ח'כ שלי יחימוביץ': מלהיבה, מעמיקה והמונית - זו הייתה הועידה שלנו; עיתונאים אמיצים מקימים ועדים; הגז של המדינה בידיים של תשובה עכשיו ועוד...

30.4.2012

 

מלהיבה, מעמיקה והמונית - זו הייתה הועידה שלנו. העצמאות הטריה שלנו וההקרבה של הנופלים מחייבות אותנו לכונן חברת מופת צודקת. עיתונאים אמיצים מקימים ועדים, והגז של המדינה בידיים של תשובה עכשיו

 

מלהיבה, מעמיקה, המונית, כיפית. כזו הייתה הועידה האידיאולוגית שלנו ביום א' השבוע, שהייתה הצלחה מסחררת. פוליטיקה כמו שפוליטיקה צריכה להיות: אידיאולוגית ומשתפת. 1300 איש ישבו שש שעות סביב 60 שולחנות, דברו, התווכחו, דנו ומצאו (בדרך כלל) מכנה משותף בסוגיות שמרכיבות את חיינו. הרעיונות שעלו בדיונים יהיו הבסיס לכתיבת מצע המפלגה, ועם כל המשתתפים ישמר קשר בהמשך התהליך. כנסו לדף הפייסבוק שלי לצפייה בתמונות, ותייגו את עצמכם ואת מי שאתם מכירים. הנה הנאום שלי בסיום הועידה, ועוד כמה תמונות למזכרת: 

 

עצמאות וזיכרון. המדינה שלנו חגגה השבוע יום הולדת 64. בשנה הזאת נפעל בכל מאודנו לעשות אותה טובה וצודקת יותר. יום קודם, כהרגלנו, ציינו את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. ביום הזה אנחנו סופדים לנופלים, אבל מתוך האבל הקולקטיבי אנחנו יודעים שאין דבר שישווה ליגון הפרטי העמוק של מי ששכלו את אהוביהם. יש מי שמנסים לומר לנו שבני אדם עושים רק מה שכדאי להם. האנשים הצעירים שנפלו לא עשו מה שהיה כדאי להם, או השתלם להם. הם הלכו בגלל הערבות ההדדית, ובגלל האמונה העזה בקיומו של המפעל הציוני, ובגלל המשפחה, ובגלל החברות, ובשביל המדינה. אף לא אחת מהסיבות האלה אינה סיבה אינטרסנטית או כדאיניקית. ולכן במותם, שהוא כה כואב וכה צורב, וכה מקומם, וכה בלתי נתפס, הם מהווים אנדרטה לרוח האדם ולמוסר האנושי, ומחייבים אותנו כל הזמן להיות ראויים להקרבה הזאת, ולעמול בלי הרף על כינונה של חברת מופת, צודקת ומוסרית. השנה ייצגתי את המדינה בטקס בבית העלמין הצבאי בבנימינה. הנה הנאום שלי בטקס.

 

כחול לבן לא אמורה להיות סתם סיסמא, אלא מדיניות שיש לה השלכות כלכליות, חברתיות ומוסריות. שני חוקים שחוקקתי - חוק הדגל (שמהשנה מחייב את המדינה ואת העיריות לרכוש דגלים בישראל) וחוק הטקסטיל הביטחוני (שמחייב את כוחות הביטחון לרכוש מוצרי טקסטיל כמו מדים בישראל) הם רק טיפה בים. על הממשלה שרק מדברת כחול לבן אבל בפועל מחסלת את תעשיית האמת ומעודדת כלכלה ספקולטיבית, ועל מצבנו ביחס למדינות אחרות בעולם, כנסו לפוסט בבלוג שלי. הנה גם כתבה בערוץ 1.

 

ועכשיו אנחנו בידיים של תשובה. אחרי שמצריים בטלה את החוזה לאספקת גז טבעי לישראל, יצחק תשובה וחברת נובל אנרג'י שולטים עכשיו במשק האנרגיה של ישראל. זה מצב לא הגיוני, והממשלה חייבת להציב את צרכי האנרגיה של אזרחי ישראל לפני האינטרסים של מונופול תשובה - נובל אנרג'י. כעת נתניהו מתכוון להיכנע לתכתיבי ברוני הגז ולאפשר להם לייצא חצי מעתודות הגז הטבעי של ישראל. זו הפקרה של עתיד משק האנרגיה ופגיעה בחוסן הלאומי. זה לא מתקבל על הדעת למכור למדינות אחרות משאב כה חיוני, ולמצוא את עצמנו בעוד 3 עשורים או אף פחות מכך בלי מקורות אנרגיה. חוץ מזה, יצוא הגז יביא לעליית מחירים נוספת במשק החשמל בישראל, שיהיה נתון לחסדיו של מונופול פרטי.

 

ערב בחירות הממשלה נזכרת לאשר את ההמלצות הדלוחות של ועדת הריכוזיות, וזה פשוט פתטי. העיתוי הזה, אחרי שלוש שנים של אפס מעשה, מעיד בברור שנתניהו לא מתכוון באמת לטפל בריכוזיות. לגופו של עניין, מדובר בהמלצות בלי שיניים. להצעת החוק שאני מעלה עם פתיחת המושב. הנה גם ראיון בגל"צ אצל ירון וילנסקי.

 

עיתונאים מתארגנים. אני חייבת להודות שהתרגשתי כשהוכרז השבוע על הקמתם של ועדי עובדים בערוץ 2, בערוץ 10, בגלובס, במעריב, ובעוד כלי תקשורת - תחת איגוד העיתונאים בהסתדרות. זה אירוע מרגש ודרמטי, והיה צריך בשבילו הרבה אומץ לב ותבונה - להמרות את פי המעסיקים שלא רצו ועד, ולהגיע לכמות המדהימה של שליש מהעובדים שהצטרפו. ריסוקה של העבודה המאורגנת בתקשורת פגע קשות בתנאי ההעסקה של העובדים במקצוע העיתונות, אבל גם פגע בחופש העיתונות משום שלעיתונאי חלש קשה לעמוד על שלו מול לחצים עזים של ההון ושל השלטון כאחד. הקמת הועדים מעידה על אומץ לב של דור חדש של עיתונאים והיא מעוררת תקווה והשראה לכלל העובדים אשר חוששים להתארגן, ולעיתים למרבה הצער אף קשובים להסתה נגד העבודה המאורגנת. בהצלחה לועדים החדשים!

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית