ח'כ נחמן שי: דיווח מהחזית: הקרב על השוויון בחברה

חברות וחברים,

 

היום הוא יום האישה הבינלאומי, שהכנסת ציינה השבוע. האמת היא שהוא די משונה, כי בעיני כל יום הוא יום האישה. בכל יום ראוי שיתנהל מאבק מתמשך ועקשני למען שוויון זכויות בין נשים וגברים ומאבק חסר פשרות באלימות כנגד נשים שעדיין משתוללת בעולם ובארץ, ראה השבוע היוצא. חשיבות היום הזה היא במיקוד ובמשיכת שימת הלב, אבל אוי לנו אם המאבק יימשך רק יום אחד. בדיון בכנסת, ביוזמתה של עמיתתי, מרב מיכאלי ובהשתתפות רבים מחברות וחברי הכנסת אמרתי גם אני את דברי, אותם תוכלו לקרוא כאן. אגב, מחיתי על כך שחברות הכנסת הקימו פורום המיועד להן ולהן בלבד. ביקשתי להצטרף ונדחיתי בנימוס. מעניין מה היה קורה אם היינו מכוננים פורום לגברים בלבד...

 

במליאת הכנסת התקיים ביוזמתי דיון בעינינו של יונתן פולארד. 28 שנים בכלא האמריקאי הם די והותר. ראוי היה לפחות לקצוב את עונשו אם לא לשחררו כבר. האמריקאים מתעקשים וגם נמנעים מלהסביר. ביקורו של אומבה הוא הזדמנות גדולה וחשובה להתאחד בדרישה כי פולארד ישוחרר סוף סוף. גם יהדות ארה"ב שהיססה בעבר, שינתה עמדתה ומתייצבת עכשיו לצידו. חבל כי אוזניי הממשל האמריקאי אטומות. הדברים שאמרתי במליאה בקישור זה.

 

השבוע פורסם כי הופעלו שני קווי תחבורה נפרדים ליהודים ולפלשתינאים ביהודה ושומרון. משרד התחבורה מיהר להסביר שלא כך הוא הדבר, אבל כמו במקרים אחרים, הסברים בדיעבד אינם מסייעים. הדימוי של הפרדה גזעית במדינה דמוקרטית כמו ישראל, הוא איום ונורא. דווקא היהודים שההיסטוריה שלהם שזורה באירועים של חרם והפרדה, אינם רשאים במדינתם שלהם לנהוג כך. באותו הקשר פניתי במכתב לראש הממשלה וביקשתי כי התייצב במליאת הכנסת ויצא באופן פומבי נגד שרשרת מעשי האלימות כנגד ערבים מצד יהודים במדינת ישראל ובשטחים. אלה הם, בדיוק על אותו רקע, מעשים חמורים הראויים לכל גינוי. נראה לי כי הוסר השסתום שמנע פיגועים מסוג זה והיד נעשתה קלה ואלימה.

 

שתיקתו של ראש הממשלה חמורה וכואבת. גם העיסוק האינטנסיבי במו"מ הקואליציוני אינו מצדיק אותה.

 

חברים וחברות, ישראל משתנה לנגד עינינו. טענו ואנו שבים וטוענים כי 46 שנה של שליטה באוכלוסייה ערבית עלולה להשחית את החברה הישראלית. עכשיו זו כבר מציאות שאת גילוייה אנחנו רואים שוב ושוב. הפתרון המדיני היחיד, שתי מדינות לשני עמים, חייב לצאת לפועל. מפלגת העבודה לא תהיה אמנם בקואליציה הקרובה, כבר דיברתי על כך, אבל היא חייבת מכל מקום שהוא להיות הכוח המניע והדוחף לעבר הסדר כזה.

 

לבסוף, רציתי להסב את שימת לבכם לראיון עימי במוסף לשבת של ידיעות אחרונות. הראיון בחלקו פוליטי ובחלקו עוסק בספרי החדש, "מלחמדיה". אשמח לתגובותיכם.

 

שבת שלום מירושלים,

נחמן שי

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית