ח'כ יצחק (בוז'י) הרצוג: בין וושינגטון לירושלים: מציאות קודרת ומאתגרת

11.12.2011

 

בין וושינגטון לירושלים: מציאות קודרת ומאתגרת

 

ידידי היקרים,

 

אני שב מוושינגטון עם תחושות קודרות . בדיונים הסגורים של "פורום סבן" שבהם השתתפה קבוצה מצומצמת של מנהיגים מישראל ומארצות הברית נחשפנו לעומק ולמורכבות מצבנו המדיני והבינלאומי. הופיעה בפנינו צמרת הממשל - שרת החוץ קלינטון,בעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון, היועץ לביטחון לאומי דונילון ושר ההגנה פאנטה. נפגשנו עם בכירי העיתונאים ומעצבי דעת הקהל, עם ראש הממשלה הפלסטיני ושר החוץ הירדני ועוד. המסרים שקיבלנו היו ברורים מאד - מדינת ישראל הולכת ונעשית מבודדת יותר ויותר בעולם. "אתם לא עוזרים לנו לעזור לכם" חזרו והטיחו בנו. ישראל מסכנת בחלק ממעשיה ובמיוחד בחידלון המדיני שלה את האשראי ממנו היא נהנית בארצות הברית.

 

מוסכם על כולם כי בנושא הביטחוני קיימת אינטימיות ויש שיתוף פעולה מצוין בין ארצות הברית לישראל. בסוגיה האיראנית הדגישו המארחים את נחרצות הנשיא אובמה והממשל לעשות הכול כדי לעצור את תכנית הגרעין האיראנית. חלק מן הקושי נובע מעמדתן המסתייגת של סין ורוסיה (ששר החוץ שלנו מחלק לה ציונים חיוביים...!). חלק מן הקשיים נובעים מהקשר הסמוי אך המובן בין האיום האיראני שהוא איום על העולם כולו ועל המשטרים המתונים בעולם הערבי ובין הצורך ליצור תזוזה מדינית בינינו לבין הפלסטינים. פאנטה בדברם הבוטים היה ברור ביותר.בעודו מדבר על האיום האיראני הוא קבע - Get to the damn table !

 

מעניין ביותר היה לשמוע מומחים שונים על השינויים בעולם הערבי סביבנו המתרחשים פעם במאה שנה. הם דרמטיים ביותר. אך בניגוד לתחושה הישראלית שאינסטינקטיבית רואה בהם איום וסכנה ,ביקשו האמריקאים ומומחים אחרים לראות בהתפתחויות הללו גם הזדמנות. הם מכירים בסכנה של השתלטות האחים המוסלמים ודומיהם על השכנות שלנו. אך הם גם רואים בתביעה שעולה מן העמים לחירות,חופש ודמוקרטיה שינוי רדיקלי חיובי לעומת משטרי הרודנים שהיו ושחולפים מן העולם. להבנתם, העולם כולו עובר תהליכים עצומים וטכנולוגיית המידע לא תאפשר עוד לרודנים לשמור על כיסאם ועלינו להפנים זאת. במצב שכזה בסופו של תהליך הם מקוים כי תהיינה סביבנו מדינות דמוקרטיות ולכך תהיה השפעה חיובית על האזור כולו. החשש של כולם הוא שעד שנגיע לכך ינסו המוסלמים הקיצונים להכתיב את כול מה שקורה באזור ואנחנו נספוג את התוצאות הקשות. והנה לכם שוב הקשר הסמוי אך הברור בדבר הצורך לנוע בכל מחיר בזירה המדינית כדי להרגיע את המצב ולהפחית חיכוכים שילהיטו את היצרים בדמוקרטיות המתהוות הללו.

 

אני ממליץ לקרוא את הטור השבועי של בן כספית מהיום בעיתון "מעריב" ובמיוחד הפרק הסוקר את פורום סבן.בנוסף הענקתי ראיון לתכנית "הכל דיבורים" ולתוכניתו של ניסים משעל ב-fm103 מוושינגטון בנוגע לדברים שיוחסו לקלינטון ופאנטה. להאזנה בראיון שלי בתוכניתו של ניסים משעל - לחץ כאן

 

בין הדברים שיוחסו להילארי קלינטון הייתה ביקורת קשה על סוגיית הדרת הנשים מהמרחב הציבורי אצלנו. התקשורת האמריקאית מוצאת עניין רב מאד בנושא בשל רגישותה לשוויון וזכויות אדם.מצאתי את עצמי נאלץ לעדכן את המשתתפים בהצעת חוק שהנחתי טרם נסיעתי הקובעת עונש מאסר כבד לכל מי שמורה או פועל להדרת נשים במרחב הציבורי. תארו לכם שאין עבירה כזו בספר החוקים מן הטעם הפשוט שהתופעה הזו לא הייתה מוכרת לנו בחומרתה הנוכחית. אני מתקומם בטרוף כנגד התופעה הזו ומתכוון להוביל מאבק ציבורי עיקש כנגדה. אשמח מאד לקבל מכם סיוע , תמיכה וגיבוי.

 

חברת הכנסת לשעבר ופעילת המפלגה בהווה מלי פולישוק ועורכת הדין רוני אלוני הפועלת בתחום סייעו בידי בהכנת הצעת החוק. חברתנו לאה פדידה יו'ר תא החברות של מפלגת העבודה שנבחרה לאחרונה מעניקה גיבוי נרחב ליוזמה יחד עם חברות רבות אחרות. חשוב לי להדגיש - זה לא עניין לנשים בלבד! זה עניין לכולנו. הוא בנפשנו.

 

בימים הקרובים נחל בפעילות אינטנסיבית יותר בנושא ונשמח לשלב את מי שרוצה ויכול בקמפיין הציבורי בנושא. בינתיים אני מצרף לעיונכם כתבות על הצעת החוק שאני מתכוון להעלותה להצבעה בחודש הבא. לקריאת הידיעה בנושא מעיתון "הארץ" לחץ כאן

 

ובנגזרת אחרת של הנושא - ביום בו נכנס משה קצב לכלא (כמה שקשה לי להגיד את המשפט הזה, כבנו של נשיאה השישי של מדינת ישראל) הנחתי הצעת חוק הקובעת כי תקיפה מינית במקום העבודה תזכה בגמלת נפגעי תאונות עבודה בביטוח הלאומי. זו סוגיה בלתי מוגדרת .לעיתים נשים שנאנסו התקשו להוכיח את הנזק שנגרם להן. זהו חלק מן הצורך להגן על נשים ולסייע בשיקומן נושא שקרוב לליבי מאד.

 

בשולי נסיעתי הופעתי בכנס יוקרתי בניו-יורק שעסק בשילוב נכים בכל מעגלי החיים, תחום שיש לי מומחיות רבה בו. יחד איתי הופיעו השחקנית החרשת-אילמת מרלי מטלין זוכת האוסקר על סרטה "ילדים חורגים לאלוהים" וטים שרייבר, אחיינו של הנשיא קנדי שהוא יו'ר "ספשיאל אולימפיקס" אירגון בינלאומי שמאגד שלושה מליון ספורטאים נכים ברחבי תבל. התגאיתי בכך שיכולתי להציג את ההישגים שלנו בתחום.

 

ואסיים,איך לא ,במפלגת העבודה.מושב הועידה שהתכנס בשבוע שעבר עסק לכאורה בנושא ההסתדרותי. אך הוא חשף כמובן מתחים לא פשוטים. כבר מסרתי לכם מראש את עמדתי שתמכה בהצעת ההחלטה שהביאה שלי יחימוביץ' יו'ר המפלגה. לא עת היא לפלגנות וריבים בבית. ל"עבודה" נכונה עבודה רבה מאד והיא בתהליך שיקום. בנאומי הסברתי את הסכנות האורבות לפתחה של המדינה מבפנים ואת האתגר העצום שלפנינו כמו גם את סלידתי ממעשים ופעולות שעלולים להרוס את הסיכוי שלנו. אני מצרף לעיניכם סרטון ובו הנאום שנשאתי בוועידה. שימו לב כמה האולם היה מלא בצעירים ובאנרגיות של רצון להתחדש!

 

את הנאום המלא ניתן למצוא בעמוד הפייסבוק שלי תחת הכותרת: "נמאס מנאומי הלווייתנים, הבוגדים ונותני הציונים".

http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7%A6%D7%97%D7%A7-%D7%91%D7%95%D7%96%D7%99-%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%95%D7%92/161648040544835

(יש ללחוץ על הלינק ולרדת בדף של הפייסבוק  עד למטה, שם נמצא הנאום תחת הכותרת: נמאס ממלחמות לוייתנים...)

 

בברכת שבת שלום ומבורך לכם ולמשפחתכם ונאחל לברצלונה לנצח את ריאל מדריד בסופר - קלאסיקו...

 

בחברות!

בוז'י

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית