ח'כ שלי יחימוביץ': ביבי, אין ארוחות חינם. הגיע הזמן לשלם את מחיר המדיניות הכלכלית המופקרת שהנהגת

29.7.2012

 

ביבי, אין ארוחות חינם. הגיע הזמן לשלם את מחיר המדיניות הכלכלית המופקרת שהנהגת

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

נתניהו הישן והרע חוזר. הוא חזר אחרי פסק זמן של סדרת זגזוגים פוליטיים, למקום שבו הוא מתמיד ואינו מזגזג: פרוק מעמד הביניים וריסוקו, מהלומות לעניים, וחלוקת מתנות לעשירים.

 

אין דבר נלעג ותמוה יותר מקולו המרצין, המסביר, שצריך לנהוג ב"אחריות" וש"אין ארוחות חינם". הפוזה של המבוגר האחראי אולי מצטלמת היטב, אבל כשנתניהו עומד על שפתות בור התקציב ומשתאה על גודלו, הוא יודע היטב שרק הוא אשם בזה. בעשור הכלכלי השחור בהנהגתו הוא היה ההוגה והמבצע של ה"רפורמה" במס. רפורמה עם הפחתה פראית ובלתי-מבוקרת של מסים ישירים, חכמים וצודקים, שהיטיבה רק עם העשירים ביותר, יחידים וחברות. היא גזלה מהקופה הציבורית לכל הפחות 30 מיליארד שקל, שיצרו לא סתם בור - אלא מכתש ענק. כולם קראו לו לעצור את הרפורמה. מילא אני, אבל סטנלי פישר! אלא שנתניהו קפא בזמן. התרופות שלו, שנרשמו בשנות ה-80, פג תוקפן והן מרעילות - אבל הוא ממשיך להלעיט אותנו בהן.

 

חידה: נתניהו חפר בור. עכשיו צריך למלא אותו. נחשו ילדים על מי יטיל ביבי למלא מכספו את הבור, על העני או על העשיר? התשובה היא כל כך צפויה, כל כך בלתי נסבלת, כל כך לא כלכלית וכל כך לא מוסרית, ושוב ושוב היא מוגשת לנו בסטירת לחי מצלצלת.

 

הנה ביבי כמה מקורות למילוי הבור. עשרות מיליארדים זמינים חייבות למדינה, על פי חוק, החברות הבינלאומיות. בשבוע הבא אתה הולך לחוקק במיוחד בשבילן הוראת שעה שתמחק להן את החוב במס הכנסה! רטרואקטיבית! ואפילו בלי לחייב אותן להמשיך להשקיע את הרווחים במדינה. קח את הכסף ביבי. מלא אתו את הבור. איך אתה מעז, על שפתות הבור, בניגוד לחוק, למחוק לנישום את חובו ולאשר לו רטרואקטיבית מס חברות של 7% ולפעמים 3%, שיעור מס ושמיטת חובות שכל בעל חברה קטנה ובינונית יכול רק לחלום עליהם בחלומותיו הוורודים? ועוד מקור: פלאי, כי הוא לא ייקח שקל מאיש, אלא רק אחוז צנוע מהונם של עשירים מאוד, שממילא הלכו כבר לעולמם - מס ירושה. מס צודק מאין כמותו, פרוגרסיבי, ונהוג כמובן מאליו בעולם כולו. אפילו בארה"ב הקפיטליסטית. שם מובילים את המאבק להגדלתו עשירי העולם ביל גייטס וורן באפט, החשים הכרת תודה לחברה שהעשירה אותם כל-כך. 4 מיליארד בשנה הוא יביא לקופת המדינה. וזה עוד לפני שדברנו על הגדלה מבוקרת ומתונה של הגרעון, על מס יסף, ועוד.

 

למה מע"מ הוא מס טיפש, אכזרי, לא צודק ולא כלכלי? כי הוא מס הגדל באופן יחסי ככל שאדם הוא עני יותר. אז במקום למלא את הבור מברז זהב שופע, ביבי בוחר לפתוח את הברז החבוט והמשומש של הכנסותיהם והוצאותיהם של העניים ומעמד הביניים. העלאת המע"מ פירושה שככל שאתם צורכים חלק גדול יותר מהכנסותיכם, כך תשלמו יותר באופן יחסי. העניים צורכים את כל הכנסותיהם, מעמד הביניים גם הוא איבד מזמן את היכולת לחסוך. לכן, ככל שהכנסתכם קטנה יותר, כך תשלמו יותר מסים על-פי חזון נתניהו. ההיפך המוחלט של פרוגרסיביות. עיוות מוחלט של כל התפיסה המוסרית והצודקת העומדת בבסיס מנגנון המיסוי.

 

את הבור ימלאו אפוא מעכשיו ביזע ובדמעות, ובמחיר שחיקה נוספת של קיום נורמאלי ובסיסי - עובדי היי-טק עם שכר בינוני, קשישים מקבלי קצבאות, סטודנטים, בעלי עסקים קטנים, עובדי קבלן, מורים ושאר בני תמותה רגילים. על אותה חבילת פסטה ישלמו ממחר מס זהה הפנסיונר קשה היום ושרי אריסון, ועל אותו מסך LCD ישלמו נוחי דנקנר והעובד באינטל מס זהה.

 

ביביציטוט: "המשפחות בישראל ישארו עם יותר כסף בכיס אחרי הגזרות". ואני אומרת, הוא צודק. יש כמה משפחות כאלה, עשרים בערך.

 

כשל מעגלי. קיצוץ מיליארד השקלים בתקציב ביום שני הקרוב הוא מופקר לא פחות. כבר היום אנחנו בתחתית של מדינות ה-OECD בהשתתפות המדינה בהוצאות האזרחיות, ונאלצים לשלם מכיסנו על מה שהוא תפקידה של המדינה לתת.300  מיליון שקל מהקיצוץ נועדו לצורכי מערך הכבאות. מזעזע לראות איך אחרי דוח המבקר על אסון הכרמל, שקבע כי האוצר נושא באחריות מיוחדת משום שייבש את מערך הכבאות, נתניהו מחריף את הייבוש, ומקריב שירותים חיוניים אחרים כדי לשקם את המערך שקרס. בפעם הבאה, באותו כשל מעגלי, כשיתרחש אסון בתחום הבריאות, או ביטחון הפנים - הוא שוב יקצץ. כדי לכבות את השריפה הבאה.

 

ככה לא מנהיגים מדינה. זו התנהלות כלכלית מיושנת, תבניתית, לא רצינית, לא מעמיקה, לא אחראית. גם כשדוברה מדקלם שוב ושוב את המילה "אחריות".

 

עוד מתנה לברוני הגז. בתוך כל זה, אם אתם זקוקים לעוד הוכחה לקו הכללי - נתניהו מודיע שיאפשר ייצוא של מחצית מעתודות הגז הטבעי, כניעה מוחלטת לתביעות חברות הגז. זו הפקרה של עתיד משק האנרגיה ופגיעה בחוסן הלאומי. איך אפשר למכור למדינות אחרות משאב כה חיוני, ולמצוא את עצמנו בעתיד בלי מקורות אנרגיה? אני מדמיינת את נתניהו בעוד עשרים שנה, קשיש חיוני, עומד על שפתותיו של בור ענק, מנופף במקלו, וצועק: יש בור של מקורות אנרגיה! צריך למלא אותו! ואם כבר מדברים על חלוקת מתנות, גם נמל אילת עדיין לא נחלץ מהסכנה שיועבר לידי משפחת עופר, הנה הטיפול שלי בעניין.

 

ולקינוח הפרק הזה, ביבי גונז ל- 15 שנה את הפרוטוקולים של ועדת טרכטנברג! נשמע פרוע והזוי, אבל זה מה שהוא עושה. זו ועדה שהומצאה מלכתחילה כעלה תאנה לדרישות המחאה, ועכשיו מתברר שגם את עלה התאנה עצמו הוא צריך להעלים.כנראה שמדובר בעידן חדש: בהמשך ייגנזו גם נתונים על אי השוויון, על שיעורי העוני, ועל היקף מתנות המס לטייקונים. וביבי יקבל בחזרה את מה שהוא אוהב: ציבור שלא יודע ולא מבין כלום, שאפשר להתעלל בו שוב ושוב ולקבל את קולו בקלפי כאילו כלום.

 

"אני ליכודניק, אבל בבחירות הבאות אני מצביע בפעם הראשונה לך". אני שומעת את זה הרבה, מטילה ספק אם ברגע האמת זה יקרה, אבל לא מוותרת על המאבק לשינוי דפוסי ההצבעה. התראיינתי הרבה השבוע. המערכה על סדר היום שלנו מתחילה בציבור. חשוב לי להסביר במילים פשוטות מה זה מס חכם, צודק וכלכלי, ומה זה מס טיפש, אכזרי, ואנטי כלכלי. חשוב לי להסביר מה הקשר בין "קיצוץ במשרדי הממשלה" שנשמע סטרילי ובין החיים שלנו. ממי לוקחים ולמי נותנים ומה זה עושה למדינה שלנו. חשוב לי להבהיר שהצעד ההכרחי לשינוי ולשיקום הוא חילופי שלטון ופרידה מהעשור החברתי השחור של נתניהו. אני מקפידה להתראיין גם בתחנות רדיו כמו "קול חי" שמזוהה עם ש"ס, למשל, כדי להסביר כמה סדר היום שלנו רלוונטי לגבי המאזינים, וגם לומר, שוב ושוב: פעם אחת, לכו לקלפי על כלכלה ועל חברה, על החיים שלנו כאן, ולא רק על שטחים. אני מאמינה שזה אפשרי. הנה חלק מהראיונות: עם דן מרגלית ואראל סגל בערב חדש בערוץ הראשון, ביומן הבוקר של גל"צ אצל מיכה פרידמן, ב'הבוקר עם אורלי וגיא' בערוץ 10, אצל אילנה דיין בגל"צ, וגם "סוגרים חשבון" עם עידן גרינבאום בערוץ 2, הנה:

 

עוד הרבה תקשורת כאן, ומאמר נרחב שלי שהתפרסם בגלובס כאן.

 

פוליטיקה - גם אנחנו נקבל בברכה ח"כים שירצו לעזוב את קדימה, ממותה ענקית הנופחת את נשמתה באופן לא אסתטי במיוחד. ובאמת יש שם קומץ אנשים טובים, שגם מתאימים לנו אידיאולוגית. בלי הבטחות, בלי ג'ובים, בלי שריונים ובלי חלוקת שלל. ובוודאי לא כחלק ממהלך שיחזק את נתניהו. על השבוע הפוליטי - בפתח ישיבת הסיעה שלנו בכנסת, בריאיון לאורית לביא נשיאל ב'אולפן פתוח', ועוד תקשורת.

 

קצת בשורות טובות. הידעתם שאותו משרד רואה חשבון (סומך חייקין) מבצע את הביקורת החשבונאית באותו זמן על כמעט כל הבנקים בישראל ועל רוב נוטלי האשראי במגזר העסקי? נראה לכם הגיוני שהם יתנו באותו זמן יעוץ למי שנותן אשראי ולמי שמקבל אותו? כשכל החסכונות שלכם מושקעים בחברות האלה? תבעתי מהרגולטורים לטפל בכשל הזה, ושלושתם יחד (!) דודו זקן (המפקח על הבנקים) פרופ' שמואל האוזר (יו"ר הרשות לניירות ערך) ופרופ' עודד שריג (הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון) מאשרים שזו בעיה ומשיבים לי במכתב משותף מה הצעדים שהם מתכוונים לנקוט. וגם תקשורת.

 

50 שנה למשפט אייכמן, הנה נאום שלי באירוע לציון 50 שנה להוצאתו להורג של אייכמן, ובו אני גם מספרת על ראיון שעשיתי בעבר עם התליין שלו.

 

42 חוקים, ורכב מצ'וקמק. למרות שהפחתתי מאוד (לצערי) את העבודה בועדות הכנסת, וחלק ניכר מהזמן שלי אני מקדישה להנהגה ולניהול של המפלגה, הסתיים המושב הזה של הכנסת עם עוד שני חוקים שלי שנכנסו לספר החוקים, מה שמביא אותנו ל-42 חוקים שחוקקתי. החוק האחרון, שעבר השבוע, הוא תיקון לחוק הבטחת הכנסה והוא קובע שקצבת הבטחת הכנסה לא תישלל ממי שמחזיקים ברכב בשווי נמוך. היום מי שיש לו אפילו רכב קטן ומצ'וקמ'ק אוטומטית לא זכאי לקצבה. מה שאומר שמאם חד הורית תישלל הקצבה אם יש לה רכב שאתו היא מביאה ילדים לגן ומגיעה לעבודה. זה אכזרי וטפשי, התוודעתי לזה דרך מכתבים ששלחו לי אנשים עניים וקשי יום. שלוש שנים של התכתשויות מול האוצר הולידו את החוק הקטן והצודק הזה.

 

יש לנו צוות מתנדבי תקשורת חדש ומצוין, שמאזין, צופה ועוקב בתורנויות (כל אחד כפי יכולתו ורצונו...) אחרי התקשורת ומעדכן אותנו בזמן אמת. המתנדבים גיא עציון, שמסיים תואר שני במדע המדינה ומדיניות ציבורית ועדי בן עמי, סטודנטית לתואר ראשון בתקשורת ויחב"ל, מרכזים את הצוות והנה תמונה ממפגש שהיה השבוע:

 

תכירו את אוריה כספי, ראש מטה המתנדבים שלנו בצפון, מוכשרת ושופעת חזון ואופטימיות, שמרכזת ראשי מטות נפלאים בכמה וכמה ישובים בצפון. בשבוע שעבר באו מאתיים איש לכנס שהצוות ארגן בעפולה, ואחר כך הלכנו לבית קפה ודברנו. פשוט כיף לראות עבודת שטח מצוינת של צוות רב גילי חדור אנרגיה. ככה טוענים את הרצון לשינוי במשמעות, ככה מנצחים בחירות. צפונים שרוצים להתנדב - זה המייל של אוריה oriacaspi23@gmail.com, הנה תמונה של אוריה ותמונה מהכנס בעפולה.

 

בחורשה מול המפלגה. עבודה לא פחות חשובה עושים מתנדבי האינטרנט שלנו. תיכננו מפגש מצומצם בחדר הישיבות של המפלגה ביד אליהו, הזמנתי אליו בסטטוס אחד בפייסבוק, וקצת הופתענו מכמות (ובעיקר מאיכות!) הבאים. היה כל כך צפוף, עד שלא הייתה ברירה אלא לצאת לחורשה ממול... היה מקסים ושופע רעיונות, תודה! ואם אתם יצירתיים בתחום הסרטונים, הממים, התכנות והתוכן, ורוצים להתנדב - כתבו ליאיא פינק במייל yaya@havoda.org.il

 

גם בערבית. אנחנו זקוקים לתגבור צוות המתנדבים הערבים שלנו, מחפשים אנשים אידיאולוגים, סוציאל דמוקרטיים ונמרצים שרוצים לסייע לנו להקים מטה מתנדבים בתחום התקשורת והרשתות החברתיות. רוצים להתנדב? כתבו ליאיא פינק, למייל yaya@havoda.org.il

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית