נאום שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, לסיכום הקדנציה במשרד הרווחה ב-18/1

18.1.2011

נאום שר הרווחה יצחק בוז'י הרצוג:

סכום קדנציה במשרד הרווחה - 18.1.2011

 

אני מסיים היום את כהונתי  כשר הרווחה והשירותים החברתיים,  תפקיד אותו מילאתי מאז מרץ 2007, משך 4 שנים, שתי קדנציות רצופות.

 

היום, יותר מתמיד אני יודע שמשרד הרווחה והשירותים החברתיים - הוא אחד מהמשרדים המרתקים והמאתגרים ביותר, שבמשרדי הממשלה. זה משרד הביטחון החברתי האמיתי של מדינת ישראל, וכך צריך לראות אותו.

 

אני מזכיר למי שכבר הספיק לשכוח, שלפני 4 שנים אף אחד לא רצה את המשרד הזה. שלוש שנים לא כיהן במשרד שר רווחה בפועל. זה היה משרד מוזנח גם בתודעה הלאומית וגם בתודעה הציבורית.

 

אבל יש כנראה מי שכבר הספיק לשכוח.

 

אני מבין שראש הממשלה, נתניהו, הודיע שהחליט להשאיר בידיו את תיק הרווחה. אני מניח שאם הוא לוקח את תיק הרווחה לעצמו, אז הוא מבין שזהו תיק חשוב.

 

אבל, עצם ההחלטה שלא להעמיד שר במשרד הרווחה - תהיה טעות קשה. זה יחזיר את המשרד למצב שבו היה לפני 4 שנים, בלי שר רווחה בפועל, בלי תקציבים, בלי תגובה מהירה לפתרון בעיות, בלי יוזמה שאמורה להסתכל קדימה ולפתור את הפצצות החברתיות של מחר.

 

אני מזכיר לך, ראש הממשלה, משום שאולי גם את זה כבר שכחת, שלפני יותר מחצי שנה, שלחתי לך מכתב עם תוכנית להתמודדות עם העוני בישראל. לא טרחת להשיב לי כלל. גם לא לתזכורות באותו עניין, שהפנתי מאז.

 

אני מניח לאור זאת, שחשוב לך יותר ל"הראות חברתי" מאשר לעשות מעשה חברתי אמיתי לצמצום פערים חברתיים.

 

ככה אדוני ראש הממשלה, לא בונים רווחה, לא בונים חברה.

 

אני מודיע לך, אדוני ראש הממשלה: רווחה זה לא תחום סקסי. בבעיות החברתיות של ישראל צריך לטפל יום יום ושעה שעה מלמטה, בשטח, ברצינות, בהתמדה, בעבודה קשה, בלי צלמים ובלי לפתוח מהדורות בפריים טיים.

 

אני אמנם, מפסיק היום להיות שר רווחה, אבל אני לא מפסיק להיות מנהיג חברתי. אני מתכוון להמשיך לעמוד יום יום על המשמר ולהתריע על עוולות חחברתיות שאינן זוכה לטיפול, מענה או התייחסות מצד הממשלה בראשותך.

 

בארבע השנים האחרונות הצלחתי, יחד שני אנשים יקרים מאוד, נחום איצקוביץ, מנכ"ל המשרד ואסתי דומיניסיני, מנכ"לית הביטוח הלאומי, לנווט את ספינת הרווחה, לעבר הישגים לא מבוטלים. בדרך ידענו לא מעט סערות ומשברים, אבל ידענו לקצור גם הצלחות. הובלנו שורה ארוכה של יוזמות, שינויים ורפורמות, שהפכו את המשרד למוביל במדיניות החברתית-כלכלית של ממשלת ישראל.

 

אני מסתכל היום בעיניים של אזרחי ישראל, ואני יודע שאני משאיר אחרי מערכת רווחה טובה ונכונה הרבה יותר. צודקת הרבה יותר. רחוקה מלהיות סקטוריאלית, כפי שהייתה בעבר.

 

כן, אכפת לי מבני אדם ומהבעיות שלהם בחיים, ומתוך הרצון שהאזרחים במדינה הזו ירגישו שיש מי שדואג להם הובלתי מדיניות  רווחה ששמה דגש על כ-ו-ל-ם.

 

על  העני והחלש, על הוותיק ועל העולה החדש, על הקשיש ועל הילד, על האישה המוכה, על החד הורית, על החרדי, על בן המיעוטים וכן, גם על המתנחל.

 

*       המשימה הראשונה שנטלתי ביום הראשון לכניסתי לתפקיד במרץ 2007, הייתה להניע פתרון לניצולי השואה החיים בישראל. ואני גאה שהמשרד ממשיך להוביל סל שירותים רחב לניצולי השואה גם היום.

*       באוגוסט 2009  נרצח אריק קארפ, במעשה לינץ' אכזרי בחוף תל ברוך בתל אביב לעיני רעייתו וביתו. המקרה הזה היכה בי. ליוויתי את הרעייה שרה קארפ באופן אישי ואישרתי תוכנית סיוע מיוחדת לנפגעי עבירה, משפחות של קורבנות תמימים שנרצחו ככה סתם באמצע החיים. היום המשפחות האלו, שלא קיבלו דבר בעבר, זוכות ללויי משפטי חינם, לטיפול פסיכולוגי ולסיוע שייקל עליהם את שיקום חייהן.

*       מאות אלפי ילדים בישראל מוגדרים ככאלו שחיים במצבי סיכון ומשבר. התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון שהמשרד מוביל, מחלצת כיום כ-200,000 ילדים ובני נוער כאלו. זו ספינת הדגל של המשרד ואני מציע לבא אחרי להכפיל את היקף התוכנית, כדי שזו תגיע לכל ילד בישראל, שחי בסיכון. אסור שנשכח את הילדים האלה.

*       אחרי עשר שנות הקפאה, הנענו את רפורמת "לרון" שילובם של אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה כך שנכה שיוצא לעבוד, ימשיך לקבל את קצבתו.

*       חיזקנו את מעמד העובדים הסוציאליים והמאבק העיקרי שלנו בתקופה הזו היה שיפור שכרם של העובדים הסוציאליים, ציפינו לגמור את זה החודש.

*      כשר רווחה ראיתי שיש מקרים של רעב בארץ. יש משפחות שחיות תחת העדר ביטחון תזונתי והתופעה הזו קיימת בשדרות נרחבות של האוכלוסייה ובמיוחד בקרב ילדים. לאורך כל הדרך האמנתי שאסור להתעלם מכך. אני שמח שאחרי מאבק עיקש, התוכנית שתבטיח שלכל אזרח בישראל יהיה ביטחון תזונתי  יוצאת לדרך בהיקף של 50 מליון שקל.

*      הובלנו רשת ביטחון למובטלים וביצענו הקלות כדי לתמוך בהם ולשפר את מצבם והובלנו תוכנית מהפכנית שמעניקה תמיכה וליווי אישי למשפחות שנקלעו למצוקה כלכלית.

*      צמצמנו פערים של שנים במגזר הלא יהודי והגדלנו את היקפי הפעילות וכוח האדם במגזר זה, במטרה להפוך את האוכלוסייה הלא יהודית לפחות נזקקת, ליותר עצמאית.

 

והרשימה עוד ארוכה.

 

אני מסיים פרק חשוב ומרתק בחיי, שהשפיע עלי רבות.

 

באופן אישי - אני חש עצבות כיון שזה משרד ותחום שהיו וימשיכו תמיד להיות יקרים  לליבי עד מאוד.

 

אין לי ספק שהופקדה בידי זכות גדולה לעמוד בראש מערכת שמעניקה שירותים לכלל האזרחים מינקות ועד זיקנה, מערכת שמעניקה הגנה למשפחות וקהילות במצבי סיכון וסכנה וסיוע לרבים שמתקשים למצות את יכולתם בשל מוגבלות, עוני, קשיי תפקוד, אפליה, ניצול או פגיעה.

 

במהלך התקופה הארוכה הזו, התוודעתי מקרוב למצוקות, לפערים, לפנים שמאחרי השמות.

 

התוודעתי מקרוב גם לעובדים הסוציאליים, לקציני המבחן, לחוקרי הילדים - אנשים איכותיים, חדורי רצון טוב, אמונה ומסירות - שפועלים מתוך שליחות ושאיפה לחולל שינוי בעולמו של האזרח הקטן. הם היו לי שותפים נאמנים לחזון, למדיניות ולדרך.

 

האג'נדה החברתית שליוותה אותי במהלך 4 השנים האחרונות היא כרטיס הביקור האישי שלי ואיתה אלך למחוזות הבאים ולמאבקים הבאים שבדרך.

 

תודה רבה.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית