ח'כ שלי יחימוביץ': מי רוצה שנהיה קבלני הביצוע של נתניהו? אם אין לחם תאכלו גלידה; רוצים לשלם 3.7% מס בשנה? תהיו תאגיד ענק; ועוד...

17.2.2013

 

מי רוצה שנהיה קבלני הביצוע של נתניהו? אם אין לחם תאכלו גלידה. רוצים לשלם 3.7% מס בשנה? תהיו תאגיד ענק. מה קרה ליאיא כשראו לו את הכיפה, וממשיכים להתפקד

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

אתמול, צהרי יום שישי, נפגשתי שוב עם רוה"מ נתניהו. זו הייתה שיחה בארבע עיניים, כך שלא אפרט את תוכנה. ההודעה שהוצאתי היא כזאת:

"רוה"מ נתניהו ויו"ר העבודה יחימוביץ נפגשו כעת בארבע עיניים במעון רוה"מ. הפגישה התקיימה לבקשתו של רוה"מ. בתום הפגישה אמרה יחימוביץ' כי הפגישה התנהלה באווירה טובה אך הפערים הגדולים בהשקפת העולם נותרו כשהיו ואין שנוי בעמדתה של מפלגת העבודה". הנה תקשורת על זה.

והנה הדברים שאמרתי בפתח ישיבת הסיעה השבוע בעניין הזה:

 

 

והנה חלק מהדברים, כתובים:

אני שומעת שמועות, ספקולציות והתבטאויות על כך שאם יוצע לי תיק כזה או אחר מפלגת העבודה תשב בממשלה.

אין לזה כל שחר.

מי שמתעקש להפוך את זה לדיון על תיקים שוגה גם מוסרית וגם פוליטית.

זה לא על תיקים. זה על דרך.

נהפוך הוא: דווקא בתיקים שהכי יקרים ללבנו מישהו רואה אותנו לוקחים חלק בהוצאה לפועל של המדיניות החברתית והכלכלית ההרסנית שנרקמת ממש בדקות אלה בבניינים הסמוכים לכאן?

לא יקום ולא יהיה!

מפלגת העבודה לא תשוב לאותו די אן אי שפורר אותה והביא אותה לשפל פוליטי, ציבורי וערכי.

מפלגת העבודה לא תחזור ותהיה קבלן הביצוע של המדיניות של נתניהו. זה לא על תיקים. זה על דרך.

הדיבור הממאיר הזה על תיקים הוא די אן אי פגום של מפלגת העבודה שלשמחתנו כמעט שלא קיים יותר.

יושבים כאן סביב השולחן אנשים טובים וערכיים שלא יסטו מהחלטתם המשותפת שהתקבלה גם ערב הבחירות וגם אחרי הבחירות. ומאז שהתקבלו ההחלטות האלה, פעמיים - לא חל שינוי לא בהשקפת עולמנו וגם לא בהשקפת עולמו של בנימין נתניהו.

נהפוך הוא, בשיחות שהתקיימו ביני ובינו מאז, גם בטלפון, התחדדה והובהרה עוצמת הפער בין נתניהו וכל מה שהוא מייצג ובינינו וכל מה שאנחנו מייצגים.

לתקשורת וגם לפרשנות של יוסי ורטר מהארץ שנזכר בקואליציית ברק-נתניהו ומצטט "בכירים" שדוחפים לקואליציה ומדברים על פילוג בעבודה. מוכר ולא חביב.

 

טבע היא באמת חברה נהדרת. אבל 3.7% מס בשנה?? מה הטירוף הזה? איפה הכסף, איפה הצדק, איפה ההיגיון הכלכלי? אני מניחה שהייתם מתים לשלם מס כזה, בין אם אתם שכירים ובין אם אתם חברה רגילה שמשלמת 25% כחוק.

תאגידי הענק שמרוויחים מיליארדים משלמים פרוטות ושברי אחוזים ואילו העסקים הקטנים והבינוניים והשכירים - את מלוא חבות המס.

איך מכסים גרעון של עשרות מיליארדים? משם, נתניהו, משם. לא ממע"מ על ירקות ופירות. לא מקרנות השתלמות של מורים. לא מקיצוץ קצבאות זקנה.

לא מהכפשת המוני עצמאים קטנים והפיכת כולנו למלשינים קטנים בפוטנציה.

הנה תקשורת ובה גם הטיפול המעשי שלי בנושא השבוע.

והמם הזה הוא של "חברה" כתב עת סוציאל דמוקרטי

 

אם אין לחם, תאכלו גלידה. למעון נתניהו אושר תקציב גלידה (יוקרתית) של 10,000 שקלים. ולא, זה לא קטנוני להתעסק בזה. בדיוק ההיפך. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, ויש התנהגויות קטנות שהן סימבולים גדולים. למה? כי הסכום הזה הוא פי שתיים וחצי משכר מינימום. כי נתניהו הוא זה שאומר שצריך לקצץ ב"איש השמן" - מורות, עובדות סוציאליות, שוטרים, ובינתיים מוציא 10,000 שקלים מכספי משלם המיסים על גלידה (די משמינה לפי מה שספרו לי).

ואולי לזה הוא התכוון כשאמר שאין ארוחות חינם?

לתקשורת.

 

כך נאבק בגזרות התקציב ובחוק ההסדרים. שהאחרים יתעסקו בספינים, בטרנדים, ובהעמדות פנים. את זה רק אנחנו יודעים לעשות: יום עיון והכשרה פנימי, מקצועי ויסודי בנושא תקציב המדינה וחוק ההסדרים התקיים השבוע בכנסת לעוזרים הפרלמנטאריים של סיעת העבודה. רוב הח"כים החדשים השתתפו בעצמם, לצד עוזריהם, ביום העיון: מירב מיכאלי, חיליק בר עמר בר לב, סתיו שפיר , מיקי רוזנטל, מיכל בירן, נחמן שי ומשה מזרחי.

הכלכלן פרופ' יוסי זעירא הרצה על הקשר בין צמיחה לתקציב המדינה. "ההחלטה על גודלו של תקציב המדינה היא החלטה פוליטית והיא מונעת מהשקפת עולם. זו לא החלטה כלכלית מקצועית", אמר פרופ' זעירא. הכלכלן עמית בן צור, לשעבר יועץ למנכ"ל משרד הבריאות והעוזר הפרלמנטארי שלי ברוב שנותי כח"כית בועדת הכספים - העביר סדנה על תהליך עיצובו ובנייתו של תקציב המדינה וחוק ההסדרים, ולימד את הכלים למאבק. הנה עוד על יום העיון וגם תמונה:

 

"חברים, איך קשורה התמונה המצורפת כאן למילה פוליטיקה ולבית המחוקקים?" שואל שמואל המאירי שהעלה לפייסבוק תמונה עם סטטוס על חוק שחוקקתי מזמן - חוק הזכות ליציאה לשירותים (תיקון חוק שעות עבודה ומנוחה). וככה הוא כותב:

"ובכן לפני כמה ימים הגיעו כמה משאיות ושפכו חול וזיזיף ברחוב, סמוך מאוד לבית של אמא שלי, וזאת במסגרת עבודות פיתוח קבלניות שנעשות במקום. ואולם מה שמשך את תשומת לבי זה מראה בהחלט לא שיגרתי. כי בצמוד לערמת הזיפזיף הניח הקבלן, עוד באותו היום, מבנה נייד של שירותים, עבור 2.5 הפועלים העובדים במקום.

וזה הזכיר לי מייד, שהדבר הזה לא נולד במקרה, אלא כתוצאה מחוק מחייב שחוקקה שלי יחימוביץ בכנסת, חוק הקובע כי חובה על המעסיק לספק לעובדיו שירותים וגישה לשירותים!" לסטטוס המלא, ולתקשורת בעקבותיו.

 

ממשיכים לפקוד ולהתפקד למפלגת העבודה! כן, דווקא עכשיו, כדי לחזק אותי ואת הדרך שלנו. אפשר להתפקד כאן. ספרו לנו בעמוד הפייסבוק שלי למה התפקדתם ואנחנו נשתף את הסטטוסים המעניינים לכל עוקבי העמוד. הנה הסטטוס של יניב מגל ותמונה שלו עם ביתו:

"הי זה יניב מגל, בן 36 מראשון לציון, עובד בגלובס, והחלטתי להתפקד למפלגת העבודה.

ההתפקדות הייתה צעד לא טבעי עבורי.

לא בגלל שאיני מסכים עם העמדות שמקדמת המפלגה והעומדת בראשה/

בשנתיים האחרונות אני חש הזדהות עמוקה עם השקפת עולם זו.

תחושת האי נוחות הזו היא מהמקום ממנו באתי. הוריי נמנו עם ראשוני תנועת "גוש אמונים" ודברים שמזדהים איתם בגיל הילדות והנערות, קשה להתנתק מהם רגשית, אפילו אם משתנה השקפת העולם, כפי שקרה אצלי.

אני זוכר כיצד בכל מערכת בחירות אחיי ואני ייחלנו בכל לב לניצחון "הליכוד" על "העבודה", ולכן כנראה גם שנים אחרי שהתרחקתי מהשקפת העולם של מחנה הימין, מהלך של התפקדות למפלגה כמו "העבודה" היה לי קשה.

אבל בשנתיים האחרונות הרבה דברים השתנו והחריפו בארצנו. אותה מדיניות כלכלית שמוביל רוה"מ הנוכחי, פוגעת בחוסנה של מדינת ישראל וביכולתם של אזרחיה, אנשים שעובדים בחריצות, להתקיים בכבוד.

מצב כזה אינו ראוי מוסרית וגם לא מוצלח מבחינה כלכלית.

רבים מתיימרים להוות אלטרנטיבה לשלטון זה, חלקם הגדול ממהרים עתה להצטרף לממשלת נתניהו, מבלי שיוכלו להשפיע על מדיניותה הקיצונית הזו. מפלגת העבודה מובילה דרך אחרת. שלי יחימוביץ' בקיאה היטב ב"מטריה" הכלכלית-חברתית, פעלה נמרצות בחקיקה בכנסת למען האזרחים (ובזה גם אחיי מסכימים...) ומבטאת ברהיטות את הדרך החלופית האפשרית. גם התנהלותה בפוליטיקה היא משב רוח מרענן - ביקורת עניינית ורק כאשר יש סיבה אמיתית לכך (ולא "אופוזיציה אוטומטית"), שיתוף פעולה עם מפלגות וח"כים אחרים לפי הנושא והפגנת יושר אישי ועקביות בהשקפותיה.

גישה כזו מחייבת אורך רוח. הדרך כבר ארוכה ועד שהיא תוכל לקדם את המדיניות הנכונה יותר, עוד יעבור זמן, אבל יום זה יגיע וברצוני להיות חלק מהמאמץ לכך שהוא לא יתמהמה.

יניב"

 

ולסיום, מה קרה ליאיא כשראו לו את הכיפה? ראש המטה שלי יאיא פינק העלה תמונת פרופיל תמימה, וקיבל תגובות מעציבות על הכיפה שלראשו, תגובות שמעידות על הרבה דעות קדומות ושנאת חינם. הנה מה שיאיא כתב על זה.

 

שבוע טוב שיהיה לכם,

שלכם,

שלי

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית