הניוזלטר של סתיו שפיר

 

22.2.2013

הניוזלטר של סתיו שפיר

 

"בשביל החברים שלי שצעדו לצידי ברחובות, ויצעדו שוב. שמילותיהם וחלומותיהם מתערבבים בכל מילה שלי. למען הילדים והילדות שהמילים הראשונות שהגו היו 'העם דורש צדק חברתי', ושעד שיגדלו, אני רוצה שיראו במה עיניהם את הדברים שחלמו עליהם".

כך אמרתי בנאום הבכורה שלי למליאה. דיברתי על המחאה, על הרגעים הזוהרים של מאות-אלפי הצועדים וגם על הרגעים הקודרים של המאבקים למען מפוני הדיור הציבורי. וגם על כך שבניגוד למה שכל מיני מפלגות מנסות לטעון, המחאה שלנו לא עסקה בכסף, אלא בערכים". אנחנו דור שחונך להנמיך ציפיות. חונכנו להשלים עם הקיים. לימדו אותנו לשבת בתור. תורים ארוכים ומשתרכים, תורים בבתי חולים, תורים בתחנת האוטובוס, תורים בהמתנה לאבחון, בהמתנה לטיפול, בהמתנה בביטוח הלאומי, בהמתנה בבנק, בהמתנה, בהמתנה, בהמתנה. לימדו אותנו איך לראות אישה זקנה מלקטת ירקות מסריחים מרצפה מסריחה של סוף-יום בשוק, ולהסיט את המבט. לימדו אותנו, גם, איך מריח ליטר דלק בשמונה שקלים, על עורו של אדם מיואש, שכדי לכבות את כאבי חייו, מבעיר את גופו באש. …

 

ואז, מבלי שהתכוונו, ואמנם רק לרגע קטן בהיסטוריה, היינו לדור התקווה. דור שמביט לתקווה בלבן של העין, שמזיע תקווה חבר על חברו בהפגנות, שמדבר על סולידריות וצדק ותיקון עולם גם מתוך שינה ובעיקר ללא שינה. מעולם לא שאלנו איפה הכסף. הרי את זה אנחנו יודעים! שאלנו, אם כבר, "איפה אנחנו". איפה היינו, בזמן שהמדינה שלנו הלכה מאיתנו? כסף הוא רק תשתית, כמו שקירות ותקרה הם תשתית, ואחרי ששוכרים דירה צריך לעבור עוד כברת דרך כדי להפוך אותה ל"בית".

 

המסורת הגדולה של "כל ישראל אחים" נמצאת בסכנה. גם אם נקרא זה לזה "אחי" או "אחותי  , לא נטשטש את העובדה המרה הזו. כי לא נהיה אחים רק מכוח המילה, אלא מכוח מעשים. נהיה לאחים כשזה יתבטא בחוקים, בתקציבים, במדיניות. רק ממצב של שוויון, נבנה משפחה. וזו זכותנו - זו חובתנו - לבנות פה בית טוב יותר. לצפייה בנאום המלא לחצו על התמונה. 

 

 

 

לפני ובתום דבריי, זכיתי לברכות משני וותיקי המשכן היקרים - חבר הכנסת בנימין בן אליעזר וחבר הכנסת ראובן ריבלין. פואד סיפר שהוא נאם את נאומו הראשון שנה לפני שנולדתי, וריבלין כינה את הנאום שלי "נאום זעם אידיאולוגי על החברה בישראל - על הציונות וקורותיה". מבחינתי, זה היה נאום של תקווה.

 

@stavshaffir  במליאת הכנסת. אורבך מברך את בנט: 'אתה הנסיך שהעיר את היפיפיה הנרדמת". הם לא רק אחים, בבית היהודי, הם גם רומנטיקנים.

 

השדולה לצדק חברתי

 

הדבר הראשון שעשיתי בכנסת היה להקים את השדולה למען צדק חברתי. במכתב ששלחתי לכל חברי הכנסת, הבהרתי שהמחאה החברתית עדיין לא קיבלה מענה לדרישותיה, והיא לא ביקשה רק מענה תקציבי או חקיקתי: דרשנו שינוי עומק בפוליטיקה עצמה. לכן, כשהחלטתי ללכת לפוליטיקה, הצבתי לי למטרה שכשאצא מכאן האמון בין הפוליטיקאים לציבור יהיה חזק בהרבה; הפוליטיקאים לא יוכלו לשכוח את המציאות בארץ והאזרחים לא יוכלו לשכוח את ערנותם גם בין מערכת בחירות אחת לאחרת.

 

השדולה החדשה לא תעסוק בתלונות, אלא בפתרונות. פתרונות למצוקות החברתיות, אלטרנטיבות לתקציב הנורא שיבוא. את הפתרונות האלה יביאו אזרחים מן השורה. וכדי שהח"כים יבינו את הנושאים לעומק, המפגשים שלנו יתחלקו כך: פעם בכנסת, ופעם בשכונה שלכם.

 

נכון. הח"כים השותפים לשדולה, מימין ומשמאל, לא ישארו במשכן: בקרוב יעלה אתר האינטרנט שלנו, שבו תוכלו להציע הצעות חוק בנושאים שונים. מדי כמה שבועות נבחר את ההצעות המובילות ונבקש מההוגים שלהן להציג אותן בפרלמנט ציבורי, שיערך בכל פעם בעיר אחרת. בכל כנס נעסוק בתחום שונה: למשל, דיור בר השגה, צעירים בישראל או תחבורה ציבורית. הרעיון שיבחר בכל מפגש יקודם לחקיקה על ידי חברי הכנסת השותפים לשדולה.

 

כעת, אני מזמינה אתכם; הצטרפו אלינו. שלחו אלינו הצעות חוק, רעיונות חדשים או פתרונות לעוולות שראיתם. כתבו לנו אם אתם מעוניינים להיות חלק מצוות ההקמה, ואם אתם רוצים לארח בעיר או ביישוב שלכם את הפרלמנט הקרוב! אנחנו כאן: שלחו לי מייל, עם הכותרת "שדולה" ל-sshaffir@knesset.gov.il

 

נ.ב צוות של ערוץ 2 שליווה אותי ביום ההשבעה, יצא איתי בבוקר אל הכנסת מדירת השותפים שבה אני מתגוררת ביפו, ושאל למה אני רוצה להמשיך לגור עם שלושה שותפים גם היום. אמרתי להם שרוב חבריי, בני גילי, חיים בדירות שותפים (מחולקות, מעופשות, ששכר הדירה בהן קופץ לשמיים ללא הכנה מוקדמת), נוסעים באוטובוס במשך שעה ארוכה לאוניברסיטה או למשרד מדי בוקר, מוותרים על הלילות והשבתות שלהם בשביל עבודה ועדיין לא מצליחים לחסוך שקל לעתיד שלהם. אני לא רוצה להתנתק מהמקום שממנו באתי, ומהמציאות שהביאה רבים כל כך לצאת ביחד איתי לרחובות. "קשר עם הציבור" הוא גם לשמור על אורח חיים כמו זה שחי אזרח ממוצע בישראל, ובעיקר כנבחר ציבור. וחוץ מזה, אני מאוד אוהבת את השותפים שלי. אתם מוזמנים לבקר.

 

לדכא מחאה בכוח

 

"האם הייתה יד מכוונת בהפעלת אלימות משטרתית כלפי מפגיני המחאה, במטרה לעצור אותה או ליצור לה תדמית אלימה?" זו השאלה שהפניתי השבוע לשר לביטחון פנים היוצא, יצחק אהרונוביץ', לאחר שסקר באולם המליאה את פעילות משרדו בקדנציה האחרונה . דרשתי ממנו להשיב מדוע ממשיכים להתנהל עשרות משפטים כנגד פעילי המחאה, וזאת למרות שמעצרם צולם והוכח כי נעשה באופן אלים ולא צודק. תהיתי מדוע הוא אינו מורה למשוך או לבטל את ההאשמות נגדם ושאלתי אם יתכן שהממשלה ביקשה לדכא את המחאה באמצעות המשטרה - הגוף שאמון דווקא על ביטחוננו.

 

השר הודה כי המשטרה אכן עקבה אחר הפעילים באמצעות הפייסבוק ושאר הרשתות החברתיות, אבל חמק מלתת תשובות מספקות לשאלותיי. הנה חילופי הדברים בינינו. אני מתכוונת להמשיך ולחפש תשובות, ולפעול למען חופש הביטוי והדמוקרטיה. לא יתכן שבמדינה שלנו ישתמשו באלימות ואיומים על מנת לדכא מחאה אזרחית. מימין ומשמאל, לכולנו מותר לצאת לרחובות ולדרוש חיים טובים יותר. לחצו כאן כדי לראות את השאלה לשר ואת התשובה הלא מספקת.

 

יאללה לעבודה

זו הלשכה החדשה שלי בכנסת. היא מחכה לכם. לצד העוזרים החדשים שלי, שי ותומר, ובשיתוף עם מועצת המומחים שהקמתי לתחומי העשייה הבולטים שלנו - חינוך, דיור, רווחה ודמוקרטיה - אני מתכוונת להתחיל לעבוד במרץ

 

אם יש לכם ידע רב באחד התחומים האלה, או שאתם לומדים מהר ורוצים להיות שותפים לאחד הפרויקטים שלנו, ואם בא לכם לעזור לנו בארגון כנסים אזוריים או להזמין אותנו אליכם לסניף או לשכונה - אם תרצו לעזור בשטח, בקריאייטיב, באינטרנט או בארגון - מאוד נשמח אם תכתבו לנו ל-stav.avoda@gmail.com

 

תודה ענקית

 

לפני סיום, ועל אף שעבר זמן, אני רוצה להודות לכל האנשים הטובים שנתנו יד במערכת הבחירות האחרונה. בחודשים האחרונים הסתובבתי בכל חלקי הארץ, מהנגב לצפון, בין ישובים ועיירות פיתוח, בין סניפים קטנים לבתי-ספר ואוניברסיטאות - ופגשתי פעילים ופעילות מעוררי השראה: בהשקעה, בכישרונות ובמאמצים שעשו לקראת הבחירות. אני יודעת שזה לא תמיד היה פשוט, אני יודעת שלא תמיד הרגשתם שמישהו רואה אתכם, ואני רוצה להבהיר דבר אחד: זה לא יקרה בלעדיכם. אנחנו, האנשים שבכנסת, זקוקים לכם איתנו. שתציעו רעיונות, שתהיו שותפים למאבקים חברתיים, שתעזרו לנו לחזק את הקשר בין הפוליטיקה לציבור, וליצור תודעה פוליטית בריאה ואמינה. שתכוונו את מבטינו אל עבר המקומות הנסתרים, שלפעמים חומקים מעינינו, ותחשפו אותנו לעוולות ולמצוקות שיש לטפל בהן.

 

אתם תמיד מוזמנים לסמס אלינו ל-0535302229 אם יש לכם רעיון, בעיה שצריך לטפל בה או אם אתם רוצים להתנדב אצלנו, וכמובן, לשלוח כאן במייל. אתם מוזמנים גם לראות קצת איך אני עברתי את הקמפיין, בכתבה שערכו עלי בערוץ 10.

 

ולסיום, אני רוצה לחלוק איתכם עוד וידאו, שיצרתי יחד עם קבוצת נוער מדהימה, תומכי מפלגת העבודה, שזכיתי לפגוש במהלך הקמפיין. ביחד, אנחנו רוצים להביא בני ובנות נוער נוספים אל העשייה החברתית והפוליטית, כדי לבנות דור חדש, יצירתי ונפלא, במפלגה שלנו. כאן תוכלו לראות חלק מהם - הם אמנם לא היו יכולים עדיין להצביע, אבל הם יודעים בדיוק איך המדינה הזאת יכולה וצריכה להראות.

 

פורים שמח!

סתיו

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית