ח'כ שלי יחימוביץ': נתניהו ואנחנו: שני עולמות הפוכים... האחים לפיד-בנט ואיפה לא נוח להם לדבר על אי שוויון בנטל... וים המלח - לא למכירה!

24.2.2013

 

נתניהו ואנחנו: שני עולמות הפוכים. הדרך שלנו פשוט לא פוגשת את שלו - דוגמאות. האחים לפיד-בנט ואיפה לא נוח להם לדבר על אי שוויון בנטל. וים המלח - לא למכירה!

 

שלום לכולכם,

 

לא נתן למכור את ים המלח. המאבק נגד מכירת כי"ל יחד עם אוצרות הטבע המופלאים שלנו לחברת פוטאש, ענקית המחצבים הקנדית הוא החשוב ביותר שיהיה לנו כאן מאז המאבק על תמלוגי הגז.

פוטאש רוצה לקנות 100% מכי"ל שבשליטת משפחת עופר.

גם היום יש שם שערוריות ואי צדק למכביר. חבילת האופציות המטורללת של ניר גלעד שכעת נבדקת ע"י הרשות לניירות ערך בעקבות הטיפול שלי בפרשה, העובדה העצובה שכי"ל משלמת 4% תמלוגים עלובים על רווח של 7 מיליארד שקלים שנחצבים מים המלח שלנו, ועוד ועוד.

אבל אם פוטאש תקנה את מלוא הבעלות על כי"ל, זה יהיה אסון ממש.

אסון לקופת המדינה (הרווחים יועברו לחו"ל).

אסון לפרנסה בכבוד של עשרות אלפי עובדים בנגב (פוטאש הענקית תוכל לווסת את ההפקה בהתאם לאינטרסים העסקיים שלה וגם להעדיף עובדים זולים מהצד השני של ים המלח - ירדנים).

אסון ליכולת שלנו לקבוע בעתיד מתווה מס ותמלוגים הוגן על היקרים שבמשאבי הטבע שלה.

ועוד לא אמרתי מלה על זה שניצול ים המלח באופן לא מבוקר הוא הסיבה להיעלמות אחד מפלאי הטבע הייחודיים בעולם.

המדינה יכולה בקלות למנוע את המכירה. יש לה "מניית זהב" שמאפשרת לה למנוע בעלות של גורם זר על משאב אסטרטגי.

מדינה? הצחקתם את נתניהו. מגעים מאחורי הקלעים כבר מתקיימים, והוא שש למכור להם את ים המלח. כמובן שנאבק בזה בכל הכוח. לתקשורת.

 

על ההתרחשויות סביב הרכבת הממשלה. זה על דרך, לא על חרמות. אנחנו ננהיג את האופוזיציה ולא נצטרף לממשלה לא בגלל חרמות ופסילות של אדם או מפלגה או קבוצה, אלא משום שהדרך שלנו אינה פוגשת את הדרך של מרכיב הממשלה: נתניהו. אלה דרכים הפוכות. רוצים דוגמאות? יש אלף, קבלו טעימה:

·         נתניהו מתכוון לקצץ 21 מיליארד שקלים בחינוך, בבריאות, ברווחה ומכין חוק הסדרים מפלצתי ומלא גזרות? אנחנו יודעים שקיצוץ במדינה הוא בטח לא "הכרחי" כמו שמספרים לנו, אלא להיפך: הורס את המדינה, מפורר את שרותי הבסיס, ומרחיק אותם ממי שידו אינה משגת. אנחנו אומרים: לבטל את חוק ההסדרים.

·         נתניהו עושה הכל כדי שהתאגידים הגדולים והעשירים ביותר לא ישלמו מס? אנחנו אומרים ההיפך. לגבות מהם מס אמת.

·         נתניהו מאמין בצנע ובהכבדת העול על העניים ומעמד הביניים? אנחנו אומרים - להיפך. מעמד הביניים הוא מנוע צמיחה. ככל שהכנסתו תגדל והוא ישגשג וגם יקנה יותר - כך הצמיחה תעלה.

·         נתניהו רוצה עוד ועוד עובדי קבלן? אנחנו אומרים ההיפך: קליטת העובדים הסוציאליים, מורי הקבלן והאחיות - בחזרה לשרות המדינה. העסקה ישירה גם בסקטור הפרטי.

·         נתניהו נתן לשוק ההון להשתולל, לעשות תספורות, לשלם לבכירים משכורות מטורללות על חשבוננו? אנחנו אומרים לא לתעלולים פיננסיים. לא לשכר חזירי.

·         נתניהו אומר: נדגמן תהליך שלום לכבוד ביקורו של אובאמה ונמשיך בקיפאון ובבידוד? אנחנו אומרים - להיות היוזמים והמניעים של מהלכים מדיניים שתכליתם שלום. הלגיטימציה והאהדה הבינלאומית יהיו בונוס שגם ישפר את מעמדנו הכלכלי. 

 

אני יודעת שאתם חשופים לשמועות וספינים בלי סוף. אומר לכם מה שאמרתי בפתח ישיבת הסיעה השבוע:

"אחדד: מי שחושב שהתכנסנו כאן כדי לקבל סידור עבודה של תיקים, בכירים ככל שיהיו, וכיבודים כאלה או אחרים בכנסת ומחוצה לה ולהעמיד לנו מלכודת דבש שתגרום לנו לשכוח את האידיאולוגיה שלנו קצת מתבלבל.

היינו בעבר קבלני הביצוע של נתניהו וכולכם יודעים לאיזה שפל זה דרדר אותנו. לא נהיה שוב קבלני הביצוע שלו. לא בתחום החברתי, לא בתחום המדיני ולא בתחום האזרחי.

בכל פעם שרה"מ יזמין אותי לפגישה אבוא ואקשיב, גם מתוך כבוד למוסד רה"מ וגם כי בוודאי אין פה פסילה אישית. אבל הפערים בין השקפת העולם שלנו לזו שלו הם עצומים.

אני שומעת גם מבית וגם מחוץ אמירות בנוסח 'תמזערו נזקים', 'תוציאו עזים', 'זו תהיה ממשלה איומה- תהיו שם כדי למתן אותה', למנוע? למזער? להוציא עזים? זה התפקיד של המפלגה שלנו? התפקיד שלנו הוא להיות אמצעי מניעה?

מדיניות אמיתית אמורה לבנות ולא למנוע, לשקם, לשנות. כל זה - אם היא נבחרת להנהיג. שום תיק ושום כיבוד לא עושים את ההבדל בין מניעה לבין שינוי אמיתי במדיניות שאנחנו לא רק חולקים עליה אלא סולדים ממנה ומתוצאותיה". לתקשורת.

בוידאו מישיבת הסיעה אני מדברת על הקשר בין מכירת ים המלח לקנדים ובין העמדה הפוליטית שלנו:

 

שוויון בנטל? הגענו למצב מופרך שבו, בחסות האחים לפיד-בנט כל בעיותיה של מדינת ישראל- פערים עצומים בין עוני לעושר, התרסקות מעמד הביניים, שלום ובטחון - הכל ייפתר אם רק יגויסו יותר חרדים לצבא.

עם תפיסה כלכלית וחברתית מאוד דומה לזו של נתניהו, החיים הפוליטיים נוחים ונעימים יותר כשבחסות ה"שוויון בנטל" אפשר להתעלם כליל ממחוללי אי השוויון הבוטים והקשים ביותר בנטל.

לפי שיטת נתניהו-בנט-לפיד אי השוויון בנטל רק יעמיק, ומעמד הביניים והעניים ימשיכו לשאת בעול - זאת לעומת מיעוט קטן של בעלי הון ותאגידי ענק, שפשוט לא משלמים מיסים. חברת טבע למשל, תשלם על רווחים של 1.6 מיליארד ש"ח ב-2012, חמישה מליון שקלים מס. 0.3% מסך רווחיה! הנה שאילתא לשר האוצר עם דרישה לפירוט חובות עבר של טבע למדינה, ותביעה לברור מצב הצו שהוציאה רשות המסים לפני כשנה המחייב את טבע לשלם חובות נוספים למדינה בשיעור של 200 מיליון ש"ח. בקרוב גם דיון בועדת הכספים, נעדכן. לתקשורת.

 

מם של נדב פרץ-וייסבידובסקי

 

זוכרים את פגעי נחל שכם שעלה על גדותיו בבת חפר? זה היה ערב בחירות, וההבטחות לפיצוי למי שבתיהם נהרסו עפו בקלות. כעת הכל תקוע. הנה מכתב שלי לרוה"מ: "חודש חלף מאז אותה החלטת הממשלה, דבר לא נעשה, והנפגעים הופקרו לגורלם. טרם גובש ההסדר, וטרם נמצאו המקורות הכספיים. מי שבתיהם נפגעו, אנשים רגילים שאין להם עתודות כספיות, נושאים כעת בהוצאות כספיות גדולות מנשוא... ". והנה התשובה (PDF). נמשיך לעקוב ולסייע.

 

בת חפר ביום השיטפון

 

שלושה ח"כים חדשים ומבטיחים בקשו ממני שאברך אותם אחרי נאומם הראשון בכנסת (יש מנהג כזה, שח"כ ותיק מברך ח"כ חדש אחרי נאומו הראשון) ועשיתי את זה בשמחה ובאמונה.

על מיכל בירן שלנו: "תיאורטיקנים והוגי דעות ואידיאולוגים ופילוסופים יש למכביר, גם אנשי מעשה וביצוע ומנכ"לים מצוינים ואנשי ארגון, גם זה יש למכביר, אבל יש מעט מאוד אנשים שיש להם גם חזון מגובש וגם כושר ביצוע מדהים ויכולות כמו של מיכל..." לנאום הברכה המלא.

על משה מזרחי (ניצב בדימוס) שלנו: "השוטר מספר אחת, ראש אגף החקירות שלא פחד מאף אחד ואף הואשם בלהיטות יתר – אני מקווה מזרחי שתמשיך ללקות באותה תסמונת של להיטות יתר, ובטוחה שתמשיך באותו אומץ לב ונחישות להילחם למען שלטון החוק וטוהר המידות. לבתך הקטנה קראת טוהר, והייתה לזה סיבה..." לנאום המלא

על קארין אלהרר מ"יש עתיד" (מימין): "אצל קארין סיפור הגבורה האישי, המאבק לקיים חיים מלאים ומאושרים מתוך כסא גלגלים - היה תמיד רק ההתחלה - כי משם הוא היה למאבק נחוש למען המוחלשים כולם, כדי להעצים אותם, לא ממקום של צדקה אלא ממקום של צדק. לתת בידיהם כלים וכוח וזכויות..." לנאום המלא

בהצלחה לשלושה אנשים מצויינים,

והנה מיכל, חברת הכנסת מיכל בירן בשבילכם, נואמת את נאומה הראשון:

 

 

השבוע הנחנו את חוק יסוד זכויות חברתיות. אלה זכויות אדם לא פחות חשובות מזכויות אזרחיות והמדיניות.

מי שאין לו זכויות חברתיות בסיסיות והוא עוסק רק בהישרדות נואשת - ממילא לא ייהנה מזכויות כמו חופש הביטוי, או הזכות לקניין.

דווקא בימים אלה, כשהזרקור מופנה לספינים, חלוקות תיקים, מופעי ראווה וכיפופי ידיים פוליטיים חשוב לזכור את האחריות שלנו ואת הדברים שלשמם התכנסנו כאן: הזכות הבסיסית של אדם, כל אדם, לקורת גג, לחינוך ראוי, לבריאות טובה, ולכל מה שמאפשר חיים הגונים, ראויים וצודקים.

הצעת החוק הזאת הוגשה בנוסחים שונים שוב ושוב ע"י ח"כים רבים, ונתקלה בהתנגדות עזה של הממשלה.

הפעם הגשתי אותה יחד עם ח"כים מסיעת העבודה במתכונת מרחיבה שהוכנה ע"י האגודה לזכויות האזרח, והיא כוללת גם זכויות הקשורות בעולם העבודה.

הנה הנוסח המלא שלה: 

 

פורים שמח, תבלו,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית