השר הרצוג: משרד הרווחה - מיזמים ירוקים ליצירת מקומות העסקה חדשים בתחום המחזור לאנשים בעלי מוגבלויות

9.1.11

 

מיזם משותף של משרד הרווחה והמשרד להגנת הסביבה:

יצירת מקומות העסקה חדשים בתחום המחזור לאנשים בעלי מוגבלויות

 

מיזם חדש של משרד הרווחה והשירותים החברתיים והמשרד להגנת הסביבה ליצירת מקומות העסקה חדשים, להעסקת אנשים בעלי מוגבלויות בתחום המחזור יצא לדרך. עלות המיזם - כ-2 מיליון ש"ח.

 

מנכ"ל משרד הרווחה והשירותים החברתיים, נחום איצקוביץ' , יחד עם מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ד"ר יוסי ענבר, סיכמו בתחילת 2010 על מיזם משותף לפיתוח מקומות חדשים להעסקת אנשים בעלי מוגבלויות בתחום המחזור, בדגש על מחזור והשמשה מחדש של פסולת אלקטרונית.

 

לשם יישום המיזם הוקם צוות משותף של משרד הרווחה והשירותים החברתיים, המשרד להגנת הסביבה, מנהל אגף השיקום וג'וינט ישראל, שבחן מיזמים קיימים ופוטנציאליים (RFI). בימים אלה פורסם מכרז ל 'מתן שירותי מיזמים ירוקים' המתמקד בהעסקת אנשים בעלי מוגבלויות בתחום המחזור. חדשנות המיזם טמונה בעובדה כי מדובר בפנייה לחברות עסקיות עם הצעה להעסיק אנשים בעלי מוגבלויות בתעשיית המחזור כשבתמורה המדינה תשתתף בעלות העסקתם.

 

התוכנית החדשנית תאפשר לראשונה, לעובדים בעלי מוגבלויות שונות, להשתלב במיזמים תעסוקתיים-סביבתיים בתחום של מחזור פסולת אלקטרונית, השמשה מחדש של מוצרים ומיון פסולת למחזור. היוזמה לצאת בתוכנית המשותפת נולדה על רקע רצונם של שני המשרדים לקדם את שילובם של אנשים בעלי מוגבלויות בתעסוקה ותוך כדי כך לעודד פעילות ירוקה ומחזור. הדבר מקבל משנה תוקף נוכח העובדה שבישראל אין רגולציה בנושא של פסולת אלקטרונית.

 

במסגרת התוכנית, העובדים יעברו הדרכה מקצועית בנושא תהליכי המחזור ויעברו ליווי שיקומי ותמיכה על ידי גופים מקצועיים הכפופים למשרד הרווחה והשירותים החברתיים ובמימונו. העובדים במיזמים יועסקו בעבודות ברמה גבוהה מאוד, הדגש יינתן למיזמי מחזור של פסולת אלקטרונית, שכיום אינה עוברת תהליך מחזור.

 

אוכלוסיית היעד בתחום תעסוקת האנשים עם מוגבלויות כוללת: אנשים עם לפחות 20% נכות מוכרת ע"י הביטוח לאומי, אנשים בעלי טווח רחב של נכויות ובכללם נכויות פיזיות, חושיות (לקויי שמיעה וחרשים, לקויי ראייה ועיוורים) ושכליות. אנשים מספקטרום ה-PDD ואוטיזם וכן אנשים לקויי למידה, קשב וריכוז בשילוב עם הנמכה בתפקודים שכליים והסתגלותיים.

 

פרטי המכרז מתפרסמים באתר המכרזים הממשלתי.

 

לפרטים: דוברת משרד הרווחה, רוני מלקאי - 050-8357590

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית