ח'כ שלי יחימוביץ': בהצלחה לממשלה החדשה. הולכים לאופוזיציה בגאווה ובתחושת שליחות. סודות הגרעין של החברות הציבוריות העשירות ביותר, ומה לי ולפילהרמונית

17.3.2013

 

בהצלחה לממשלה החדשה. הולכים לאופוזיציה בגאווה ובתחושת שליחות. סודות הגרעין של החברות הציבוריות העשירות ביותר, ומה לי ולפילהרמונית

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

בהצלחה לממשלה החדשה. הצלחתם - הצלחתנו. אנחנו - הולכים בגאווה ובתחושת שליחות לייצג את העם מהאופוזיציה.

עמדנו במילתנו לבוחרים שלנו, וסירבנו להיכנס לממשלה תמורת כיבודים ותיקים שמאחוריהם לא היה דבר אלא המשך מדיניות הימין הכלכלי של נתניהו.

אני מתחייבת לכך שננהיג אופוזיציה אמיתית שתדאג לכל אזרחי ישראל, ללא הבדל דת, גזע, מין, עוני ועושר.

מבטיחה שנאבק בכל הכוח, הכישרון והאנרגיות בכל ניסיון פגיעה במעמד הביניים ובעניים.

מבטיחה שנהיה אחראים וממלכתיים ונתמוך, בלי שיקולים פוליטיים, בכל צעד חברתי, כלכלי, מדיני או אזרחי שהממשלה תעשה לטובתכם ולטובת המדינה.

מבטיחה שנעבוד בשבילכם. נעלה חוקים שידאגו לכלל הישראלים, ולא רק למקורבים לשלטון.

מבטיחה שנוכיח כמה חשובה אופוזיציה בדמוקרטיה.

מבטיחה להמשיך ולעדכן אתכם בכל הפעילויות שלנו כשליחים שלכם ולחשוף בפניכם את המהלכים הנסתרים שנרקמים בין בעלי הכוח הגדולים ביותר בחברה הישראלית ובין השלטון.

יש לנו אופוזיציה של 52 מנדטים, שמשלבת בתוכה ח"כים מדהימים עם המון ניסיון פרלמנטארי, לצד צעירים חרוצים וחדורי אידיאולוגיה. זו אופוזיציה מגוונת (אני מסבירה את ההבדלים בין ש"ס ובינינו כאן בראיון לקרן נויבך) אבל יש לה חוט מקשר חברתי-כלכלי שאפשר למנף אתו יחד דברים גדולים.

זה בוודאי יהיה יותר אפקטיבי מלשבת מסורסים וכלואים בתוך ממשלה שדרכה הפוכה לדרכנו, כמשת"פים של חבורה קפיטליסטית.

אז בהצלחה לכולנו, ויאללה לעבודה.

וככה בקטנה, זאת תהיה כנראה אחת הפעמים הנדירות שבה אצטט ציוץ של ח"כ איילת שקד מהבית היהודי, וגם אסכים איתו. הנה:

 

ראיון שלי גם בערוץ 10: ננהיג את האופוזיציה, לפיד ובנט הם תאומיו של נתניהו מבחינה חברתית וכלכלית - מצא מין את מינו. וגם - כן, יכולתי להיות שרת אוצר, אבל רק כמבצעת מדיניותו ההרסנית של נתניהו - שזה הדבר הנורא ביותר שאפשר להעלות על הדעת.

 .

 

וגם ראיון ל"פוליטיקה" עם עודד שחר: נתניהו הוא אותו נתניהו, תכניותיו הן אותן תכניות, התקציב הולך להיות תקציב נתניהו, חוק ההסדרים הולך להיות גדול ואכזרי והוא חוק ההסדרים של נתניהו, וגם על הישיבה באופוזיציה, על מפלגת העבודה ועל התמלוגים השערורייתיים שמשלמים היום על אוצרות הטבע השייכים לכולנו. 

 

 

הקרב על התקציב כבר מתחיל. עוד לפני שהוקמה, ממשלת נתניהו כבר מייצרת תשתית לתקציב דורסני. השבוע גיליתי לתדהמתי שהממשלה מתכוונת להעביר כבר ביום ג' שינוי בחוק יסודות התקציב, כך שהכנסת כמעט שלא תוכל לדון בגזרות התקציב ובחוק ההסדרים, וזמן הדיונים שלה יקוצץ מ-60 יום ל-30 יום. התקציב ובעיקר חוק ההסדרים (ספר שנלווה לתקציב ומכיל מאות גזרות) מלאים בעיוותים קשים. הם נכפים על הכנסת במשמעת קואליציונית אלימה, כך שתעביר את הכל במקשה אחת בלי להבין על מה מצביעים ובלי לאפשר הגנה על הציבור - שהוא תמיד, אבל תמיד, העניים ומעמד הביניים.

קיצור בחצי של תקופה שהיא גם ככה קצרה, דחוסה, חפוזה ושטחית - מגביר את הדורסנות הזאת. עוד בבלוג שלי, דברים בפתח ישיבת הסיעה, מכתב לשר המשפטים היוצא ולזו הנכנסת (ציפי לבני) וגם תקשורת.

 

השכר הגבוה הסודי ביותר בישראל, ומה זו חברה דואלית. החוק קובע שחברות ציבוריות חייבות לפרסם את שכר חמשת הבכירים שלהן. אבל האם אתם יודעים כמה מרוויח, למשל, מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין? מנכ"ל פרטנר, חיים רומנו? מנכ"ל סלקום, ניר שטרן?

לא. כי החברות האלה ועוד רבות אחרות, הן חברות דואליות, שזה אומר שהן רשומות גם בישראל וגם בארה"ב. בשתי המדינות דורש מהם החוק לפרסם את שכרם, אבל הרישום הכפול משמש להן מקלט סודי להסתרת השכר שלהן. עוד על זה בבלוג שלי, תקשורת, וגם מכתב לממונה על הביטוח ובו תביעה לשים קץ לשערורייה.

 

ואנחנו ממשיכים עם סודות הגרעין שמעניקים חיסיון לחברות הכי עשירות. הפעם זה מס הכנסה. שומות המס (של כל החברות הציבוריות) הן סודיות! הרי זה הזוי שחברות שכל חסכונות הציבור נמצאים בהן, והן חייבות לפרסם את הדוחות הכספיים לציבור, וגם עושות זאת על פי חוק, וגם בעלי המניות אמורים לדעת ולאשר להן את חבילות השכר - ייהנו מחיסיון מלא בהתחשבנות מול מס הכנסה.

בלי שהציבור ידע כמה מס הן משלמות, לפי איזה חישוב, ומה היקף הפטורים שהן מקבלות מהמדינה. הנה הרבה תקשורת על זה, ובעיקר הצעת חוק שהנחנו אתמול לחשיפה ושקיפות של שומות מס סופיות.

שימו לב, בשני המקרים אני לא מדברת אפילו על שינויים בשכר או בהטבות - אלא בצורך חיוני בדמוקרטיה: שקיפות.

 

ועכשיו למיודענו נוחי דנקנר, שעשה שלל עסקאות סיבוביות על גבו של הציבור (עסקת בעלי העניין של גנדן, מכירת מכתשים אגן לסינים, ועוד ועוד). ותיקי המייל הזה יודעים שאני עוסקת בזה כבר שנים, אבל עד לא מזמן הוא עולל את מעלליו תוך ששוק ההון, הבנקים, התקשורת ברובה, פוליטיקאים, וראשי רשויות - שרים לו שירי תהילה, והמדינה לא עושה דבר כדי לעצור אותו. ותמיד הוא התגאה שתספורות לחוסכים - את זה הוא לא עושה.

השבוע הוא הצטרף למועדון העושק המפוקפק האחרון שלא היה חבר בו, ועשה תספורת נכבדה לחסכונות שלכם. לבלוג, גם לתקשורת (עם הפירוט מה קרה ומה צריך לעשות), וגם עוד הסברים על תספורות בקטע מתוך ועדת כלכלה בסוף הכנסת הקודמת:

 

 

מזדהה לגמרי עם השבתת האוניברסיטאות והמכללות השבוע לשעתיים במחאה על הקיצוץ, ומתכוונת להילחם בו. הקיצוצים והייבוש המתמשך של ההשכלה הגבוהה הוא הרסני.

ירידה באיכות ההוראה והמחקר, עזיבת חוקרים ומרצים את ישראל, ופגיעה אנושה ביכולת האקדמיה להוביל את ישראל להישגים. השקעה מאסיבית בהשכלה הגבוהה היא לא הוצאה, אלא השקעה בתשתיות. היא מביאה צמיחה, קדמה, שגשוג ופריחה מדעית ותרבותית.

זו תמונה מהדשא בעברית השבוע, שיחה על הקיצוץ, בזמן ההשבתה.

 

והשבוע עשיתי משהו שבאמת מעולם לא עשיתי - הנחיתי קונצרט של הפילהרמונית, בסדרת "פילהרמונית בג'ינס", עם הכנר, הויולן והמנצח המהולל פנחס צוקרמן, ובתו זמרת האופרה הנפלאה אריאנה צוקרמן (כאן אני משוחחת אתה על הבמה אחרי שבצעה את האריה של מוצארט "אוהב אותה תמיד"). היה כיף ושונה.

 

שבת שלום ודרך צלחה לכולנו,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית