ח'כ שלי יחימוביץ': להרביץ לילד שלך, זה פחות חמור או יותר חמור מלהרביץ לשופט אחר? על פוליטיקה חדשה ופוליטיקה ישנה ועוד...

3.3.2013

 

להרביץ לילד שלך, זה פחות חמור או יותר חמור מלהרביץ לשופט אחר? על פוליטיקה חדשה ופוליטיקה ישנה, פועלי כל האיקאות התאחדו, ניצחונם של נערי השליחויות, ולמה צריך קצת סבלנות

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

להרביץ לילדים, ועל השפלות של להיות חזק על חלשים. אתחיל בנושא שהוא ממש בדמי, אבל אין לי הרבה הזדמנויות לומר בו את עמדתי ולבטא את רגשותי. אלימות של הורים כלפי הילדים שלהם. באיחור של שלוש שנים, היועץ המשפטי לממשלה, ששעון הזמן שלו ומנגנון שיקול הדעת שלו כמעט תמיד תמוהים - מחליט לחקור את השופט הנכבד שהכה את ילדיו קשות (והודה בכך!). תארו לעצמכם שכבודו היה מכה שופט אחר. אותן מכות בדיוק שהכה את ילדיו. תארו לעצמכם מה היה קורה אז. מהומה, כותרות, מעצר, חקירת משטרה, כתב אישום, הרשעה, עונש כבד. כנראה מאסר. ואני דווקא חושבת שלהכות גבר בגילך זה הרבה יותר נסלח מלהכות ילד קטן וחסר ישע שאוהב אותך ותלוי בך. להכות ילדים זה לא חוקי, מכאיב, מסוכן ולא מוסרי. עוד על זה בבלוג שלי.

 

אני לא אוהבת את המונח "פוליטיקה חדשה". יש פוליטיקה טובה, נקייה, אידיאולוגית, אפקטיבית ומוכוונת יעד אמיתי, ויש פוליטיקה לשם פוליטיקה - הישרדות, תהילה, כוח לשם כוח, שחיתות. מאלה ומאלה יש גם בחדשה וגם בישנה. אבל בכל, ציטוט של הפרשן הכלכלי עודד שחר, ב"הכל דיבורים" לפני ראיון שלי אצלו ואצל יואב קרקובסקי: "יש כאן, תתפלאו, פוליטיקה חדשה. קוראים לה: שלי יחימוביץ'. היא באה עם תפיסת עולם שאפשר לתמוך בה, אפשר לחלוק עליה, אבל היא נאבקת עליה ללא פשרות. בחריצות אין קץ, בעיקשות, בהתלהבות. זאת הדרך שלה. ובניגוד להרבה פוליטיקאים, היא גם לא משנה את תפיסת עולמה, לפי מצב הרוח הפוליטי".
כמו ששמתם לב, אני לא מתראיינת בימים אלה. המשימה של הדיפת שמועות וספינים ומענה על שאלות היפותטיות (ואם נתניהו יהפוך לסוציאל דמוקרט, מה תעשי אז?) נראית לי כמו להג חסר שחר ומטרה. אבל השבוע באותו ראיון שיניתי ממנהגי. זה ראיון מאוד מקיף, פוליטי וכלכלי כאחד, ואני מאמינה שיש בו תשובות לרוב השאלות שלכם.

 

קצין ושמו"צניק. תכירו את עודד צהרי, שמתחיל לעבוד אתי: עודד בן 27, עד לפני שלושה חודשים סרן בקבע, מ"פ בגדוד "בזלת" של חטיבת הנח"ל, אחרי שורה של תפקידי פיקוד והדרכה. הוא נולד וגדל בקיבוץ עין השופט, ולגדוד שלו התגייס כחבר בגרעין של השומר הצעיר. עודד גר בדירת שותפים בתל אביב (עם חברים מתנועת הבוגרים של השמו"ץ), אוהב קפוארה וצילום, ולהירדם בשמש על חוף הים. ה"אני מאמין" שלו: ציונות, שוויון ועבודה קשה. בהצלחה לעודד, והוא יעמוד לרשותכם במייל tzohari.oded@gmail.com

 

ופרידה מירדן בן צור שלנו, שלצערנו עוזב אותנו. ירדן עבד אתי שנתיים וחצי, ולמי שהכיר אותו אין צורך להכביר מלים. ירדן הוא אדם צעיר מקסים במיוחד, אידיאליסט, חרוץ, חכם, נשמה טהורה. כותב מעולה, מצויד בזיכרון פנומנלי, נעים הליכות וישר דרך. מה עוד נאמר? שהוא היה עוזר נהדר, אבל כבר מזמן החליט שפוליטיקה זה לא בשבילו, ונשאר עוד ועוד בעיקר בגלל שבקשתי יפה... בהצלחה לירדן בדרכו החדשה שהיא עדיין לא נודעת, והנה תמונה מפיקניק פרידה שעשינו לו אתמול, הצוות ועובדי המפלגה:

 

סבלנות. לחלק מכם זה זמן מתסכל – הרבה שמועות, תככים, מופעי ראווה פוליטיים חסרי שחר, סיסמאות ושקרים. אנחנו בחרנו שלא להיות שחקנים בפרק הזה, להתאזר בסבלנות ולהתכונן ביסודיות לקרב האמיתי על פניה של המדינה שלנו. מיד תקציב, מיד גזרות, מיד חוק הסדרים מפלצתי, ולנו תהיה שפע של עבודה. אמיתית. מלאת תוכן ומשמעות. רוצים להתנדב אצלנו בכנסת? כתבו לכאן, ספרו מי אתם, במה אתם טובים, ומה אתם רוצים לעשות.

 

"כניסה לממשלה תחסל את העבודה" כותב  ראש המכינה הקדם צבאית ע"ש רבין דני זמיר במאמר בוינט, ובכך הוא מגיב לאמנון לוי, שפירט מדוע על העבודה כן להצטרף לממשלה. "...העבודה בהנהגתה של שלי יחימוביץ' התייצבה, התמתחה והתמתגה כמפלגה בעלת אג'נדה סוציאל-דמוקרטית מוגדרת וברורה. התוכן והסגנון הזה גרמו למפלגת העבודה לחזור אחרי שנים רבות ולהפוך למפלגה הרלבנטית, הדומיננטית והמשפיעה ביותר בקרב הצעירים בקבוצות המנהיגות המובהקות של ישראל...  הם לא יוכלו לעולם לקבל ולהכיל הצטרפות צינית לקואליציה שפועלת באופן מנוגד לחלוטין לעיקרי תפיסת עולם של הדרך הסוציאל דמוקרטית בואך מדינת הרווחה. זו דרך שבשמה ולאורה צעדו לקראת ומאז השלימה יחימוביץ' את ניצחונה במאבק על הראשות."

 

לא דיגמון של "תהליך שלום". בנאום ליום הולדתו ה-91 של יצחק רבין ז"ל, אירוע שמקיים בכל שנה חוג הארבעה בנובמבר של מפלגת העבודה, אמרתי בין היתר: "הבהרתי לראש הממשלה: והיה ויקרה מה שהסיכוי לו לצערי נראה קלוש, ונעמוד על סיפה של חתימה על הסדר מדיני - לא "דיגמון" של הסדר - נשקול מחדש את הצטרפותנו לממשלה מחדש. הלוואי שאתבדה ושבאמת נגיע לרגע הזה". לנאום המלא.

 

עוד על מכירת ים המלח. בטח שמעתם את ההודעה של פוטאש הקנדית שהיא מפסיקה לעת עתה את המגעים לרכישתה של כי"ל בגלל המצב הפוליטי בארץ. אין לי ספק שמדובר בניסיון הרגעה שקוף של החברה הקנדית שלא תוותר כל כך בקלות על ניסיונות ההשתלטות שלה על כי"ל. לא אופתע אם נגלה שגם היום מתקיימים מגעים בנוגע לרכישה בין נציגי החברה הקנדית לבין נציגי החברה לישראל שבשליטת משפחת עופר ונציגי ממשלה. המטרה שלנו היא לסכל את העסקה מבעוד מועד ולהציב בפני הממשלה הנכנסת עובדה מוגמרת שכיל לא תימכר. הנה הטיפול שלי בעניין השבוע.

 

פועלי כל האיקאות, התאחדו. על תחילת ההתארגנות של עובדי איקאה, ועל המנכ"ל שלה, שפעם אמר לי שהעובדים שלו לא צריכים ועד, כי מספיק שהוא דואג להם, אבל היום אומר: "מכבדים את העובדים, ההתארגנות לגיטימית". האם הוא באמת מתכוון? לא בטוח. נעקוב. עוד בבלוג שלי, וגם בפייסבוק.

 

אם עובדי איקאה מתחילים להתעורר, נערי המשלוחים של "סופר דוש" כבר קוצרים את פירות ההתארגנות שלהם. בחסות "הרשת", הסתדרות הצעירים של הנוער העובד והלומד. השבוע הם ניצחו: בינם לבין המעסיק נחתם הסכם שמעביר להם פיצוי של 850,000 שקלים על השנים שנוצלו, ועבדו בלי שכר - רק על טיפים.
מעריצה אותם על אומץ הלב שלהם, וכבוד להסתדרות הצעירים ולאיגוד המקצועי של הנוער העובד והלומד.

עם שניים ממנהיגי ההתארגנות, שי ציון וסרגיי יוקשנקו, בני 17 מבת ים. 

 

מהגרי עבודה, פליטי רצח עם - הם חיים בתוכנו. יש לנו מחויבות מוסרית היסטורית, כעם, לתת מקלט לנרדפים, ולנהוג הגינות כלפי הגר אשר בתוכנו. זה לא עומד בסתירה לשמירה על הביטחון שלנו, על הריבונות, ועל הרצון לשמר את אופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לא רק שזה לא עומד בסתירה - זה קשור קשר ישיר! הנחנו השבוע, כסיעה, הצעת חוק להסדרת מעמדם של פליטים ומבקשי מקלט. למתעניינים הנה הצעת החוק, במלואה, והנה כתבה ב"הארץ".

 

נאומי בכורה. והנה נאום מצויין ורחב יריעה של הח"כ הטרי, מזכ"ל המפלגה חיליק בר, מהשבוע, גם איציק שמולי ריגש בנאומו כשפרש את משנתו וסיפר על אביו שפוטר, מרב מיכאלי שטחה תזה פמיניסטית ופוליטיקה מנומקת של זהויות, וזכתה לברכה ולקריאה נרגשת לחבור לקואליציה מח"כ משה גפני מיהדות התורה. מי שרוצה לצפות בכלל הנאומים המצוינים של הח"כים החדשים שלנו מוזמן לצפות בכולם כאן באתר המפלגה. בהצלחה לכולם ולכולנו. 

 

שבוע טוב,

שלכם,

שלי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית