השר בן אליעזר בפתח ישיבת הממשלה, שאישרה את תקנות הטקסטיל הביטחוני: התיקון מעניק מרווח נשימה

10.1.2011

 

הממשלה אישרה את תקנות הטקסטיל הביטחוני: המדינה מחויבת לרכש מדים כחול-לבן בשנתיים הקרובות, ומשרד התמ"ת יוצא לדרך בתכנית להכשרת התופרות - למקצועות האלקטרוניקה, המזון והמלונאות

 

השר בן אליעזר בפתח ישיבת הממשלה: התיקון מעניק מרווח נשימה - אך לא נוכל להתמודד עם התחרות מהמזרח לאורך זמן ולכן עלינו להיערך לקליטה של התופרות במקצועות אחרים | עלות תכנית ההכשרה: כ-17 מליון שקל

 

הממשלה אישרה הבוקר (א') את תקנות הוראת שעה לחוק הטקסטיל הביטחוני, שהתקבלו בתמיכה של משרדי התמ"ת, האוצר והביטחון.

 

ההוראה קובעת כי בשנתיים הקרובות כל המכרזים של כוחות הביטחון לרכישת טקסטיל בטחוני יוחרגו, וכוחות הביטחון יחויבו לרכוש מוצרי טקסטיל מתוצרת כחול לבן בלבד. במקרה של פטור ממכרז, התוצרת המקומית תקבל עדיפות של 50%.

 

עם אישור התקנות, יוצאת לדרך תכניתו של שר התעשייה, המסחר והתעסוקה  בנימין (פואד) בן אליעזר, להסבה מקצועית של אנשי תעשיית הטקסטיל למקצועות בעלי ביקוש בפריפריה, על מנת שהמדינה לא תמצא את עצמה מתמודדת עם מובטלים רבים - עם פקיעת תוקפן של התקנות.

 

השר בן אליעזר התייחס בפתח ישיבת הממשלה הבוקר לתכנית החדשה. לדבריו, "אומנם התיקון המוצע מעניק לתעשיית הטקסטיל הישראלי מרווח נשימה שיש בו כדי לסייע לתעשייה, אך עם זאת תעשיית הטקסטיל הביטחוני, לא תוכל להתמודד לאורך זמן עם התחרות הקשה מארצות המזרח, ועל כן אנחנו נערכים מבעוד מועד". לדבריו, מדובר באוכלוסייה שברובה היא בנות מיעוטים, שתתקשה למצוא עבודה ללא סיוע רציני מהמדינה. 

 

מנהל מינהל תעשיות ידע בתמ"ת, יוסף דנקונה, מיפה בחודשים האחרונים את כלל מפעלי הטקסטיל בפריפריה, ובמקביל - הוא איתר בסיוע של התאחדות התעשיינים, מפעלים שיהיו מוכנים לקלוט את העובדים לאחר שיעבור הסבה מקצועית.

 

לפי הנתונים, ישנן כ-1,400 תופרות בגילאי 30-55, בעיקר מהמגזר הדרוזי, הנמצאות בפוטנציאל גבוה לפיטורים. מספרן של סה"כ התופרות בכל המתפרות בארץ עומד על 425 עובדות בגליל המערבי, 100 באצבע הגליל, 1,269 בגליל העליון והתחתון, 62 באזור המשולש, 40 במחוז חיפה, 120 במחוז דרום.

 

במקביל, ישנו ביקוש בפריפריה לכ-1,650 עובדים בחלוקה הבאה: 400 במקצועות האלקטרוניקה, 200 בתחום המזון, 900 מטפלות וסייעות מאומנות ו-150 בתחום התיירות.

 

כחלק מהתכנית, מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי צפוי לאשר כבר בעוד כ-3 שבועות פתיחה של קורסי הכשרה שיבוצעו ע"י האגף להכשרה מקצועית בתמ"ת בראשות שלום בן משה. הקורסים יאפשרו לעובדי ענף הטקסטיל לעבור לעסוק במקצועות הנדרשים בפריפריה. כיום, ההכשרות המקצועיות מאפשרות למבוטלים בלבד לגשת אליהם. משרד התמ"ת צפוי לשנות החלטה זו, ולערוך קורסים של "תעסוקה במקביל להכשרה", שיארכו בין 3 ל-6 חודשים.

 

משרד התמ"ת יכשיר את העובדות, בעלות משוערת של 17 מיליון שקל, בענפים הבאים: עובדי יצור באלקטרוניקה; מטפלות לגיל הרך; סייעות מאומנות; בישול אתני; עובדי קבלה, מינהל מלונאי, קורס משק

 

במשרד התמ"ת אומרים כי העלות הגבוהה יחסית של ההכשרות היא חד-פעמית, והיא מתקזזת עם העלות הגבוהה למדינה, במידה ונשים אלו היו נפלטות משוק העבודה. אז המדינה הייתה צריכה לשלם לכל אחת מהן אלפי שקלים עבור דמי אבטלה והבטחת הכנסה. מכיוון שמדובר באוכלוסייה שתתקשה למצוא עבודה במהירות, העלויות הללו היו מושתות גם לאורך זמן רב.

 

מפעלים שנתנו הסכמה ראשונית לקליטה:

 

המפעל

התחום

אזור התעשייה

רהיטי איכות אובניש

אריזת מוצרי מזון ואחסון בקירור

פארק צבאים

פסטוננה

פסטה טרייה

דלתון

טעמי הגליל

שמנים

קריית שמונה

טיב הזית

כבישת זיתים

קדמת גליל

לוי דבורה ושלמה

בית קירור ואריזה

דלתון

פרי ניב

מיצים טריים ותרכיזים

גלבוע

כהן אבנר

כבישת זיתים

קדמת גליל

תלס

קליית שקדים וגרעינים

גלבוע

תערובות צפון

 

אכסאל

דבאח

בשר

דיר אל אסאד

חטיפי העמק

חטיפים

שגיא 2000

תנובת העמק

ירקות

גלבוע

 

או מפעלים דומים.

 

מפעלי אלקטרוניקה

 

שם המפעל

ישוב

USR

כרמיאל

ניסטק צפון

מעלות

סנמינה

מעלות

RH

נצרת עילית

PCB

מגדל העמק

פלקסטרוניקס

מגדל העמק

אלקטו גליל

קריית שמונה

PM

ראש פינה

סיינט

שחק

עצמאות

מצפה רמון

אקספורט ארז

 

 

או מפעלים דומים.

 

תמונות ארכיון: השר בן אליעזר בסיור במתפרות טקסטיל בצפון.  קרדיט צילום: יורם כהן

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית