ח'כ שלי יחימוביץ': דגל שחור מתנופף מעל המדיניות שהביאה לאסון הכרמל. הפעם זו לא רשלנות, זה זדון; כך מפרקים את המדינה ואנחנו נלחם בזה; ועוד...

24.6.2012

 

דגל שחור מתנופף מעל המדיניות שהביאה לאסון הכרמל. הפעם זו לא רשלנות, זה זדון. כך מפרקים את המדינה ואנחנו נלחם בזה. ובכל זאת, מי כאן החפיפניק? כוח נשי חדש בעבודה, ואנחנו זקוקים למתנדבים יצירתיים ברשת

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

דגל שחור. דו"ח המבקר על אסון הכרמל הוא לא עוד דו"ח חמור. הוא דגל שחור מעל המדיניות הלאומית והכלכלית שאנחנו נאבקים בה, קוראים להחליפה, ומציבים לה אלטרנטיבה שלטונית אחראית.

 

זה לא דו"ח על רשלנות. זה דו"ח על זדון. למרבה הזוועה הוא מעיד על כך שהפקרת חיי אדם תוך כדי הרס ויבוש מערך כיבוי האש נעשו בכוונה. כדי לכפות רפורמה מעורפלת.

 

צילומים הרואיים, ריקים מתוכן, ציניים ומבוימים של נתניהו טס מעל אזור האסון החליפו מדיניות אחראית. דפוס פעולה קטלני מואר בדו"ח. יבוש שירותים חיוניים והריסתם כדי לייצר הצדקה להפריטם, להיפטר מעובדיהם, או לבצע "רפורמה".

 

המשפט העיקרי, המצמרר, בדו"ח הוא הציטוט של שר האוצר שטייניץ שנה לפני האסון. "אם הכוונה ללכת לרפורמה - משרד האוצר מעוניין לעזור, אולם אם מדובר רק על שיפור המערך הקיים נעשה כבר מעל ומעבר". שימו לב - מעל ומעבר. שר האוצר פשוט מודיע כאן שחור על גבי לבן: הייבוש בתקציבים בא כדי להפעיל לחץ על הכבאים. בבחינת - אם לא תסכימו לרפורמה, אנחנו נסכן חיי אדם.

 

החזון הציוני בכלל ומדיניות משרדי הממשלה בפרט מוכתבים בפועל ע"י אגף תקציבים באוצר. נתניהו ושטייניץ ידעו שניהם שאין שרותי כיבוי במדינת ישראל, והמשיכו לייבש אותם באמצעות אגף תקציבים. היה כסף. עובדה שהובטח אם תהיה רפורמה, עובדה שנמצא רגע אחרי האסון.

 

לפקידי האוצר יש סמכות חסרת גבולות - אבל כשהם ושר האוצר בראשם נתבעים גם לאחריות בצד הסמכות - הם מציגים את עצמם כפקידים קטנים.

 

ה"משחק" הזה של נתניהו ושטייניץ גבה הפעם חיים יקרים של בני אדם, וחשף את ישראל החזקה בשיא חולשתה. אחרי הדו"ח זה לא יוכלו רה"מ ושר אוצר להתנער מאחריות לתוצאותיה של מדיניות כלכלית הרסנית.

 

זו לא כתובת רגילה ש"הייתה על הקיר". זו כתובת אש. הנה דיון בועדת הפנים, שנה ושלושה חודשים לפני האסון, ובו אני אומרת: "אנחנו עדים לתמונה מבהילה של הפקרה מוחלטת של המערך להצלת חיי אדם, והזנחה טוטאלית ושיטתית עד שאי אפשר שלא לחשוד שמדובר כאן בכוונת מכוון... ראש הממשלה חייב להתערב... יקרה אסון"

 

הנה חלק מהתקשורת השבוע: ראיונות שלי בערוץ 2, בערוץ 10, בקול ישראל אצל אריה גולן, בגלי ישראל ראיון מפורט מאוד וטור אישי ב"בוקר טוב ישראל" בגל"צ. הנה התגובה המלאה שהוצאתי אחרי הדו"ח ועוד תקשורת.

 

למתעמקים. אני מביאה לכם את דו"ח המבקר המלא. ממליצה על השער השישי "אחריות הדרג המדיני".

 

ולמי שמעדיפים סיפור יותר קריא. בספר שלי "אנחנו - על כלכלה חברה מוסר ולאומיות בישראל" יש שני פרקים על אסון הכרמל. מוזמנים לקרוא:

פרק אחד: "כבאי חייב להאמין באלוהים, כי התפילה היא חלק בלתי נפרד מהפעילות המבצעית שלו. הוא מתפלל שבבלוני החמצן שלו יש חמצן, הוא מתפלל שהרכב לא ייתקע, הוא מתפלל שהשרפה לא תהיה בקומה השביעית, כי הסולמות העתיקים מגיעים רק לקומה שישית, הוא מתפלל שאחד הנפגעים יהיה בהכרה ויוכל להושיט לו סיוע, הוא מתפלל שבינתיים לא תפרוץ שרפה במקום אחר. תפילה ועוד תפילה, נס ועוד נס. עד שדווקא בחנוכה נגמרו הניסים..." מתוך הפרק "היום בו נגמרו הניסים". לפרק המלא

פרק שני: "האם זו ציפור? האם זה מטוס? לא, זה הסופרטנקר עם הסופר ביבי שבא להפקה טלוויזיונית מקוממת ומגוחכת: מצטלם על רקע להבות, במסוק, מעיין בפרצוף חמור סבר במפות. עוצר לעיני מצלמות את שיירתו למראה הסופרטנקר שבשמים ועולה על פגוש של רכב (בשביל מה?) כדי לצפות (אולי כדי לראות יותר טוב?) בו בהערצה, נוסע לקבל את פניו של הסופרטנקר בשדה התעופה, משל היה מדובר בנשיא ארצות הברית בכבודו ובעצמו שבא להצילנו, ולא במטוס של חברה אמריקנית פרטית שהושכר תמורת הון עתק באינטרנט. מי צריך מערך כבאות, מי צריך הנהגה אחראית צופה פני עתיד וקשובה לזעקת השטח, מי צריך מדינה בכלל?" מתוך הפרק "סופרטנקר". לפרק המלא.

 

יגון נצחי נגזר על מי שאיבדו את אהוביהם. ולסיום: המשפט הסתום שמצוטט מפי רה"מ נתניהו שבו נעל כבדרך אגב את הדיון שהתקיים שנה לפני האסון באמרו: "הדיון במערך הכבאות אינו מוכן לדיון בראשות רה"מ" מעורר צמרמורת היום. כה כואב שהדיון הבשיל לפתע אחרי שקופחו חייהם של 44 סוהרים, שוטרים, כבאים, ילד מתנדב בצופי אש ונהג אוטובוס. הוא הבשיל רק כאשר יגון נצחי נגזר על מי שאיבדו את אהוביהם, אחרי שהמדינה עלתה באש, אנשים איבדו את בתיהם, חורש טבעי נושן של ארץ ישראל הושמד, וישראל החזקה נחשפה לעולם במלוא חולשתה.

 

כה קשוחים ושומרים על הקופה הם נתניהו ושטייניץ כשמדובר בבטחון הציבור, כה נדיבים על חשבון המדינה כלפי בעלי ההון.   הניוזלטר הזה יוחד לאסון הכרמל, אבל השבוע היה רווי במאבקים שלנו מול רצף של כניעות מהדהדות של הממשלה. נעבור ביעף על עוד כמה מהדברים שקרו השבוע. כניעה בנושא הריכוזיות. לפרטים. כניעה בנושא המיסים (הרווחים הכלואים) שחייבות למדינה החברות החזקות במשק. לפרטים. כניעה לטייקוני הגז בנושא תעריפי הגז הטבעי. לפרטים. כל זה שווה עשרות מיליארדים. הכל על חשבון המדינה - חשבוננו. לו רק היה רבע אחוז מזה מופנה לכבאות, היינו היום במקום אחר.

 

הרדיפה אחרי פעילי המחאה. צפו בשאילתא שלי השבוע לשר לביטחון פנים ובתשובתו על זימונם לחקירה של פעילי המחאה ועל היד הקשה בכלל.

 

מי כאן החפיפניק? "בכל קיץ, עם פרוץ התקציב, מגיע משב לא רציני של כינויי גנאי למי שמבקשים להעמיד השקפה כלכלית אלטרנטיבית, מאוזנת, לקפיטליזם הפרוע שעודו מככב: "פופוליסטים", "לא מבינים בכלכלה", "ספרד!", "יוון!", "חסרי אחריות!", "חפיפניקים". הגיע הזמן לנהל את הוויכוח הזה באופן ענייני. די לחפיפניקיות." קראו מאמר תגובה מפורט ומנומק שלי למירב ארלוזורוב בדה מרקר.

 

ושתי תמונות מהשבוע - מפגשים שלי, מימין עם מאות סטודנטים מהטכניון בחיפה, ומשמאל בלטרון עם מאות חניכי מכינות קדם צבאיות מכל הארץ:

 

כח נשי. ברכות למיכל בירן שנבחרה השבוע (בפעם השנייה) ליו"ר המשמרת הצעירה שלנו. מיכל החדירה רוח חיים אידיאולוגית ופעילות אינטנסיבית לשורות המשמרת בשנתיים האחרונות. היו בחירות תוססות ודמוקרטיות עם שיעור השתתפות של 90%. כל הכבוד גם לרועי שינדלר על התמודדות מרשימה והגונה. אם גם אתם רוצים להיות חלק מהפעילות הכיפית והמעניינת - מלאו את הפרטים שלכם כאן. ברכות גם לשתי נשים צעירות, ניצן כהנא ואור כגן, שנבחרו השבוע להנהגת תא אופק ירושלים, כבוד על הכוח הנשי.

 

ואנחנו מחפשים עוד מתנדבים - עם חוש גרפי, יצירתיות ולשון שנונה, שפעילים ברשת ובמיוחד בפייסבוק. אם זה מעניין אתכם כתבו ל yarden@havoda.org.il

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית