לחצו כאן.

 

באתרי הביקור השונים סיפרו את הסיפור הישראלי המיטבי. בספרי, "מלחמדיה"*, שהופיע בימים האחרונים אני משרטט מודל לשימוש נבון, מושכל ואפקטיבי של דיפלומטיה ציבורית. אובמה הוא הכהן הגדול של הדיפלומטיה הציבורית, אפשר ללמוד ממנו ואולי, אני מקווה, אם נשכיל ללכת בדרך שאני מציע בין היתר הוא עוד יוכל גם ללמוד איך ישראל ממנפת עצמה באמצעות הדיפלומטיה הציבורית ואז במקום "מלחמדיה" אוכל לפרסם ספר המשך בשם "שלומדיה".

 

וכאמור ממשלה חדשה נחנכה השבוע. לכשייגמרו תרועות הפסטיבלים יתברר מה שידענו; ממשלה ימנית, ניאו-ליברלית, שתתקשה להתקדם בנתיב השלום ושתטיל גזירות כלכליות אנטי-חברתיות על הציבור. זו ממשלה שבחרנו לא להיות בה. עם זאת דווקא על רקע התנופה האמריקאית החדשה בנושא השלום חשובה מאוד הבטחתה-התחייבותה של יושבת ראש מפלגת "העבודה", שלי יחימוביץ', להעניק לממשלה רשת ביטחון בתחום המדיני כדי לאפשר לה להתקדם כפי שציינתי בראיונותיי לתכניות החדשות של ערוץ 1, ערוץ 2 וערוץ 10.

 

לבסוף ירושלים, חוץ מהפקקים שמלווים כל ביקור והגיע הזמן להתעלם מהם, פניתי בכנסת לשר האוצר וביקשתי את התערבותו המהירה- שמיד עם כניסתו לתפקיד להחזיר את פעילות הממשלה לירושלים. הכול יודעים שירושלים, אפילו כבירת ישראל, ננטשת והולכת והממשלה מוציאה מן העיר מרכיבים חשובים בפעולתה. אמרתי ליאיר לפיד שזו צריכה להיות משימתו הראשונה: להציב את ירושלים בלב העשייה הממשלתית-ציבורית. לקריאת הנאום מהמליאה לחצו כאן.

 

בינתיים, ההכנות לחג מסתיימות אני מאחל לכם ולבני משפחותיכם חג שמח, חג שנרבה לעסוק בו בחירות ובשוויון, שלנו וגם של שכנינו. שבת שלום.

 

מִלחמֶדיָה

ישראל, העולם והקרב על התודעה

נחמן שי

חדש בהוצאת ידיעות ספרים

 

הקרב על התודעה הפך בשנים האחרונות למערכה רבת-משמעות, בישראל ובעולם. כבר אין זה באמת משנה מה קרה במציאות, חשוב מה נקלט בעדשה ומה שודר ברחבי הרשת. זוהי חזית חדשה הפועלת לטובתם של ארגוני טרור וקבוצות גרילה במאבקם מול מדינות דמוקרטיות ומשמשת כלי לחימה שמשפיע גם על המורל וגם על תהליך קבלת ההחלטות.

 

מלחמדיה הוא ספר ראשון בשפה העברית העוסק בתורה המתפתחת של הדיפלומטיה הציבורית החדשה ומקומה בקרב התודעתי בין מדינות לבין ארגוני טרור וגרילה. הספר פורש את דרכה ומאבקיה הייחודים של מדינת ישראל במערכה זו ואת הדגם שפיתחה, דגם שעשוי לשמש דוגמה למדינות ליברליות-דמוקרטיות אחרות הנמצאות בעימותים דומים.

 

ד"ר נחמן שי הוא חבר כנסת ומן המנוסים והוותיקים שבאנשי ההסברה של ישראל. הוא שירת בעבר במגוון תפקידים בתחומי התקשורת וההסברה בארץ ובחו"ל, ובין היתר שימש כדובר צה"ל במלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1991 וכראש מערך ההסברה בתחילת האינתיפאדה השנייה בשנת 2000. עבודת הדוקטור שעליה מבוסס הספר זכתה בפרס לחקר ביטחון ישראל ע"ש מאיר ורחל צ'צ'יק לשנת 2012, המוענק על ידי המכון למחקרי ביטחון לאומי.

 

"ספר חובה לכל פוליטיקאי, איש ממשל, עיתונאי, איש עסקים, חוקר וסטודנט" - פרופ' איתן גלבוע, אוניברסיטת בר אילן

"חיבור מאלף הממחיש את מרכזיותה וחשיבותה של הדיפלומטיה הציבורית בתהליכי תכנון וקבלת ההחלטות" - רון פרושאור, שגריר ישראל לאו"ם

"המחקר יהיה מעתה לכרך-יסוד בכל ספרייה המתיימרת להקיף את המלחמה הישראלית המתמדת מכל זווית, מסורתית כמו גם חדשנית" - אמיר אורן, הארץ

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית