ח'כ שלי יחימוביץ': קריקטורה לחיזוק המורל; 'תגידו, אתם יצאתם מדעתכם?' נאום כלכלי שלי שהפך להיט ברשת ועוד...

12.8.2012

 

קריקטורה לחיזוק המורל, "תגידו, אתם יצאתם מדעתכם?" נאום כלכלי שלי שהפך להיט ברשת, על הקשר העמוק בין בטחון ובין חברה צודקת ומלוכדת, על איראן (הפעם בלי יוון), וגם - אני מדורגת במקום ראשון באמינות מבין כל הפוליטיקאים

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

לחיזוק המורל כבר בתחילת המייל (ושלא יהיו אי הבנות, המורל שלכם גבוה) נפתח בקריקטורה המשעשעת (שימו לב לפריט הכי קטן מאחור) של בידרמן בהארץ:

 

"תגידו, אתם יצאתם מדעתכם?!" מתברר שגם נאום כלכלי יכול להיות להיט ברשת. זה מה שקרה לנאום שלי במליאה ביום הגזרות, שבו הסברתי מהם הרווחים הכלואים ואיזו ארוחת חינם מופקרת ומעוותת חולקה כאן לעשירים ביותר. אנחנו מעריכים שבסך הכל צפו כבר בנאום קרוב למאה אלף איש (בעיקר דרך פייסבוק, אבל גם ביוטיוב, באתר שלי, בגלובס שהעלה את הנאום וכתב על הויראליות שלו, ובעוד הרבה מקומות). אחת המשימות המרכזיות שלנו היא להאיר פינות חשוכות ולהסביר מה שמעטים וחזקים לא רוצים שהרבים יבינו. כנראה שהוידאו הזה עשה את העבודה, אז השתמשו בו והפיצו אותו לחברים. והנה נאום "אתם יצאתם מדעתכם?!"

 

נאום נוסף. "אני רוצה לדעת. מי בדיוק אכל ארוחת חינם ולא שילם? כמה מאזרחי מדינת ישראל אכלו ארוחות חינם ולא שילמו? אני רוצה לקרוא לכם קטע שכתבה בחורה, עצמאית, מפרנסת את משפחתה בעמל רב, למדה, שרתה, מעמד ביניים קלאסי. טלי עוז-אלבו קוראים לה. היא העלתה סטטוס לפייסבוק שזכה לאלפי שיתופים ולא בכדי. אקרא רק את ההתחלה: 'היי, ביבי. מה שלומך? אני האזרח הקטן.. אני פה רק כדי להגיד לך משהו קטן לגבי מה שאמרת אתמול - על 'אין ארוחות חינם'. אז רק רציתי להגיד לך שמיום שסיימתי צבא, שזה בערך לפני 18 שנה, ותרמתי את חובתי למדינה באהבה, אני פשוט יושבת רגל על רגל ומחכה כל יום לשעה 13:00 בצהריים. למה? כי אני יודעת שאז תדפוק לי בדלת ואני אפתח, ואתה תגיש לי את ארוחת החינם שלי". נאום נוסף מאותו יום מר ונמהר במליאה, שבו אישרה קואליציית נתניהו את המשך המדיניות הכלכלית הכושלת, שלא רק שאינה התרופה, אלא היא-היא המחלה עצמה. הנאום הזה גם בוינט.

 

והנה עוד הרבה מאוד תקשורת סביב הגזרות, רדיו, טלוויזיה, פרינט ואינטרנט.

 

הצגת ההתגרענות של איראן כדילמה ישראלית בין פצצה ובין הפצצה, היא שגויה מהיסוד. ראשית כי זו לא בעייתה של ישראל לבדה אלא של העולם כולו. שנית כי הפצצה לא בהכרח תימנע פצצה. הנה ראיונות על זה, בכל הזהירות הנדרשת, גם אצל רזי ברקאי ב"מה בוער" בגל"צ, וגם אצל דב גילהר ואלי ראכלין בערוץ 10. אלה שני ראיונות מקיפים, ואני נשאלת שם גם על הסקרים המחמיאים, גם על ראשות הממשלה, גם על האירוע החמור בגבול מצרים, גם על המחאה וגם על האירועים הכלכליים של השבוע.

 

ומילה על הקשר בין ביטחון ובין חברה צודקת. באירוע החמור בגבול מצרים, הפגינו צה"ל וכוחות הביטחון תפקוד מופתי. הם מנעו תרחישים מסוכנים: חטיפת חייל, פגיעה באזרחים, הסלמה מיותרת עם מצרים שהברית האסטרטגית אתה חשובה ביותר. לכאורה, מה לזה ולגזרות נתניהו? אבל החוסן הביטחוני שלנו נגזר מהחוסן הכלכלי והחברתי שלנו.

העובדה שהיינו עדים לתפקוד כל כך מזהיר של השריון, חיל האוויר, חי"ר, השב"כ - היא תוצאה של כמה גורמים: מערכת החינוך הממלכתית שהלוחמים ומפעילי המערכות המתוחכמות למדו בה, הנכונות המובנת מאליה כמעט של הוריהם לשלוח אותם לצבא, הסולידריות והערבות ההדדית בינינו לבין עצמנו, הברית בין המדינה ובין הלוחמים, שמוכנים לחרף את נפשם, לא פחות.

הגזרות שנגזרו השבוע הן עוד מהלומה לערכים שלאורם אנחנו חיים. הן מחבלות בתחושת השייכות והאחריות כלפי מדינה שמפקירה את אזרחיה לכוחות השוק, הן שוחקות את מערכת החינוך, הן מערערות קשות את תחושת הערבות ההדדית.

כל גזרה שגזר נתניהו השבוע היא קשה והרסנית לכשעצמה. אבל הדיון הוא לא על סעיף כזה או אחר אלא על חוסנה, דמותה ועתידה של החברה הישראלית.

 

האווירון הגדול-גדול של נתניהו. הבטן התהפכה השבוע מההופעה המתרברבת שלו בועדה לביקורת המדינה שעסקה בדוח המבקר על אסון הכרמל. הוא אילץ את המשפחות השכולות לשמוע בפעם האלף את הסיפור חסר השחר על ארוחת הצהריים המפורסמת שאכל ביוון עם ידידו פפנדראו, ובה נתקל במקרה במטוס כיבוי בפעולה. ושוב שמענו איך כשחזר ביקש לבדוק רכש מטוסי כיבוי. זה מקומם ומעיד על היעדר מוחלט של עבודת מטה, וקבלת החלטות מקרית ומוזרה. כל מה שביבי היה צריך לעשות הוא להאזין לתחנוניהם ולאזהרותיהם של לוחמי האש אשר אמרו לו בפניו, עוד לפני האסון, שהשירות קורס.

לא סופרטנקר וכוחות כיבוי מכל העולם היה צריך שם, אלא כבאית אחת קטנה בעוספיא.

יזכור נתניהו היטב את הייבוש הנורא של שירותי הכיבוי ואת תוצאותיו כאשר הוא מקצץ במו ידיו בשירותים חיוניים אחרים אשר גם הם יקרסו אם ימשיך במדיניותו.

 

קצת תמונות מהשבוע -

 

קרית עקרון. מפגש מעולה בחצר של ראש מועצת קרית עקרון, אריק חדד איש העבודה - היו הרבה ליכודניקים ושומרי מצוות שלא היססו לשאול שאלות קשות, וגם קיבלו תשובות.

 

כרמיאל. ככה נראים שלושים אלף איש באצטדיון אחד, בפסטיבל המחולות הקסום שכרמיאל עושה זו השנה ה-25. ראש העיר, עדי אלדר, הזמין אותי לברך. עדי חזר לא מזמן מקדימה לעבודה, והתקבל באהבה ובברכה. מדובר באחד מראשי העיר הטובים בישראל, איש צנוע מוכשר וחרוץ, ולא פלא שהפסטיבל שלו הוא סיפור הצלחה עקבי.

 

חיפה. מפגש אתמול מול קהל חיפאי מצוין במכללת גורדון. דברנו על כל הנושאים שעומדים על סדר היום ועל הדרך המדהימה שמפלגת העבודה עשתה בשנה האחרונה מארבעה מנדטים בסקרים לאלטרנטיבה שלטונית.

 

ועכשיו צו גיוס לכל מי שהוא חבר מפלגה, מתפקדים חדשים וחברים ותיקים. פתחו את היומנים ופנו את ארבעה בספטמבר, כי ביום הזה אתם באים להצביע בקלפיות בכל רחבי הארץ, ובוחרים את צירי הועידה שלכם ואת חברי מועצת הסניף שאחר כך יבחרו את מזכיר הסניף. ואל תחשבו לרגע שזה "לעסקנים בלבד"! בדיוק ההיפך. זה בשבילכם.

מאוד חשוב לי שתגיעו ותבחרו את האנשים הטובים ביותר, שגם יחזקו את הדרך שלנו.

קרוב ל-6000 איש הגישו מועמדות, אתם מוזמנים להכנס לאתר ולראות מי המועמדים בישוב שלכם. להציג מועמדות כבר אי אפשר, אבל אם אתם מועמדים, תוסיפו תמונה שלכם וכמה מילים על עצמכם!

רוצים לעזור או סתם לקבל פרטים? כתבו מייל ליאיא yaya@havoda.org.il וחשוב שתציינו איפה אתם גרים.

 

מקום ראשון באמינות. כחול (דיבורים כמו חול ואין מה לאכול), אתר חדש, בוחן לאורך זמן את אמינות חברי הכנסת והאם הציבור מאמין להם. אני במקום הראשון: "על ציר הזמן, חברי הכנסת מקדימה בהווה ובעבר מככבים בדירוג אי האמון: ציפי לבני, אהוד אולמרט ושאול מופז מובילים את דירוג אי האמון, והם מובילים אותו מהרגע בו התחלנו לפרסם הדירוג. מגדיל לעשות שאול מופז, שלמרות שבע ההבטחות המתועדות מגיע ל-8% אמינות בלבד. מנגד, שלי יחימוביץ' יציבה מאוד במדד אמון הציבור, ועומדת על כ-84% אמון, גם כן מהרגע בו התחלנו לפרסם את הדירוג. בנימין נתניהו מוביל את טבלת המבטיחים עם חמישים הבטחות, ההבטחות שלו זוכות לאמונם של 25% מהמצביעים בלבד".

 

ולסיום קטע מצחיק מ- Family guy לי זה הזכיר את יוון-איראן. לויס גריפין מתמודדת לראשות העיר קוהוג ונדהמת לגלות שסיסמאות פשטניות עובדות. תיהנו.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית