ח'כ פרופ' אבישי ברוורמן: על כלכלה צודקת, פריפריה, אחריותיות וההתחדשות במפלגת העבודה

22.1.2012

 

על כלכלה צודקת, פריפריה, אחריותיות וההתחדשות במפלגת העבודה - ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן

 

שלום ידידיי ושותפיי לדרך. מפלגת העבודה נמצאת בימים אלו בתקופה מרתקת של בנייה והתחדשות. ברצוני לעדכן אתכם על פעילותי בתקופה האחרונה.

 

העלינו את נושא יוקר המחייה לסדר היום במליאת הכנסת ובועדת הכספים. נמשיך ולהעלות את הנושא ולפעול בנחישות כדי להביא לשינוי מדיניות הממשלה בנושא.

 

בשני העשורים הראשונים מקום המדינה היינו מהחברות שצמחו בקצב המהיר בעולם והיו מהחברות השוויוניות ביותר במערב. בעשורים האחרונים, המדיניות של ממשלות ישראל פגעה באיזון בין כלכלה חופשית לבין ממשלה חזקה אשר משקיעה בחינוך, בבריאות וברווחה ואינה מפקחת על שוק פרטי שהפך לפרוע ולא תחרותי. בתהליך הזה הפכה ישראל לקפיטליזם אוליגרכי במקום להגשים את מטרתה להיות חברת מופת עם כלכלה צודקת, חברה הוגנת ומנהיגות מוסרית. ישראל היא המדינה האי שוויונית בותר במערב להוציא את ארה"ב אך כשבודקים את כוח הקנייה הישראלי, את יוקר המחיה, ישראל מתדרדרת למדינת עולם שלישי. המוצרים הבסיסיים יקרים מאוד ביחס לרמות השכר בישראל וכעת אנו חווים גל התייקרויות נוסף (חשמל, מים, דלק וכו') שפוגע קשות בכוח הקנייה של האזרחים. כה עצוב, שהקבוצות שנפגעות ביותר מהמדיניות של העשורים האחרונים הינן הקבוצות החלשות בפריפריה).

 

נאום במליאת הכנסת על יוקר המחייה


 

יזמנו דיון בועדת הכלכלה למען הקמתו של שדה תעופה בין-לאומי נוסף בנבטים. מזה 20 שנה, גם בתפקידי כנשיא אוניברסיטת בן גוריון, נאבקנו למען הקמת שדה תעופה זה. המציאות מחייבת את הקמתו בנבטים מכיוון שפתרון זה, מחד, ישמור על השטחים הירוקים בצפון, ומנגד, יסייע לפיתוח הדרום וייתן תנופה אדירה לפיתוח הנגב. אני מחזק את ידו של שר התחבורה שקיבל את הצעת הועדה הבין-משרדית להקים את השדה הנוסף בנבטים. כרגע מתנגד לכך שר הביטחון, נחבור ביחד כולנו, ראשי רשויות בדרום ובצפון, חברי כנסת, כדי לשכנע את שר הביטחון וראש הממשלה לקבל החלטה ברורה. הביטחון הכלכלי חברתי של ישראל מחייב את הקמת שדה התעופה בנבטים ומיד.

 

ראיון בנושא שדה התעופה ברדיו דרום

 

בקרוב יוצגו לציבור ממצאי דוח מבקר המדינה בנוגע לשריפה בכרמל. ממשלת ישראל לא הפעילה אף את המינימום כדי להתכונן לאירועים מסוג זה. כל העובדות היו בפני הממשלה והשרים הרלוונטים והכתובת הייתה על הקיר. כולנו היינו עדים לתוצאותיו המרות של כישלון זה. לכן, הצגתי אי אמון בממשלה מטעם סיעות העבודה ומרצ בנושא אסון השריפה בכרמל.

 

אחד הערכים החשובים ביותר לקיום איכותי על פני זמן של חברה הוא ערך האחריותיות.(accountability)  לפני כשנה, ניסתה הממשלה למסמס את הממצאים הצפויים של הדוח כאשר ביקשה מהמבקר להגיש חוות דעת בלבד במקום דוח ביקורת מלא. הגשתי ערר עוד בתפקידי כשר לענייני מיעוטים כדי למנוע מהלך זה. בשיתוף פעולה יו"ר הועדה לביקורת המדינה הצלחנו לעצור את המהלך הזה וכתוצאה מכך הוחלט על דו"ח הביקורת המלא שיתפרסם בקרוב. על בעלי התפקידים שיימצאו אחראיים למחדל הנורא בכרמל לעשות את המעשה ההגון והמתבקש ולהתפטר מתפקידם. אין זו דרישה בלתי ראציונלית לעריפת ראשים" אלא הצעד הראשון בדרך לפוליטיקה חדשה בה נבחרי הציבור אחראיים בפני הציבור על פועלם (ובמקרה הזה על חוסר פועלם).

 

נאום במליאת הכנסת על אסון השריפה בכרמל

 

ברצוני לברך את נועם שליט ואת משה מזרחי על החלטתם להתמודד בפריימריז של המפלגה במטרה להיבחר בבחירות הבאות לכנסת מטעם מפלגת העבודה. מדובר באנשים ערכיים ורציניים ואני מאחל להם בהצלחה.

 

בהזדמנות זו, קורא אני לכל מי שתומך בדרכנו וטרם התפקד למפלגה לעשות כן. לאלו מכם שכבר פקודים - זה הזמן לצרף גם את המשפחה והחברים ולבנות ביחד מפלגה עם נבחרת איכותית שתפעל למען כלכלה הוגנת, חברה צודקת ותהווה מנהיגות מוסרית.

 

התפקדות למפלגה באינטרנט.

 

לסיום, בשבועות הקרובים נמשיך לסייר ברחבי הארץ לפגישות ולשיח עם קהלים מגוונים. ביחד נבנה תנועה חזקה על בסיס משנה כלכלית חברתית סדורה.

 

ראיון נרחב על פוליטיקה, כלכלה וחינוך בתוכנית "הנבחרים"

 

לכל שאלה הערה או יוזמה, אני עומד לרשותכם.

abraverman@knesset.gov.il

שלכם,

אבישי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית