ח'כ שלי יחימוביץ': הצליחה, הסעירה את הלבבות ורתמה המונים - מחאת הקיץ. למה?

 

1.7.2012

 

הצליחה, הסעירה את הלבבות ורתמה המונים - מחאת הקיץ. למה? משום שלראשונה בתולדות המדינה ישראלים יצאו לרחוב לא על בסיס של שנאה ושסע - אלא על בסיס סולידריות חברתית שהיא מעל לפילוג מגזרי. מה הפלא שהממשלה וסתם טרמפיסטים רוצים לחסל או לנצל אותה? ולכו להפגנה הערב

 

שלום לכולכם,

 

למה מחאת הקיץ האחרון הצליחה, הסעירה את הלבבות והוציאה המונים לרחובות? משום שהיא עוררה את הצד היפה ורודף הצדק של אזרחי המדינה. משום שהיא הייתה חכמה דיה כדי להתכנס סביב ערכים משותפים. משום שהיא תבעה חברה צודקת לכולם. משום שבפעם הראשונה בתולדות המדינה אזרחי ישראל יצאו לרחוב לא על בסיס של שנאה ושסע בין ימין ושמאל, ערבים ויהודים, דתיים וחילונים - אלא על בסיס סולידריות חברתית שהיא מעל לפילוג מגזרי. לכונן כאן חברה נאורה עם חלוקה הוגנת יותר של המשאבים והעושר.

 

מתברר שהמסר הנפלא והפשוט הזה מאיים על הרבה כוחות אינטרסנטיים.

 

העובדה שנגד המחאה החברתית קמו כל כך הרבה כוחות שמבקשים לחסל אותה כשהיא מבקשת לשוב ולהתעורר, היא דווקא בשורה טובה, שמעידה על העוצמה הטמונה במחאה למען כלכלה הוגנת וחברה צודקת.

 

זה התחיל בהשמצות וגינויים של פוליטיקאים צבועים, שרגע לפני התחנפו למוחים ונעלמו כשחשבו כשהטרנד חלף. זה נמשך באלימות הקשה של המשטרה והעירייה כלפי המוחים ברוטשילד לפני שבוע. במדינה דמוקרטית מהמשטרה נדרש איפוק, שיקול דעת, תבונה, כדי שלא ליצור את ההתנגשות האלימה הזאת. להיות שונים בתכלית מהדיקטטורות שמקיפות אותנו.

 

הרי בקיץ שעבר, לו ביום שבו דפני ליף הקימה את האוהל היו באים שוטרים וגוררים אותה משם כפי שגררו אותה ביום שישי (הנה התמונות המחרידות) לא הייתה כלל מחאת הקיץ. לכן עושה רושם שהממשלה הפיקה את הלקחים, והיא החליטה שלא לאפשר מחאה שתפריע לה להעביר תקציב אכזרי ומחולל פערים. הנה ראיון שלי אצל עודד שחר בערוץ 1, גם בערוץ 1 אצל אורי לוי, אצל צביקה זרחיה בערוץ הכנסת (על המחאה והתקציב) ועוד הרבה תקשורת מכל הסוגים. הנה גם מאמר מעניין של ארי שביט על המחאה.

 

אבל לא רק לממשלה המחאה מפריעה. היא מפריעה לימין ולשמאל הקיצוניים, משום שיש בה אלמנט מלכד שמאיים עליהם. היא מפריעה לכל מי שחוצב את הונו הפוליטי מהקרע בין חילונים לדתיים, כי הקרע הזה שווה כמה מנדטים בקלפי. היא מפריעה לקפיטליזם הקיצוני והחמדני להתפרע באין מפריע, כי היא כופה עליו בושה וזהירות, ותובעת שהעושר והשגשוג יהיו גם נחלת הכלל ולא יצטברו בלעדית בידי מעטים על חשבונם של הרבים.

 

הטרמפיסטים. הניסיונות למחוק את המחאה נעשים גם באלימות, גם בדה לגיטימציה, אבל גם באמצעות אלה שתופסים עליה טרמפ, מנכסים אותה לצרכיהם היח"צניים והמפלגתיים, כופים עליה את הקלישאות הישנות שלהם, ומנסים לעוות את מטרותיה.

 

היום, מוצ"ש, בשעה שמונה בערב, תצא מכיכר הבימה בת"א צעדה לכיוון רחבת מוזיאון תל אביב, שם תהיה עצרת מחאה המונית. הנה פרטים

 

הפליטים ומהגרי העבודה: בלי גזענות ובלי התחסדות. השבוע הגשתי עם ח"כים מהעבודה ומקדימה הצעת חוק ובתוכה מדיניות מסודרת ומגובשת. ישראל, שרוב אזרחיה הם פליטי רצח עם ורדיפות או ילדיהם של כאלה (כמוני, בת לניצולי שואה) לא יכולה להרשות לעצמה להיות המדינה היחידה בעולם המערבי שאין לה מדיניות קליטת פליטים. חלה עלינו חובה לתת מחסה לפליטי מלחמה ורדיפות, אבל מנגד להגן על זהותה ועל כלכלתה של המדינה. הממשלה הביאה להסלמה נוראה משום שלא קבעה שום מדיניות. זה לא פשוט, אבל בעקבות פגישותיו של צוות של חברי מפלגה מומחים בתחום, בראשות ניצב בדימוס משה מזרחי, גיבשנו הצעת חוק יסודית, מורכבת, אחראית וישימה, שהגשנו השבוע. הנה כתבה מפורטת של אופיר ברק בקול ישראל, יחד עם ראיון איתי, ועוד תקשורת.

 

העבודה לקראת התקציב. מה התחשיב של ההוצאות שמרכיבות את הטייס האוטומטי, איך מחשבים את מגבלת ההוצאה, איך מחשבים את התוצר החזוי, איך מחשבים את תחזית ההכנסות, איך מחשבים את הגירעון הצפוי? כל אלה קובעים את היקף הקיצוצים בתקציב, ובכל זאת הם בגדר תעלומה. סודות שהאוצר מסתיר. לדיון שיזמתי על כך בועדת הכספים. השבוע גם חשפתי שמתוכנן קיצוץ של 1.3 מיליארד בתקציבי הרשויות המקומיות - פחות חינוך, פחות רווחה, ושירותים בסיסיים - רק למי שיש לו כסף לשלם. לתקשורת.

 

בקרוב אצל האמריקאים, אבל מה יהיה עלינו? בארה"ב אישר בית המשפט את רפורמת הבריאות הציבורית של אובמה. זה הישג אדיר, שיציל חיי מיליונים. ביטוח בריאות הוא זכות יסוד בסיסית במדינה מודרנית, ומדינת ישראל הייתה ועודה דוגמה ומופת למימוש הזכות הזאת. אלא שלמרבה הצער, בעוד ארה"ב מתחילה בבניית מערכת בריאות ציבורית לכל - בישראל גדל במהירות אי השוויון בנגישות לשירותי רפואה. פסיקת בג"צ בנושא מדד יוקר הבריאות, המחישה את תוצאותיה ההרסניות של מדיניות הייבוש של נתניהו בכל הקשור לשחיקת תקציבי קופות החולים, שתחמיר עוד יותר אחרי הקיצוץ המתוכנן בתקציב.

 

 "…We built Israel on labor party values – Zionism and social fairness. David Ben Gurion understood this when he established free education. even without having a budget to pay for it. Yitzhak Rabin understood this. when he allocated huge sums to education, even though he was a military man…"

נאום שלי לפני צירי ועידת הסוכנות היהודית מכל העולם, הנה הנאום המלא, וגם תמונה:

 

ועוד תמונה, ממפגש עם חבר'ה מקסימים בני 16 מכל הארץ, פעילים בעמותת "קו לזינוק" בתוכנית של פיתוח מנהיגות צעירה.

 

שבוע טוב,

שלכם,

שלי

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית