שר התמ'ת, בן אליעזר, ומשרדו מסכמים שנה בתעשייה ובהיי-טק

‏10 ינואר 2011

‏ה' שבט תשע"א

משרד התמ"ת מסכם שנה בתעשייה ובהיי-טק


השר בן אליעזר: יכולתה של מדינת ישראל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והחברתיים נעוצה בראש ובראשונה בפיתוח מקורות תעסוקה ובנייתה של תעשייה יציבה ומשגשגת - רק כך נוכל להילחם בפערים החברתיים, לפתח את הפריפריה ולדאוג לחוסנה הכלכלי של ישראל

 

מנהלי המשרד הציגו סיכום לשנת העבודה 2010 ואת היעדים לשנת 2011

 

·        שר התמ"ת: החזון שהצגנו, לפיתוח פריפריה ותמיכה באוכלוסיות מיוחדות - עובר כחוט השני בין יחידות המשרד.

·        מנכ"ל התמ"ת קדמי: אנחנו נמצאים בזמן שאול - הימים היפים אמנם ימשיכו וילוו אותנו במשך העשור הקרוב, אך אם לא נתמודד עם האתגרים נמצא את עצמנו במצוקה. אם לא נתמודד עם שיעור ההשתתפות הנמוך בשוק העבודה - נהיה בקטסטרופה.

·        מנהל מרכז ההשקעות חזי צאיג: אישור ההשקעה הגבוה לאינטל צפוי להביא אותה להקים את המפעל הבא בצפון הארץ.

·        מסלול תעסוקה של מרכז ההשקעות הביא לתעסוקה של 4,137 עובדים, ביניהם 1,026 בני מיעוטים ו-707 חרדים; בין החברות שאושרו: חברת גליל סופטוור מנצרת עלית תוסיף 75 עובדים בני מיעוטים בשכר של 14 אלף ₪.

·        המדען הראשי החדש אבי חסון: תקציב המדען הראשי אמנם ניכר וגדול, אך זה ממש לא מספיק -חברות שזקוקות לסיוע מהשוק הפרטי מגלות דלת סגורה ומתדפקות על דלת המדען הראשי; "קירוב האקדמיה לתעשייה הוא מרכזי בעיניי, וכאן יש לנו דרך ארוכה לעשות".

·        מנהל מינהל סחר חוץ, בועז הירש הגדיר את אפריקה כאזור יעד - שם ייפתחו גם נספחויות מסחריות של המשרד.

·        מנכ"ל הרשפ"ת בינה בר-און הציגה את ההסכם המהפכני אליו הכנסת חובת רכש גומלין ברכישות קופות החולים ובתי החולים הממשלתיים.

·        מנהל מטה נגב גליל, אבי פלדמן שם כיעד לשנה הקרובה לגבש תכנית מאגדים טכנולוגיים-אזוריים ולהקים חממה תעשייתית בגליל.

·        מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים רן קויתי הציג יעד להקמת אתר אינטרנט מפורט, שיסייע ליזמים שרוצים להקים עסק לקבל את כל המידע שהם זקוקים לו | "ברמת המאקרו, הסוכנות מגבשת מחקר מקיף אשר יהווה תשתית לבניית תכנית אסטרטגית לסוכנות וחקיקת חוק עסקים קטנים ובינוניים".

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר ערך הבוקר (ב') תדרוך בלשכתו בת"א לכתבי תעשייה והיי-טק, לסיכום שנת העבודה 2010 והצגת היעדים לשנת 2011. בתדרוך השתתפו שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר; מנכ"ל משרד התמ"ת,שרון קדמי;מנהל מרכז ההשקעות, חזי צאיג; מנהל מינהל סחר חוץ, בועז הירש;המדען הראשי, אבי חסון; מנהלת הרשפ"ת, בינה בר-און; מנהל מטה נגב וגליל, אבי פלדמן; מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, רן קויתי.

 

השר בן אליעזר פתח את התדרוך."כחלק מהשקיפות שהנהגתי במשרד, אני חושב שמחובתי לחזור אליכם לפחות פעם בשנה, על מנת להציג בפניכם את מה שעשינו במשרד, והפעם בדגש על תעשייה והיי-טק. ברצוני לקבל בברכה את המדען הראשי הנכנס, אבי חסון ולאחל לו בהצלחה. כפי שתראו בהצגה של כל אחד מהמנהלים כאן, החזון שהנהגנו עובר כחוט השני בין החטיבות השונות. החזון הראשון, תשומת לב מיוחדת לפריפריה. החזון השני, דאגה לאוכלוסיות אותן הגדרנו כמצריכות טיפול מיוחד על מנת לשלבן בתעסוקה: חרדים, ערבים ובעלי מוגבלויות.

 

"על אף שאינכם כתבי תעסוקה ואינכם מתעסקים עם נושא התעסוקה באופן ישיר, מיומי הראשון הגדרתי גם לצד של מנהלי התעשייה הגדרה חשובה - עליכם לדאוג בכל צעד שלכם לנושא התעסוקה ובמיוחד לתוספת תעסוקה בפריפריה.יכולתה של מדינת ישראל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והחברתיים נעוצה בראש ובראשונה בפיתוח מקורות תעסוקה ובנייתה של תעשייה יציבה ומשגשת. רק כך נוכל להילחם בפערים החברתיים, לפתח את הפריפריה ולדאוג לחוסנה הכלכלי של ישראל.היו לנו כמה הצלחות בתחומים אלו בשנה האחרונה, אני יכול למנות את ההשקעות הגדולות מאוד שאישרנו רק באחרונה לאינטל ולטאוור, 'מגה השקעות' אלו יביאו להגדלה משמעותית של התעסוקה בצפון ובדרום וכן לשמירת מעמדה של ישראל כמובילה טכנולוגית.

 

"בנוסף, הצלחנו לעמוד ביעדי השיווק לפארק נעם, מדובר באזור בין נתיבות לשדרות שעד לפני שנה היה ריק לחלוטין, ועוד מעט יתמלא בחברות שונות, ואנחנו עומדים לפני שיווק נוסף. אציין גם את המפעלים מחוללי השינוי שהצלחנו להוריד דרומה, ביניהם את מפעל טרה ומשחטת העוף בשגב שלום. מדובר במשחטת העוף הגדולה במזה"ת שצפויה להתחיל לעבוד בעוד חודש ותעסיק 700 בדואים ובדואיות. זה מפעל שמשלב בתוכו את מיטב הטכנולוגיה ועכשיו מתכננים את שלב ב' שלו שיגייס עוד 700 עובדים.

 

"היעד מרכזי של המשק בכלל ושלי כשר תמ"ת הוא שילוב בני המגזר הערבי והחרדי ובעלי המוגבלות בתעשייה. אני צופה כי הצעדים האחרונים של הממשלה ובראשם של משרד התמ"ת, בשילוב עם מגמות ותהליכים המתרחשים כיום בחברה בישראל - בשנים הקרובות נראה כניסה מוגברת יותר של חרדים וערבים לשוק העבודה והגברת שיעור ההשתתפות במשק. למצב זה השלכה ישירה על התעשייה בישראל שבאה לידי ביטוי בשני מישורים עיקריים: ראשית, הצורך לתמרץ ולעודד את התעשייה בישראל כדי לייצר מקומות עבודה לקליטת עובדים נוספים. שנית, בציפייה שלנו מהתעשיינים לפתוח את שעריהם לעובדים חרדים, ערבים ובעלי מוגבלויות בכל הסקטורים במשק.

 

"בהקשר זה אציין את מסלול התעסוקה של מרכז ההשקעות, שהוא מסלול חשוב ביותר מבחינתנו לשילוב אותן אוכלוסיות מיוחדות בעבודה, וכפי שתראו עוד מעט, בשנה האחרונה אישרנו 166 מיליון ₪, מה שיביא לתוספת של 4,137 עובדים, ב-181 חברות, וביניהם 707 חרדים ו-1,026 בני מיעוטים.

 

"השנה האחרונה סימלה את יציאתה של ישראל מהמשבר. לאחרונה פורסמו נתוני צמיחה מרשימים מאוד ונתוני האבטלה ירדו וחזרו לרמה קרובה לזו שהכרנו טרם פרץ המשבר הכלכלי העולמי. אני זהיר מטבעי ולכן אציין כי חשוב לזכור שישראל היא מדינה מוטת ייצוא ועל כן אנחנו על המשמר, במיוחד לאור אי-היציבות המאפיינת את המצב באירופה וארה"ב.

 

"לגבי תחום הייצוא, הדגש המהותי שהנהגתי הנו מיקוד במדינות המזרח, הן בגלל הפוטנציאל העצום אשר גלום בהן והן על מנת להביא לפיזור סיכונים, ולהקטנת התלות של כלכלת ישראל ביצוא לארה"ב ואירופה. הגדלנו משמעותית את מערך הנספחים המסחריים במדינות היעד, בהן סין והודו, הובלתי בעצמי כמה משלחות כלכליות, שזכו להצלחה רבה מאוד. נוכחנו לדעת כי בשנה האחרונה הכפלנו את היצוא לסין שעמד על כ-1.8 מיליארד דולר לעומת 865 מליון דולר (ללא יהלומים). האתגר המרכזי שלנו לשנה הקרובה הוא לסייע ולאפשר לחברות ישראליות לפרוץ לשווקים במדינות המזרח ולמדינות המתפתחות.

 

"בתחום ההיי-טק, למדען הראשי הייתה תרומה מאוד מכרעת באישור של למעלה מ-1,230 תכניות מו"פ בהיקף של 1.63 מיליארד ₪, עם גידול דרמטי לפריפריה, ותשומת לב מיוחדת להקמת מרכז אנרגיה מתחדשת בנגב. בשנה הקרובה נתמקד באופן הסיוע שלנו לחברות בשלב הבשלות, כאשר המטרה היא לאפשר המשך פעילות של חברות בוגרות חממה ועידוד יצירתן של חברות גדולות בישראל.

 

"העשור הקרוב יתאפיין בתחרות חריפה יותר שתעמיד בסיכון את מקומנו כמובילים טכנולוגיים עולמיים - הן ממדינות רבות המצמצמות את הפער הטכנולוגי וההשקעה במו"פ מולנו והן ממדינות מזרח אסיה המציבים אתגר אמיתי לייצוא הישראלי.תהליך זה מחייב אותנו להמשיך ולהשקיע ביתרון היחסי של ישראל, פריצה לשווקים חדשים, זיהוי ענפים וטכנולוגיות חדשות והכי חשוב - שמירה על התרבות החשיבתית הישראלית המעודד יצירתיות וחדשנות.

 

"תיקון לחוק עידוד השקעות הון תיקון החוק אשר עבר לא מכבר מהווה בשורה אמיתית עבור התעשייה בישראל בכלל ועבור הפריפריה בפרט. התיקון מציע שיעורי מס מהאטרקטיביים ביותר בעולם, הגדלת המענקים, והיכולת ליהנות משני המסלולים גם יחד. אני מצפה כי חוק זה יהווה זריקת מרץ אמיתית לפיתוח התעשייה והתעסוקה בישראל.

 

מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי אמר כיאנחנו נמצאים על זמן שאול במשק הישראלי. "הימים היפים אמנם ימשיכו וילוו אותנו במשך החצי עשור עד עשור הקרוב, אך אם לא נתמודד עם האתגרים נמצא את עצמנו במצוקה.אחד מהאתגרים שעומדים בפנינו הם שיעור השתתפות נמוך בשוק העבודה - אם לא נתמודד עם זה נהיה בקטסטרופה. הממשלה מדברת על זה, עכשיו צריך להגיע למעשים. אתגר נוסף הינו המחסור בעורף האקדמי. 4.5% השקעות מו"פ זה מצוין, אך מי שמוציא זאת לפועל זה המהנדסים וההנדסאים והם הולכים ופוחתים בישראל. חצי מיליון מהנדסים בסין ובהודו - יפגעו בנו קשות ועלינו לפתור את הבעיה".

 

באשר ליעדי היצוא, אמר קדמי כי "הודו וסין זה יפה וגם חשוב, אבל היעד הבא היא אפריקה. אם נסתכל 20 שנה קדימה - אז כוח העבודה שם יהיה הגדול ביותר. זהו האזור הכי בתולי והכי כדאי להשמה.

 

מנהל מרכז ההשקעות בתמ"ת,חזי צאיגאמר כי בשנת 2010 ניתנו במרכז ההשקעות בתמ"ת מענקים בשווי 506,089,486 ₪ שניתנו ל-179 חברות, הביאו לתוספת של 3,578 עובדים, והביאו לסך השקעה של 3,169,403,952 ₪. בנוסף, לאחרונה אושרו מענקים בשווי 740 מיליון ₪ לאינטל ו-150 מיליון ₪ לטאוור שיביאו לתוספת של כ-4500 עובדים בפריפריה (קריית-גת ומגדל העמק). אינטל תשקיע 8 מיליארד ₪ בישראל וזה דבר חסר תקדים.

 

לדברי צאיג, האישור של המענק לאינטל צפוי להביא לכך שהמרכז הבא של אינטל יוקם ב-2016 ויהיה בצפון.

 

פילוח המענקים על פי ענפים מעלה כי 23% מההשקעות היו בתחומי הפלסטיקה והגומי, 17% תעשיית מוצרי מתכת, 16% מוצרי מזון ומשקאות, 12% כימיקלים תרופות וצבעים, 8% זכוכית וקרמיקה,5% בניין תעשייתי להשכרה, 4% טקסטיל, 3% מכונות וציוד, 3% מתכת בסיסית, 3% מחצבים, והשאר בתחומי המלט וחומרי בנייה, רהיטים, מנועים חשמליים, ורכיבים אלקטרוניים. בשנה האחרונה הייתה נכונות לאשר יותר לצפון ואכן זה קרה: 57% מהמענקים ניתנו במחוז צפון, 30% במחוז דרום, 11% במחוז ירושלים, 2% במחוז יו"ש.

 

בנוסף, עדכן צאיג אודות מסלול התעסוקה שנותן סיוע בשכר למעסיקים שמוסיפים מעל 5 עובדים בשלושה מסלולים מרכזיים:מסלול כללי - מעל 5 עובדים בפריפריה ואזור פיתוח א'.מסלול חרדים - תמיכה בהעסקת חרדים בכל הארץ.מסלול מיעוטים - תמיכה בהעסקת בני מיעוטים בכל הארץ. 

 

במסלול זה ניתנו בשנה האחרונה סה"כ מענקים ל-181 חברות בשווי 166,033,050 ₪ שהביאו לגיוס של 4,137 עובדים, בהם: 1,026 מיעוטים, 707 חרדים, 38 מוגבלים, 105 יו"ש. כ-60% מהתקציב מופנה לאוכלוסיות אלו.

 

ראוי לציין את חברת מטריקס אי.טי גלובל סרוויסס ממודיעין עלית, שגייסה 120 עובדים מהמגזר החרדי, שעובדים בתחום התוכנה בשכר ממוצע של 5,800 ₪; חברת גליל סופטוור מנצרת עלית שגייסה 75 עובדים מהמגזר הערבי לתחום פיתוח תוכנה בשכר ממוצע של 14,000 ₪; חברת כל יכול מוקד טלפוני בע"מ שגייסה 26 עובדים בעלי מוגבלויות למרכז התמיכה שלהם בשכר ממוצע של 4800 ₪ .

 

באשר לוועדת שני לרפורמה בחוק עידוד השקעות הון, אמר צאיג כי מרכז ההשקעות מתחזק כתוצאה ממנה. כמו כן מנה מסלולים נוספים במסגרת מרכז השקעות:מסלול ירוק למניעת זיהומים; מסלול להפחתת פליטות; מסלול שכר גבוה משופר, ומסלול שדרוג טכנולוגי.לדבריו, ככל שיהיו ביקושים אטרקטיביים נדע להוציא כסף תוספתי למסלולים.

 

מנהל מינהל סחר חוץ, בועז הירשאמר כי ישראל הינה שוק קטן של 7 מיליון אזרחים וזה לא מספיק על מנת להתפתח ולקדם צמיחה. הירש עדכן כי היעדים המרכזיים של מנהל סחר חוץ במשרד התמ"ת הינם: הגדלת היקף הייצוא בתעשייה ושירותים; הכוונה והגברת פעילות במרחב הודו-סין; גיוון הסחר - מדינות יעד וסוגי יצוא;שיפור יכולת ניתוח ותכנון ארוכות טווח; שיפור איכות השירות.

 

הירש פירט אודות פעילויות מיוחדות של הנספחים המסחריים של משרד התמ"ת בשנת 2010, ביניהן משלחת של 18 חברות HLS לתאילנד שהובילו ל-220 פגישות שכבר הניבו 5 עסקאות;16 מנהלים של קבוצתTATA (400,000 עובדים, B70 $ מכירות) ביקרה בישראל;ביקור בישראל של סגן נשיא טנסנט, חברת שירותי האינטרנט הגדולה בסין והרביעית בגודלה בעולם;MWC ברצלונה - 70 חברות עם מעל ל-1,800 פגישות; משלחת של 10 חברות תקשורת מובילות בתחום תשתיות ותקשורת למערב אפריקה;כנס HLS בישראל – לכנס שהתקיים בנובמבר הגיעו 1900 משתתפים מתוכם כ-500 מחו"ל.משלחת של 13 חברות בתחום HLS לברזיל - 100 מפגשים, ביקורים ב-6 מרכזים אסטרטגיים. ברזיל תשקיע כ-3 מיליארד דולר בתשתיות HLS לקראת המונדיאל ב-2014 והאולימפיאדה ב-2016.

 

כמו כן סיפר על שיתופי הפעולה שנחתמו בשנה האחרונה: חברת Haier הסינית חתמה על שיתופי פעולה עם 5 חברות ישראליות לאחר ביקור בישראל ביולי. משרד האנרגיה בדרום אפריקה שינה את חוק המענקים לדודי שמש בעקבות פעילותו של הנספח המסחרי בדרא"פ, כך שמתן המענק מותנה ביעילות אנרגטית, דבר המקנה יתרון ליצרנים ישראלים. מבשלת הבירה הדרום אפריקאית SAB Miller (השנייה הגדולה בעולם) חתמה על עסקה עם חברה ישראלית בתחום המים שכוללת התקנת מערכות לטיפול במים במבשלות, בעקבות פעילות של הנספחות המסחרית בדרום אפריקה. ענקית הקמעונאות הצרפתית אושון (כ-1500 היפרמרקטים באירופה, 20 מיליארד יורו מכירות) צירפה חברות ישראליות למעגל הספקים שלה, בעקבות ביקור קניין של הרשת ביוזמת הנספח המסחרי בצרפת. חברת המים של סאו-פאולו, SABESP חתמה על חוזה עם חברה ישראלית בתחום טכנולוגיות המים לאספקת אחד ממוצרי החברה, בעקבות יום טכנולוגיות שקיימה הנספחות המסחרית בברזיל שנה קודם לכן.

 

הירש הוסיף ואמר כי ב-15 בפברואר יפתח מו"מ להסכם סחר חופשי עם הודו. כמו כן בשבועות הקרובים יהיה סקר שיבדוק כדאיות להסכם סחר חופשי עם סין. הוא פירט על הנספחויות החדשות שעתידות לקום, ביניהם שבשנחאי, קולומביה, קניה, גאנה, ניגריה ובנגלור.

 

המדען הראשי החדש, אבי חסון אמר כי תקציב המדען הראשי אמנם ניכר וגדול, אך זה ממש לא מספיק. "חברות שזקוקות לסיוע מהשוק הפרטי מגלות דלת סגורה ומתדפקות על דלת המדען הראשי".

 

חסון עדכן אודות פעילות לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת להעצמת כושר התחרות של החברות הישראליות מול השווקים הבינלאומיים,באמצעות סיוע במחקר ופיתוח ותהליכים חדשניים תוך עידוד המצוינות. סה"כ תקציב המו"פ ל-2010 עמד על 1623 מיליון ₪, מתוכם 1134 מיליון ₪ בקרן המו"פ, 212 מיליון ₪ במגנ"ט, 159 מיליון ₪ בתכנית החממות. תקציב המו"פ ל-2011 הינו 1360 מיליון ₪, מתוכם 953 מיליון ₪ קרן מו"פ, 195 מיליון ₪ מגנ"ט, 150 מיליון ₪ חממות.

 

סה"כ בשנת 2010 אושרו 1230תוכניות מו"פ בהיקף של 1.63 מיליארד ₪ - היקף ההשקעה הכולל עומד על 5.3 מיליארד ₪, התורמת לתעסוקה ישירה של 15,000 עובדי מו"פ וכ-60,000 עובדים לפחות במעגלים נוספים.

 

במהלך השנה החולפת חל גידול של 137% במס' חברות חדשות שפנו לתמיכה ביחס ל-2009 (קרן המו"פ). בתחום הקלינטק חל גידול של 146%: 106 מ' ₪ מענקים בהשוואה ל-43 מ'₪ ב-2007 (בכל מסלולי התמיכה). בתחום שת"פ בינ"ל חל גידול של 120%: 84 מ' ₪ מענקים בהשוואה ל-39 מ' ₪ בשנת 2006 (קרן המו"פ). בתחום התעשייה המסורתית חל גידול של 180%: 199 מ'₪ מענק בהשוואה ל-71 מ'₪ ב-2006 (בכל מסלולי התמיכה).

 

חשוב לציין כי בפריפריה חל גידול של 119% - 285 מלש"ח מענקים בהשוואה ל-130 מלש"ח בשנת 2007 (קרן המו"פ). הקמת מרכז לאנרגיה מתחדשת בנגב: קבוצת אילת אילות בה שותפים אורמת, רפאל, אלביט, חבל אילת אילות ואוניברסיטת בן-גוריון.

 

ישראל הינה נשיאת יוריקה התורנית - דבר המהווה הכרה בינ"ל בישראל כמובילה בתחום הטכנולוגיה המתקדמת. מכון לביוטכנולוגיה בנגב: השבת 13 חוקרים מחו"ל.

 

חסון מתכוון למקד מאמצים בקירוב האקדמיה לתעשייה, כדי להגדיל את מספר המחקרים המיושמים. "קירוב האקדמיה לתעשייה הוא מרכזי בעיניי, וכאן יש לנו דרך ארוכה לעשות. האקדמיה צריכה להיפתח ולעבוד צמוד יותר לתעשייה וזה דורש מאמץ מצדנו להגדרת מסגרות מתאימות. יש לנו שותפים לזה בות"ת ובאוניברסיטאות". לדבריו, ב-2010 פנו חברות חדשות רבות למדען הראשי לקבלת מענקים, חלקן חדשות, מהמגזר המסורתי וחלקן חברות היי טק, שנתקלו בדלת סגורה כשביקשו מימון בשוק הפרטי.

 

לדבריו,בכוונתו לבחון את יעילות כל תכניות המדען הקיימות, כולל החדשות שהושקו ב-2010, ולוודא שהן נותנות מענה ליעדים ומתפקדות ביעילות. "יחידת המדען הראשי נחשבת גמישה מאוד ותוכל להתאים את התכניות לדרישות מהשוק".

 

מנכ"ל הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי (רשפ"ת), בינה בר-און הציגה את החזון לפעילותה: לפתוח שווקים חדשים לתעשייה ישראלית איכותית וברת תחרות בדגש על עסקים קטנים ובינוניים, במיוחד בפריפריה.המצב כרגע הוא שמעל ל-400 מפעלים נהנים מרכש גומלין, כ-40% מהם הם מפעלים קטנים ובינוניים וכ-40% מהם הם מפעלים בפריפריה.

 

בין הישגי הרשפ"ת לשנת 2010: סה"כ התחייבויות - 380 מיליון דולר. סה"כ מימושים צפויים - 2.3 מיליארד דולר; חתימת 5 הסכמי מסגרת ארוכי טווח לשיתוף פעולה תעשייתי; הכנסת התחייבות לרכש גומלין במסמכי המכרז בפרוייקט עיר הבה"דים, ובפרויקט הרכבת הקלה (נת"ע); הכנסת חובת רכש גומלין ברכישות קופות החולים ובתי החולים הממשלתיים; חתימת התחייבות לרכש גומלין עם תאגיד הפארמה, פייזר.

 

בר-און הדגישה את התחייבותה של אינטל לרכש גומלין על סך 300 מיליון דולר.

 

מנהל מטה נגב-גליל,אבי פלדמן הציג את פעילות יחידתו: המטה לפיתוח הנגב והגליל במשרד התמ"ת, הינו יחידת תכנון וייזום של תשתיות, תכניות ופרויקטים חדשים וארוכי טווח בפיתוח הפריפריה. המטה אמון על גיבוש, ותיאום הטיפול הייעודי בפיתוח הכלכלי, בהשקעות ובתעסוקה באזור הנגב והגליל, תוך שיתוף פעולה עם כלל היחידות המקצועיות במשרד, כמו גם עם רשויות ומשרדי ממשלה שונים.

 

בין נושאים שטופלו ביחידה ב-2010 ניתן לראות את הקמת שני מרכזי תעסוקה יישוביים במגזר הבדואי, כחלק ממהלך רב-שנתי.השקת תכנית מרכז המו"פ לאנרגיה מתחדשת בנגב ובחירת הזכיין.השקת תוכנית 'מתקני חלוץ' באזורי תעשייה נבחרים בנגב.שיווק ממוקד וליווי משקיעים באזור תעשייה בע"מ, רהט-להבים, ופארק ההיי-טק בבאר שבע. הכנת מתווה תעסוקתי תומך למהלך מעבר בסיסי צה"ל לדרום.בתחום העסקים קטנים – 'עסקים מרחוק', 'יזמות סטודנטים' ומרכזי עסקים.פיתוח תוכנית OSS למידע ולליווי משקיעים בנגב ובגליל.פיתוח תוכנית לשיקום שווקים ומרכזים מסחריים בפריפריה.

 

בשנת 2010 בוצעו עבודות תכנון ופיתוח בכ-90 אזורי תעשייה באזורי הפריפריה ובכ-30 אזורי תעשייה ביישובי המיעוטים.הושלמו הליכי השיווק של 650 דונם באזורי התעשייה השונים.גידול משמעותי בבקשות להקצאת מגרשים באזורי התעשייה. אושרו הקצאות לכ-1,600 דונם, כפול בהשוואה ל-2009.

 

שיווק ופיתוח של כ-600 דונם בשנה לתעשייה באזורי עדיפות לאומית, מביא לתוספת של 4,500 מועסקים בשנה.

 

בנוסף הציג פלדמן את עיקרי תכנית העבודה ל2011. בנושא הכלכלי-אזורי: גיבוש סופי של מודל אזורי תעשייה מרחביים; בניית מודל לקרן השקעות ממשלתית - פרטית להשקעות בפריפריה; בניית מאגר מידע מקוון למשקיע המקומי/זר. בנושא הטכנולוגי: גיבוש תכנית מאגדים טכנולוגיים-אזוריים;חממה תעשייתית בגליל; מכון מחקר לתחום תעשיית המזון בגליל;השקת תכנית מרכז טכנולוגי למים בשדה בוקר.בנושא התעסוקתי: הפעלת תכנית תעסוקתית מקיפה לפיתוח כלכלי ותעסוקתי במגזר הבדואי; יצירת תכנית 'רשות מקדמת תעסוקה' כתוכנית ממשלתית;מיזמי תעסוקה עם גופים מהמגזר השלישי לטיפול ממוקד באוכלוסיות מיוחדות.5 מיזמים אושרו בתחום זה, ויחלו לפעול בחודש הקרוב.

 

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, רן קויתי הציג את נתוני 2010 של הסוכנות: בצפון הארץ ניתנו כ-55 אלף שעות ייעוץ ליזמים ובעלי עסקים בתקציב של כ-10.5 מלש"ח; במרכז הארץ ניתנו כ-70 אלף שעות ייעוץ ליזמים ובעלי עסקים בתקציב של כ-13.5 מלש"ח, ובדרום הארץ ניתנו כ-60 אלף שעות ייעוץ ליזמים ובעלי עסקים בתקציב של כ-11 מלש"ח.

 

"ברמת המאקרו, הסוכנות מגבשת מחקר מקיף אשר יהווה תשתית לבניית תכנית אסטרטגית לסוכנות וחקיקת חוק עסקים קטנים ובינוניים".

 

הסוכנות עסקה בשנה החולפת גם באשכול המימון באמצעות תוכנית המאגדים השיווקיים לחו"ל. במסגרת זו, תמכה בהוצאות 20 מאגדים, כמחציתם חדשים, המורכבים מכ-200 חברות. המאגדים פועלים בתחומים מגוונים כמו איכות סביבה, קולנוע, אבטחה, תוכנה ואינטרנט, מכשור רפואי. תקציב התכנית בשנת 2010: כ-26 מלש"ח.

 

בנוסף, יצאה הסוכנות למיזם משותף להקמת קרן הלוואות חוץ בנקאית לנשים ערביות יחד עם 'קרן קורת' וכן קידמה מהלך להקמת קרן הלוואות לבדווים בשיתוף עם הסוכנות היהודית.

 

ביעדים שקבעה לעצמה הסוכנות לשנת 2011, היא מתכוונת לתמוך ב-35 מאגדים, 25 מהם חדשים, שיורכבו מכ-260 חברות בתקציב של כ-35 מלש"ח.כמו כן בכוונת הסוכנות לבנות מסלולי מימון חדשים בדגש על עסקים חדשים וכן בניית תכנית מענקים בתחום העיצוב.

 

קויתי מנה את תכניות הסוכנות לשנה הקרובה, ביניהןמיצוב הסוכנות כגוף המייצג את קהל היעד בממשלה; הקמת מערך בקרה אשר יסייע במדידת אפקטיביות התוכניות של הסוכנות; בניית תכנית אסטרטגית וחקיקת חוק עסקים קטנים ובינוניים; יצירת בסיס מידע כולל ליזמים ובעלי עסקים - אתר אינטרנט מפורט, שיסייע ליזמים שרוצים להקים עסק לקבל את כל המידע שהם זקוקים לו.

 

היעדים של הסוכנות לעשור הקרוב הם הגדלת התוצר העסקי של העסקים הקטנים והבינוניים; העמדת פלטפורמות סיוע שלמות אשר יאפשרו הקמת עסקים חדשים וצמיחתם של הקיימים; מיצוב הסוכנות ככתובת המרכזית בממשלה לקהל היעד והנגשת תחום היזמות לאוכלוסיות מיוחדות ולפריפריה.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית