עמרם מצנע: האם המחאה דועכת? פוסט חדש

פוסט חדש בשם האם המחאה דועכת? פורסם בבלוג מצנע

מועד פרסום הפוסט: 14 באוגוסט 2011, 12:51

 

30 אלף איש צעדו אמש בחיפה למען צדק חברתי. היו שם ערבים ויהודים, אזרחים ותיקים וצעירים, תושבי רכס הכרמל והעיר התחתית, פגשתי גם באורחים מתל אביב שבאו להזדהות. רבבות אזרחים דרשו צדק חברתי גם בערים אחרות בארץ, מעפולה ועד באר שבע. ללא ספק מפגן מרשים נוסף לתחושה אותנטית שחשים כה רבים - שככה אי אפשר להמשיך יותר.

 

אבל השאלה שנדמה לי שמעסיקה הבוקר את המדינה היא: האם המחאה דועכת?

 

אני סבור שהתשובה שלילית - גם אם נראה בימים הקרובים פחות אנשים יוצאים לרחובות. הזעם והרצון בשינוי שהביעו מאות האלפים שגדשו את הכיכרות לא נעלם ולא ייעלם. אני מקווה שהמאבק רק יתפתח ויצמח, ולשם כך צריך לשים את הדברים על השולחן ולהכריז ללא בושה: זהו מאבק פוליטי.

 

צועד בהפגנת המחאה בחיפה

 

זהו מאבק פוליטי

 

פוליטיקה היא לא עסקנים מושחתים ועסקאות ציניות שנועדות לקדם אינטרסים צרים של מגזרים נבדלים - אלא התארגנות של קבוצת אנשים שמבקשת לחולל שינוי ולהשפיע. האנשים שמשתתפים במחאה של קיץ 2011 הם קבוצה - גדולה ורב גונית - של אזרחים שרוצים להשפיע.

 

זהו מאבק פוליטי כי הוא יוצא נגד עשורים של קפיטליזם בלתי מרוסן וקהות חברתית של ממשלות הימין בראשות הליכוד וקדימה. הקולות שאני שומע בשבועות האחרונים - במפגשים עם קבוצות שונות, בשיחות אל תוך הלילה במאהל ברוטשילד, בעצרות וגם מאנשים שפונים אלי ברחוב - הם רבים ומגוונים. אבל מה שעובר כחוט השני בין כל האג'נדות השונות הוא רצון אמיתי בערכים חברתיים. הדרישה היא לא לשינויים קוסמטיים שיעלו את המשכורת או יוזילו את החינוך בכמה מאות שקלים, אלא להפיכה בסדרי העדיפויות.

 

זהו מאבק פוליטי כי הוא מחייב אותנו להישיר מבט ולהתייחס לסוגיות שהן ביסוד קיומנו: ההתנחלויות, הציבור החרדי, תקציב הביטחון, כלכלה של קפיטליזם מול מדיניות רווחה.

כך גם הסברתי לצופי ערוץ 10 אתמול (מתחיל ב 0:40 שניות)

המאבק הזה פוליטי, אבל בשלב הזה הוא עדיין לא מפלגתי. בחוגי בית שואלים אותי לא פעם: למה חזרת לפוליטיקה, הרי אי אפשר באמת לשנות שם כלום? ואם כבר פוליטיקה, למה מפלגת העבודה? חזרתי לפוליטיקה כי אני מאמין שזו הדרך היעילה ביותר להביא לשינוי ההכרחי, שלא נטשתי את מפלגת העבודה כי אני מאמין שבכוחה להביא לשינוי הזה.

 

אם גם אתם חושבים כמוני, אם יש לכם שאלות או הערות - אשמח לשמוע

 

מצנע.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית