ח'כ שלי יחימוביץ': מסמרטוטוביץ' לקונצנזוס - מלחמת לבנון; המאבק על רווחי הגז חוזר; נתניהו מופתע מאוד מה'בור' בתקציב ועוד...

11.6.2012

 

מסמרטוטוביץ' לקונצנזוס - מלחמת לבנון; המאבק על רווחי הגז חוזר; נתניהו מופתע מאוד מה"בור" בתקציב, למה אני קונה במכולת של אבי ואורן, ומה עושים עם האאודי?

 

שוב בוזזים את אוצרות המדינה. חשבנו שניצחנו בשישינסקי, ובמאבק קשה הבאנו לחלוקה יחסית צודקת של רווחי  הגז הטבעי. אבל עכשיו שוב נרקמת מתנה מפוקפקת לברוני הגז, בדמות היתר לייצא חמישים אחוז מהגז והגדלת מכסות עוד מעבר לכך. הגז הטבעי הוא משאב אסטרטגי חיוני, ויצוא מופרז שלו יפגע בחוסן הכלכלי ובעתיד האנרגטי. זה גם יוביל ישירות להתייקרות החשמל ומוצרי היסוד במשק. המדיניות שמובילה ממשלת נתניהו, בניגוד לדעת אנשי המקצוע בתחום האנרגיה, נובעת מראייה קצרת טווח ומכניעה ללחצים של טייקוני הגז, שרוצים למכור את משאבי הטבע של ישראל למרבה במחיר בשווקי העולם, בניגוד גמור לאינטרס הלאומי. אני עובדת על הצעת חוק שתבטיח כי אזרחי ישראל, התעשייה הישראלית ומשק האנרגיה הם אלה שייהנו מאוצרות הטבע של ישראל. לתקשורת בעניין.

 

סמרטוטות, סמרטוטוביץ' ולבנון. השבוע צויין 30 שנה למלחמת לבנון, הנה שער ידיעות מיום 16.02.2000: מח"ט גולני שמוליק זכאי אומר לחיילים: "אל תקשיבו לארבע סמרטוטות ולתוכניות של שלי סמרטוטוביץ'" זה היה אחרי שכרמלה מנשה חברתי, הכתבת הצבאית של קול ישראל, ואני כמגישה ועורכת של "הכל דיבורים" בימים ההם, עשינו מה שעיתונאים לפנינו לא עשו: פשוט איפשרנו לארבע אמהות לדבר, ובכך שונה השיח הציבורי כליל עד להוצאת צה"ל מלבנון בידי ברק, שנבחר אז לראשות הממשלה. זה היה אחרי 18 שנים של הקזת דם שלנו ברצועת הביטחון, יותר מעשרים חיילים הרוגים מידי שנה, וקיבעון מוחלט שעל הצפון אפשר להגן רק מרצועת הביטחון.  היום יש קונצנזוס שעזיבת לבנון הייתה נכונה, ואפילו זכאי בעצמו (כן, התפייסנו לפני שנים) חושב שעזיבת לבנון הייתה מוצדקת, אם כי חבל (וכאן אני אתו) שנעשתה כצעד חד צדדי. הנה ראיון שלי אצל טלי ליפקין שחף בגל"צ, וגם שער ידיעות:

 

המכולת של אבי ואורן, ולמה הצפת ישראל ביבוא תפגע בכלכלה ולא תוזיל מחירים. בתום שנת עבודה, מסקנות ועדת קדמי ליוקר המחיה שהתפרסמו השבוע מעידות יותר מכל כי ההמלצות הראשוניות שלה עצמה, לפתוח את השווקים להיצף חסר בקרה של יבוא (שגורם אוטומטית לחיסול מפעלים, פגיעה בחקלאות ישראלית ופיטורי עובדים) - היו שגויות וממילא אין ולא הייתה להן השפעה על יוקר המחיה. צריך לקרוא את המסקנות בעין בוחנת, ולהיווכח שאין כלל קשר בין מחירי המוצרים לבין התשומות. גם כשהתשומות ירדו, אומרת הועדה עצמה, המחירים עלו. ויש גם כמה מסקנות שאני מסכימה אתן. הנה ראיון בגל"צ אצל ירון וילנסקי, שבו אני גם מספרת למה אני קונה במכולת של אבי ואורן.

 

גזי קפלן וכלכלת האמת.  השבוע נפטר גזי קפלן, מנכ"ל אוסם המיתולוגי, ממחלת הסרטן והוא בן 64. ישראל איבדה מנהיג כלכלי יוצא דופן, תעשיין אמיתי שכל חייו עסק בתעשיית אמת, ייצר מוצרים אמיתיים, וסיפק מקומות עבודה הוגנים לאלפים. קפלן, מנכ"ל אוסם המיתולוגי, היה קיבוצניק שהתנגד להפרטת קיבוצו, ובו בזמן היה מנהל מחונן, נועז, יצירתי ומצליח. פועלו הוא אנדרטה לתעשיית האמת היצרנית ולתרומה למדינה, שעומדת בניגוד גמור לכלכלה הפיקטיבית אשר שגשגה והעשירה קומץ טייקונים באמצעות תרגילים פיננסיים. את המורשת שלו, של כלכלת האמת, צריך ללמד בפקולטות לכלכלה.

 

נתניהו והבור. הפלא ופלא, "בור" בהכנסות המדינה! ראיתם את מסיבת העיתונאים של נתניהו, עם כל הקלישאות הצפויות? אחרי הטבות מס שיטתיות לעשירים הוא מתפלא על ה"בור" של יותר מ-11 מיליארד שקלים שנוצר בהכנסות המדינה. הבור הזה הוא מעשה ידיו ולא תופעת טבע, אחרי שהפחית באופן מופקר מיסים לעשירים. וחוץ מזה, ההתפארות שלו על כך שהביצועים של כלכלת ישראל טובים יותר מכלכלות ה-OECD רחוקה עד כאב מהמציאות המרה של נתוני ה-OECD, המעידים על אי שוויון ועל עוני מהגבוהים בעולם. הנה התגובה שלי למסיבת העיתונאים, ראיון באולפן הפתוח של ערוץ הכנסת אצל אורית לביא נשיאל בערוץ הכנסת, וגם נאום שלי במליאה באי אמון, לצפיה:

 

סודות הגרעין של האוצר. האם אתם יודעים שאיש אינו יודע איך האוצר מגיע למספרים ששטייניץ ונתניהו זורקים חופשי, ושהחישובים הם סודיים יותר מהסודות הביטחוניים הכמוסים ביותר של ישראל? כעת אני תובעת משר האוצר דווח מפורט על התחשיבים של ביצוע התקציב, הגירעון, וה"טייס האוטומטי", כדי שכראש אופוזיציה אוכל למלא תפקידי נאמנה, לבקר את התקציב, לנתחו, להציע חלופה - ברצינות ועל פי נתוני אמת. הנה ידיעה בדמרקר, וגם המכתב לשטייניץ.

 

חוק ההסדרה. עוד מערכה מתלהמת, שבה הופקרה הקואליציה הענקית הזאת במשך שבועות בידי גורמי ימין קיצוניים במיוחד. טוב עשה נתניהו כשהפעיל את כובד משקלו והביא לכך שהחוק (בסיוע פעיל של סיעת העבודה, שהצביעה יחד עם החלק היותר שפוי של הממשלה) נפל. בכך נמנעה חקיקה של חוק מסוכן עוקף בג"צ. עכשיו צריך לוודא שמנגד נתניהו לא יבהל מעצמו, ומרוב רצון לפייס את הצד הקיצוני ימני של מפלגתו, יעשה צעדים נמהרים שעלולים לפגוע בשלטון החוק ובמעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית. (בלינקים לראיונות אצל ירון וילנסקי ואורית לביא נשיאל - מתראיינת גם על זה).

 

זקוקים למתנדבים שאוהבים תקשורת וקשובים אליה. הקמנו מערך של מתנדבי תקשורת, חבר'ה חדורי מוטיבציה שמאמינים בדרך שלנו, ועוזרים לנו להמשיך לעבוד ובו בזמן גם לא לפספס עניינים שהתקשורת מציפה. עד עכשיו הם עושים עבודה מצוינת, שכבר הניבה פירות. אם גם אתם יכולים לתרום מזמנכם (אפילו במעט) ולהקשיב לתכניות רדיו או לעקוב אחר חדשות באינטרנט, אתם מוזמנים לפנות במייל ליאיא yaya@havoda.org.il

 

ועידה חדשה נבחרה למשמרת הצעירה המקסימה והפעלתנית של מפלגת העבודה. אתמול היה כינוס ראשון של צירי הועידה הנבחרים, יחד עם ראשי המשמרת ברחבי הארץ, ובראשות יו"ר המשמרת מיכל בירן. הייתי שם, וככה זה נראה:

 

גאווה בעבודה. את המשמרת, כמובן יחד עם התא הגאה בעבודה, בראשות דני סלייפר וניב סוניס, היה אפשר לראות (ולשמוע חזק) במצעד הגאווה המרהיב היום בתל אביב. נאמתי בגן מאיר בפני עשרות האלפים וזה חלק ממה שאמרתי: "אני אוהבת אתכם, נלחמת עבורכם שנים כחלק מהמאבק על שוויון בין בני האדם, ומאמינה שדווקא משום שאתם אנשים אמיצים ומודעים יש לכם חובה להיות שותפים למאבק כללי לחברה צודקת. המעמד הזה, העובדה שאתם כאן בעשרות אלפים, גאים, נאבקים ולא חוששים - אינו מובן מאליו, ויש סיבה לחגוג, כי הקהילה הגאה והציבור הישראלי עברו כברת דרך משמעותית בהשגת שוויון ונראות לקהילה, אבל הדרך לשוויון אמיתי ארוכה וקשה. לעולם לא תצעדו לבד".

 

וגם: איפה האאודי? צביקה זרחיה מדמרקר פותר את התעלומה - מה עושים עם האאודי היוקרתית שלא הסכמתי לקבל.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית