ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן: רפורמת המרפסות של ביבי, החרדים כחברה יצרנית, ריכוזיות ויוקר המחייה

19.3.2012

רפורמת המרפסות של ביבי, החרדים כחברה יצרנית, ריכוזיות ויוקר המחייה

ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן

 

שלום חברות וחברים שותפי לדרך,

 

בימים אלו נמצאת "רפורמת המרפסות" של ראש הממשלה בדיונים בוועדה המשותפת לפנים וכלכלה. מטרתה המקורית היא נעלה - לפשט את החוק הקיים, לחתוך את כבלי הבירוקרטיה ולהטיב עם האזרח הקטן. אולם, הפאזל המשפטי שנדון בשבוע האחרון בוועדה, או בשמו הרשמי: חוק התכנון והבנייה, מורכב מיותר מ-600 סעיפים ומהווה את אחד החוקים הגרועים ביותר בתולדות הכנסת. נדמה שאין כל דמיון בין הכוונה המקורית של הרפורמה לבין החוק שהוצג לחברי הכנסת. נראה שאף מבקר המדינה תוהה על עניין זה ופתח בחקירה על דרכי אימוץ החוק.

 

גל המחאה החברתית ששטף את רחובות ישראל בקיץ האחרון נישא בין היתר על כתפי המאבק להורדת מחירי הדיור. אבל במקום להקשיב לרחשי הציבור, בחרו קברניטי המדינה לקדם רפורמה שתוצאתה הפוכה. החוק המוצע במתכונתו הנוכחית רק יגביר את המצוקה ויעלה את מחירי הדיור. זאת ועוד, החוק הוא פתח לשחיתות, הטייה וניצול עניין אישי, שיהפכו תופעות כדוגמת הולילנד לעניין שבשגרה. עוד בנושא זה במאמר שהתפרסם בגלובס.

 

במטרה לעצור את המחטף של אימוץ הרפורמה, יזמנו, ח"כ מאיר ושטרית מ"קדימה" ואני, כנס חירום בנושא הצעת חוק התכנון והבנייה, בו השתתפו בעלי מקצוע מוערכים בתחום, ביניהם אדריכלים, שמאים, מהנדסים ועורכי דין. על אף שמרביתם עשויים דווקא ליהנות מאימוץ החוק, הם מבינים את הסכנה הטמונה בו ובחרו להצטרף למאבקנו נגדו. במקביל אני מרכז את מאמצי ההתנגדות לחוק בכנסת בשם כל חבריי לסיעת העבודה. בדיונים המרתוניים בוועדה שהתקיימו בשבוע האחרון ימים כלילות, היה עצוב לראות איך רק אנחנו, נציגי מפלגות האופוזיציה, למדנו את החוק לעומקו. לעומתנו, נציגי הקואליציה הגיעו רק לשלב ההצבעות והצביעו כמו מריונטות בלי להבין כלל במה הם תומכים. דיברתי בעניין זה שבוע שעבר בריאיון לרשת ב'.

 

אולם מה שמדאיג יותר מכל, הוא שבסופו של דבר ההחלטה על דחיית הדיונים לשבוע הקרוב לא התקבלה מתוך הבנת הבעייתיות באימוץ חוק מורכב כל כך בהליך מזורז, אלא כתוצאה ממאבקי כוח בין סיעות הקואליציה ולאור הבנה כי המשבר עם ישראל ביתנו לא ייפתר בהקדם. משאב הקרקע הינו מצרך בעל חשיבות עליונה למדינת ישראל, בעיקר בשל שטחה המצומצם. על כן, כל החלטה בנושא זה צריכה להיעשות בדיון רציני, בתבונה ועם מחשבה לטווח ארוך. לצערי, זה איננו המקרה כאן.

 

החרדים כחברה יצרנית

 

שיטת התמריצים הקלוקלת של חוק טל, שבה כדאי לחרדים להישאר בישיבות כי השכר שמרוויחים גבוה יותר מהתגמול שיקבלו בשירות צבאי, עומד לפוג בחודש יולי. מזה זמן מה אני פועל במטרה לקדם תוכניות שיחזירו את החרדים למעגל העבודה, תוך כיבוד אורחות חייהם, וחיזוק התמריצים לשירות צבאי או אזרחי.

 

אנו עומדים כעת על סף נקודת מפנה היסטורית. לעולם לא נגיע לשוויון מוחלט. אולם עלינו לאמץ ולקדם את התפיסה לפיה מי שתורם יותר מקבל יותר. לעניין זה גם התייחסתי במאמר שהתפרסם בישראל היום

 

ריכוזיות ויוקר המחייה

 

הוועדה לבחינת הריכוזיות במשק פרסמה את המלצותיה הסופיות. המלצות הוועדה חיוביות, אך דרושים בהן מספר שינויים. בין היתר יוצר דו"ח הוועדה אפליה בין מספר הקומות המותר לפירמידות של טייקונים קיימים לבין פירמידות של מי שירצו בעתיד להצטרף לשוק, קובע אמות מידה בעייתיות להפרדת הבעלות בין תאגידים ריאליים למוסדות פיננסיים משמעותיים, ובניגוד לחברות, הוא אינו כולל שותפויות עסקיות במסגרת צורות ההתאגדות עליהן חלים הכללים שמבקש להכתיב.

 

יש סכנה כי לולא שינויים אלה ובניגוד לכוונות הוועדה, ההמלצות עלולות לגרום לכך שבעוד 20 שנה הילדים והנכדים של משפחות ההון הקיימות ימשיכו עדיין לשלוט במשק ללא עוררין. במאמר שהתפרסם בגלובס קראנו לפעול לאימוץ המלצות הדו"ח ועריכת השינויים הנדרשים.

 

החזרת המוחות הביתה

 

להחזיר את המוחות הביתה זו אינה קלישאה. האקדמיה הישראלית נמצאת כיום במשבר חמור, כאשר 50 אחוזים מהמרצים באוניברסיטאות הם מעל גיל 55 וקרובים לפרישה. בדיון שהתקיים בועדת המדע של הכנסת בנושא ביקשנו, בין היתר, להגדיל את מספר התקנים באוניברסיטה ולדאוג לתנאי העסקה הולמים, מעבר למענקים החד-פעמיים. המטרה שחייבת לעמוד לנגד עינינו היא החזרתם של מיטב המוחות ! לארץ והבטחת תנאיהם, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה אקדמית.

 

ליבנו עם אחינו בדרום, נקווה שבשבוע הקרוב תושג הרגיעה המיוחלת.

שבוע טוב,

אבישי

 

abraverman@knesset.gov.il

https://www.facebook.com/avishaybraverman

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית