ח'כ שלי יחימוביץ': מס על ירושות של עשירים מאוד זה צדק חברתי; על המסר המביש שיוצא מלשכת נתניהו ועוד...

26.2.2012

 

מס על ירושות של עשירים מאוד זה צדק חברתי, על המסר המביש שיוצא מלשכת נתניהו, קודם כל סוציאל דמוקרטיה, עוד שני חוקים שלי נכנסו לספר החוקים, והיכונו לוועידה האידיאולוגית!

 

הי חברות וחברים,

 

מס עיזבון על ירושות גדולות של עשירים. מי אמר "מס הירושה הוא המס ההוגן והצודק ביותר... מנגנון הולם שנועד להבטיח כי אלה שהרוויחו מהמערכת המופלאה שלנו ליצירת עושר יחזירו טובה לחברה... מס הירושה ראוי להיתפס כמס הכרת טובה"? ביל גייטס, שנאבק על הגדלת מס הירושה בארה"ב. השבוע הנחתי הצעת חוק להטלת מס עיזבון (של 5-12%) רק על ירושות של עשירים מאוד. אנחנו המדינה היחידה במערב שאין בה מס ירושה, שהוא המכשיר המזוקק ביותר ליצירת צדק חברתי. דה מרקר טיפלו בזה בהרחבה רבה, והנה גם ראיון שלי אצל לונדון וקירשנבאום.

 

לא מספיק שמאלנית. כן, סדר יום סוציאל דמוקרטי תחילה. נוח לבעלי ההון ומשרתיהם וגם לממשלות ללכת לקלפי תמיד סביב העניין המדיני והביטחוני, תוך הזנחה מוחלטת של שבעה מיליון אזרחים בישראל. גם אם יכון שלום כולל במזרח התיכון אבל אנחנו נהפוך למדינת עולם שלישי עם עוני מרוד של אנשים עובדים מצד אחד, עם אליטה שלטת של קומץ שליטי הון מצד שני ועם מעמד ביניים מעוך באמצע - החזון הציוני כולו יוצב בסימן שאלה. לא מספיק להגן על המדינה. קודם צריך שתהיה מדינה. מדינת מופת. את זה אני מסבירה בכל פעם ש"שמאל" שמבין בסוציאל דמוקרטיה כמו שאני מבינה באסטרופיסיקה, תובע ממני להיות יותר שמאלנית, או להגיד שלוש פעמים ביום שתי מדינות לשני עמים (מה שאני מאמינה בו כמובן). ראיון אצל רזי ברקאי בגלי צה"ל

 

עכשיו נזכרתם? מסיבת עיתונאים בומבסטית, שפע המלצות על מלחמה בריכוזיות - וכל זה קורה אחרי שלוש שנות כהונה של נתניהו ושטייניץ, שבראשית הקדנציה שלהם הכחישו בכלל שיש ריכוזיות. שלוש שנים היו להם להפריד בין אחזקות פיננסיות לריאליות, לפרק את פירמידות השליטה המסואבות, לאסור עסקאות מפוקפקות בין בעלי השליטה, למנוע העסקה צולבת ואינטרסנטית של דירקטורים. אבל הם בחרו שלא לעשות דבר ולאפשר את התחזקות האוליגרכיה של שליטי ההון, את ההשתוללות בשוק ההון, ואת ההתעללות בציבור שחסך פרוטה לפרוטה בעבודה קשה. עכשיו, בעיצומו של מה שמסתמן כמושב האחרון של הכנסת ה-18 - כל מה שיאמרו הוא בגדר הבטחת בחירות שקרית. תקשורת.

 

אם הלשכה של נתניהו מתפרקת, ארגונית ומוסרית, מה זה אומר על היכולת שלו להנהיג מדינה? צפו בקטע שבו נתניהו מאבד שליטה ומשפיל בבוטות את מזכיר הממשלה צבי האוזר, אחד מאלה שהתלוננו על נתן אשל מקורבו ואיש סודה של שרה נתניהו. זה צולם רגע אחרי שאשל הודח משרות המדינה. תוסיפו לזה את ההתפטרות של יועז הנדל, גם הוא בהגונים שדווחו על הנעשה בלשכה, ותגלו שנתניהו פשוט מדיח בזה אחר זה את מי שנהגו בהגינות ועל פי חוק. זה מסר מסוכן מאוד, במיוחד כשהוא בא מראש ממשלה: כל גבר הגון שיסייע לאישה שהוטרדה במקום עבודתה יזכה לגינוי והדחה. הנה דברים שאמרתי בכנסת, בחדשות ערוץ 2 ובראיון ליעל דן בגל"צ.

 

חוק טל. בלי דמגוגיה בבקשה. כשחוקק, לפני עשר שנים הייתה בו בשורה לסולידריות ולשותפות בעול של כל אזרחי המדינה, אבל התקווה נכזבה. טוב שבג"צ כופה על הממשלה לחוקק חוק חדש ורלוונטי. אני לא אוהבת את הסיבוב הפוליטי השקוף שהמפלגות עושות על פסיקת בג"צ, ומסתייגת מהרטוריקה של העליהום כלפי החרדים. כל המפלגות האלה, שעושות עכשיו סיבוב עקר של ריב ומדון, ישבו בתורן בממשלות והנציחו את ההסדר הקיים. המטרה שלי: שכל המפלגות, אופוזיציה וקואליציה, יחד עם החרדים, יפעלו במשותף ובלי דיווידנדים פוליטיים לטפל בנושא הזה שהוא בליבת חיינו, ולהביא לכך שחוק חדש, אמיץ ובר ישום, יחוקק במהלך של הידברות.

 

שני חוקים שלי עברו השבוע בקריאה שניה ושלישית ונכנסו לספר החוקים:

איסור קבלת ביטחונות מעובד - ששם סוף למנהג הנצלני והמשעבד של לקיחת צ'ק או ערבות מעובד שנפרעים ע"י המעסיק אם העובד מתפטר מרצונו. זה חוק שלי ושל דוב חנין שהונח כבר לפני ארבע שנים, אבל אז נראה דמיוני, והשבוע, בגלל רוחות חדשות וטובות, עבר פה אחד ושיחרר עובדים משיעבוד כפוי למעסיק. הנה תקשורת, נאום במליאה, וגם עוד חומרים על החוק.

הפרטת זכר הנופלים. גביית תשלום עבור כניסה לאירועי יום הזיכרון לחללי צה"ל - המנהג החדש והנוראי הזה יפסק לאלתר בזכות החוק שלי ושל מוץ מטלון שעבר השבוע. טקסי יום הזיכרון הם אירועים לאומיים, הנוגעים בליבת האתוס הציוני ובאבל הקולקטיבי. יש דברים במדינת ישראל שעדיין אינם נסחרים ואינם מופרטים ובהם זכר הנופלים והנצחתם והזכות להתאבל עליהם ביחד.

 

לא רק מנקות ומאבטחים. גם מורים מועסקים כעובדי קבלן, ויש יותר ויותר כאלה. המשמרת הצעירה שלנו בתל אביב עם אגודת הסטודנטים של סמינר הקיבוצים מובילים את המאבק נגד התופעה הבלתי נסבלת הזאת, שהופכת את המורים לעבדים ופוגעת גם בתלמידים. מזמינה אתכם להצטרף לדף המטה בפייסבוק, וגם לחתום על העצומה למען העסקה ישירה בהוראה. רוצים להצטרף למאבק? פנו לטל כרמי במייל tcavoda@gmail.com

 

פתחו את היומנים ושריינו את יום הועידה האידיאולוגית של מפלגת העבודה! 15 באפריל 2012, 15:30-22:00 באולם לאפייט בלוד. אחרי שנים בלי דיון ערכי ממשי וער בסוגיות הבוערות שעל סדר יומה של המדינה - מפלגת העבודה, היחידה שמציגה קו עקבי מחודד ומבודל ויכולה להוות אלטרנטיבה לממשלת נתניהו - מקיימת ועידה אידיאולוגית לקראת כתיבת המצע. בואו בהמוניכם והשתתפו בקבוצות הדיון. אתם גם מוזמנים לשלוח ניירות עמדה בנושאים השונים למייל veida@havoda.org.il

 

בשבוע הבא נעלה לאתר המפלגה את כל הפרטים - בינתיים נפתח איבנט בפייסבוק - היכנסו והזמינו חברים:
http://www.facebook.com/events/190668801039901/

 

ואם גם אתם רוצים להיות חלק מאלפי המתנדבים הפרוסים בכל הארץ, כתבו לנו לכאן: yaya@havoda.org.il ואל תשכחו לציין מקום מגורים.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית