ח'כ שלי יחימוביץ': סקרים (טובים) הם כמו בושם, אבל יותר חשוב שנאמין במה שאנחנו עושים. מתי אתם אכלתם ארוחת חינם לאחרונה? ואיזה איום חביב עליכם יותר, יוון או איראן? ועוד...

5.8.2012

 

סקרים (טובים) הם כמו בושם, אבל יותר חשוב שנאמין במה שאנחנו עושים. מתי אתם אכלתם ארוחת חינם לאחרונה? ואיזה איום חביב עליכם יותר, יוון או איראן? 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

סקרים הם כמו בושם, אבל יותר חשוב שתאמינו במה שאנחנו עושים. לפני שבועיים התפרסם בידיעות סקר מינה צמח שסימן שנוי משמעותי במפת המנדטים: הליכוד בראשות נתניהו מקבל 25 מנדטים, העבודה בראשותי 21. צמצום גדול בפער. הבוקר, מתפרסם סקר של קמיל פוקס בהארץ, עם תוצאה זהה: 25-21, מה שכבר מסמן מגמה.

 

סקרים הם לא רק מדד לנטיות לבו של הציבור, אלא גם במדה רבה משפיעים על המציאות ויוצרים אותה, ולכן בכל היבט מצבנו טוב. שימו לב - זה קרה בלי לזגזג בעמדות שלנו, בלי גימיקים, בלי פוטו אופים בהפגנות, בלי לקפוץ על טרנדים.

 

למה חשוב לי להדגיש את זה? כי הזירה הפוליטית והציבורית היא שברירית, ומחייבת עבודה קשה תמידית. דווקא עכשיו, כשמצבנו טוב (או כמו שאומר רביב דרוקר בפרשנות שלו בקטע המצורף, תוצאת הסקר היא לא פחות ממדהימה) הרבה יותר חשוב שנכיר בצדקת הדרך שלנו ובחשיבותה, ונאמין במה שאנחנו עושים, גם אם יהיו (ומן הסתם יהיו) סקרים פחות טובים. טוב להיות חזקים, אבל החוזקה היא לא מטרה בפני עצמה אלא כלי למימוש האידיאולוגיה שלנו.

 

תענו לסוקרים. כשמתקשרים אליכם ממכוני סקרים תענו ותשתפו פעולה. זה חשוב. ככה משתתפים בעיצוב התודעה.

 

הנה הדיווח על סקר הארץ והפרשנות של נדב פרי ושל דרוקר בערוץ 10:

 

האם נהיה חברת ג'ונגל דרוויניסטית, שבה החזק תופח ומשמין והחלש נרמס, או חברה נאורה ומוסרית, המאזנת בין שוק חופשי משגשג ובין כלכלה הוגנת וחברה צודקת? המאבק נגד גזרות נתניהו הוא מאבק על דמותה של המדינה, לא פחות. נתניהו משועבד ומשעבד אותנו לקפיטליזם מיושן מהסוג הגרוע ביותר, והגיע הזמן שאזרחי ישראל יבחרו בדרך שפויה המאזנת בין שוק חופשי משגשג ובין אחריות הריבון לנעשה בחברה ובמשק. כלכלה צודקת וחברה הוגנת הם בסיס שעליו חייבת מדינת ישראל להיות מושתתת. המונחים האלה זרים לנתניהו.

 

אם אתם רוצים להבין יותר בפירוט מה קרה כאן השבוע, אתם מוזמנים להיכנס לניתוח כלכלי מפורט. אלה החלטות שהתקבלו בחופזה ובפאניקה, והשתנו שוב ושוב כתוצאה ממצבי הרוח של נתניהו, מה שיצר אי ודאות בכל רגע, מצב מאוד לא בריא בכלכלה. וזה אחרי שמתווה הרפורמה במס שלו התברר, מה שהזהרנו כל הזמן, כשגיאה קשה ביותר: העמיק את הפערים, ויצר בור עמוק בהכנסות המדינה, אשר 67% ממנו יתמלאו כעת ממיסים לא צודקים, ומהופכים לכל הגיון כלכלי.

 

פנינים נבחרות ממדרשת נתניהו. מעבר להרס החברה והכלכלה, הלחץ והפאניקה של נתניהו וסביבתו הגיעו לרמות חסרות תקדים השבוע. זה נראה כמו תת מקלע של הודעות מבולגנות, מלוות בפנינים כמו "אין ארוחות חינם" (מי בדיוק היו אלה שאכלו ארוחות חינם?!) ויום למחרת חנופה עם הבטחה מגוחכת ש"אחרי הגזרות למשפחות יהיה יותר כסף" (כן, יהיו כמה משפחות שיהיה להן יותר כסף. עשרים בערך. אנחנו מכירים אותן). אחר כך שמענו את שטייניץ אומר "לא כיף לי" (מסכן שכמותו), ואת שר התחבורה כץ שנשלח לדברר את ביבי, קורא לאזרחי ישראל להגיד תודה ולהיות שמחים שיש להם ראש ממשלה שמבין כל כך טוב בכלכלה (שיא הציניות. לא מספיקה ההתעללות, עכשיו אתם גם צריכים להגיד תודה למתעלל). נתניהו קינח ב"אני הקברניט וידי על ההגה" תוך מבט חודר וסמכותי. ידיך על ההגה, ביבי, אבל עיניך לא רואות שהספינה מתקרבת לקרחון.

 

יוון זו האיראן החדשה. "יוון!" ו"ספרד!" מאיימים נתניהו ודובריו. אז תנו לי להסביר את הפרימיטיביות של איום ספרד-יוון ואת חוסר הקשר המוחלט שלו למציאות.

 

תראו מה ביבי אומר עלי ליונית לוי ולאודי סגל בראיון לחדשות ערוץ 2 (ספוילר: המלה יוון תוזכר)

 

כמה סילופים ודמגוגיה אפשר לסבול? הרי אין בתשובה הזאת ולו מילת אמת אחת. להצעה שלי למס ירושה על עזבונות של עשירים מאוד הוא קורא יוון.

 

עובדה מספר אחת: מס ירושה הוא עניין מאוד אמריקאי, ובארה"ב (18% מס ירושה) הוא דווקא גבוה מביוון (10%). גם להצעה שלי להעלות מס חברות באחוז אחד (אחרי הורדה דרמטית וחסרת אחריות שלו) הוא קורא יוון.

 

אז עובדה מספר 2: יוון דווקא התמוטטה בראש ובראשונה בגלל הורדה פראית של מס חברות, "כדי לעודד משקיעים" עד שקופתה התרוקנה. בדיוק מה שעשה ביבי.

 

וספרד - שם המשבר נובע בכלל מבועת נדל"ן שהתפוצצה. אצלנו שוק הנדל"ן מאוד שמרני. מדיניות קפיטליסטית קיצונית בעשור האחרון ביצעה הפרטות נרחבות, הפחיתה רגולציה על ההון וקיצצה בשירותים הממשלתיים (מזכיר לכם משהו?) תקציב המדינה שם דווקא נמוך וגם החובות נמוכים.

 

הויכוח הכלכלי בין קפיטליזם לסוציאל דמוקרטיה הוא חשוב ולגיטימי. אבל אין צורך לגבותו בשקרים.

 

כשהיו ארוחות חינם, לא אתם אכלתם אותן. לא מעמד הביניים ולא העניים. עכשיו קוראים לכם לדגל לממן את ארוחות החינם שאכלו אחרים. באמצעות המס הכי לא צודק בעולם, מס עקיף, רגרסיבי וטיפש - מע"מ, שככל שאתם מרוויחים פחות אתם משלמים אותו יותר. הנה איור מעולה של האגודה לזכויות האזרח (על סמך מחלקת המחקר של הכנסת) שממחיש את זה:

 

הגאונות הבלעדית של נתניהו: להפוך גם את המיסים הצודקים למעוותים. ויש גם מיסים צודקים, חכמים, פרוגרסיביים ושוויוניים - כמו מס הכנסה, שאמור בתיאוריה לקחת הרבה ממי שיש לו, קצת ממי שיש לו קצת, וכלום ממי שאין לו כלום.אבל נתניהו באופן גאוני וייחודי רק לו, הצליח לעוות גם את המס הצודק כך שרק מעמד הביניים ישלם אותו. העלאה מיידית במס הכנסה למי שמשתכר 9000 ₪ עד 42 אלף ₪, ואפס העלאה למי שמרוויח יותר מזה. זה בין היתר מה שאמרתי בועדת הכספים בהשתתפות פישר ושטייניץ. הנה הדברים ותקשורת על זה, וגם תמונה מישיבת הועדה:

 

אות קלון. העלאת המע"מ אושרה בועדת הכספים, וזה אות קלון עבור הח"כים שהצביעו בעד. הייתם צריכים לראות אותם במהלך הדיון! איזו ביקורת נוקבת על המהלך! אבל ברגע האמת הם מוותרים על מי שהם באמת מייצגים, הציבור, בעבור איזה דיל קטן ומפוקפק.

תקשורת. ראיון אצל אברי גלעד והילה קורח בערוץ 2:

 

על מקורות חלופיים לקחת מהם את הכסף אצל ניב רסקין בגל"צ וגם אצל אריה גולן ביומן הבוקר של רשת ב', ועוד הרבה מאוד תקשורת: רדיו, טלוויזיה, פרינט ואינטרנט.

 

"נתניהו חושש מיחימוביץ'? לחץ על רומני לבטל פגישה עם יחימוביץ' אחרי שרומני עצמו יזם אותה" ידיעה מפורטת של יוסי ורטר בהארץ על הפגישה שהייתה אמורה להתקיים עם מיט רומני המועמד לנשיאות ארה"ב, ביוזמתו של רומני ואפילו תוך התעקשות שהיא תתקיים, אבל בוטלה בהתערבות נתניהו בדקה התשעים. וגם ראיון בעניין (בשילוב גזרות נתניהו) ברדיו ירושלים אצל שלום אורן.

 

מהשקשוקה ועד ימינו אלה. לשם שינוי ברכתי השבוע את כי"ל (שבשליטת החברה לישראל שבשליטת משפחת עופר) על הודעתה שהיא פורשת מהמכרז להפרטת נמל אילת. כבר סיפרתי מה אני עושה כדי למנוע את העברת הנמל לידי המשפחה שנותרה מתמודדת יחידה במכרז, ונכון שהיה סיכוי סביר שכי"ל הייתה נפסלת ממילא, אבל בכל זאת זה צעד ראוי לשבח. הוא מעיד על כך שכי"ל קשובה לרחשי ליבו של הציבור ומבינה את גבולות הכוח של הממון. מאז השקשוקה של משפחת עופר בכי"ל ועד היום הוכח שלציבור יש כוח ובעלי הממון קשובים לו. עכשיו כמובן מתחיל מאבק חדש: לעצור כליל את הפרטת הנמל. זה עוגן כלכלי ובטחוני, שער יציאה וכניסה אל ים סוף ואל המזרח והוא צריך להישאר בבעלות המדינה ולא לעבור לידי בעלי הון.

 

פתרון אמיתי לגיוס בלי עוינות ובלי קופונים פוליטיים. חוק טל פג השבוע. חוק הגיוס חייב לחול בגיל 18, ולא בגיל 23, 26, או בכל המצאה מלאכותית אחרת. עם מנהיגות אמיתית ומפשרת אפשר להגיע למצב שבו יותר חרדים מאשר בכל מתווה קיים ישרתו בצה"ל בהסכמה, ובגיל שבו יתרמו באמת בצבא, ולא יפלו על צה"ל למעמסה כלכלית וארגונית כשהם כבר מטופלים במשפחות. אלא שאף אחד מעולם לא ניסה באמת לגייס את בני ה 18 שאינם לומדים. צריך להדגיש: שילובם של החרדים בעולם העבודה חשוב לא פחות. ועוד יותר חשוב: כדי להגיע לפיתרון אמיתי חייבים להפסיק את השימוש המיותר בשפה מסכסכת שכל מטרתה להגביר את העוינות והפילוג רק על מנת להפיק רווחים פוליטיים.

 

מנהיגה. ברכות ליעל סיני שלנו, שנבחרה השבוע ליו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, והיא תחליף את איתי גוטלר (כן, גם הוא שלנו!) שעשה עבודה מצוינת. יעל הייתה עד לא מזמן יו"ר תא אופק של מפלגת העבודה באוניברסיטה, בת 28, חברה של להב, אוהבת ספרים, קולנוע וטיולים, פעילה חברתית נמרצת, כרגע האשה היחידה בראשות אגודה של אוניברסיטה, אבל מצטרפת לחבורה מדהימה של נשים צעירות שנבחרות אצלנו בזו אחר זו לתפקידי מפתח באוניברסיטאות ובמכללות. בהצלחה!

 

וזאת אמא שלי, חנה, שאתם כבר מכירים כמי שהייתה קמפיינרית מצויינת שלי בפריימריס לראשות המפלגה. כאן אמא מרביצה כניסה מלכותית למפגש יחימוביצ'ים מורחב שארגנו שתי בנות דודות שלי. בדרך לשם שאלתי את אחי קובי כמה באו, והוא אמר - היו צריכים להיות הרבה, אבל בסוף הגיעו רק חמישים בגלל השואה (הומור של דור שני לניצולי שואה). צחקנו הרבה, הילדים האזינו בסקרנות לסיפורים המדהימים של המבוגרים, והיה כיף לראות את השבט הקטן, ארבעה דורות, בני שנה עד 89, שהוקם כאן מחדש אחרי שהוכחד כמעט כליל.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית