השר בן אליעזר בכנס תעשיית האלקטרוניקה והתוכנה: 'המפתח להמשך הצמיחה ושמירת מעמדה של ישראל כמובילה טכנולוגית עולמית נעוץ בזיהוי הענפים הטכנולוגיים העתידיים'

 

4 ינואר 2011

 

 

השר בן בן אליעזר בכנס תעשיית האלקטרוניקה והתוכנה: "המפתח להמשך הצמיחה ושמירת מעמדה של ישראל כמובילה טכנולוגית עולמית נעוץ בזיהוי הענפים הטכנולוגיים העתידיים בעלי פוטנציאל הגידול המשמעותי ביותר, וביכולת לתרגם טכנולוגיות אלו ליתרון כלכלי משמעותי"

 

"לשכת המדען הראשי, הינה שחקן מרכזי בהתוויה וביישום של מדיניות המו"פ הממשלתית של מדינת ישראל. ב-2010, חלקן של תעשיות אלה מכלל תקציב המדע"ר היה קרוב ל-60% והסתכם בהשקעה של מעל ל-900 מליון שקל; לבקשתי, אישר האוצר לפני כשבועיים תוספת של 230 מליון שקלים לתקציב המדען הראשי"

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, נאם הבוקר (ג') במסגרת כנס תעשיית האלקטרוניקה והתוכנה, בראשות יו"ר נשיאות איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, יהודה זיספאל; ובהשתתפותם של: חבר הכנסת, רוברט אילטוב, מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי; המדען הראשי, אבי חסון; מנהלים, יזמים ואנשי היי-טק.

 

להלן עיקרי דבריו של השר בן אליעזר בכנס:

 

"תעשיית ההיי-טק מהווה בשני העשורים האחרונים את מנוע הצמיחה של מדינת ישראל, ולתעשיות עתירות הידע תרומה משמעותית לתעסוקה, לייצוא ולגידול בתוצר המקומי. תחום האלקטרוניקה והתוכנה המעסיק כ- 70,000 עובדים בישראל הינו אחד התחומים בעל התפוקה הגבוהה ביותר לעובד בישראל, והיקף הייצוא הישראלי בתחום זה עומד על קרוב ל-20 מיליארד דולר.

 

"המשבר הכלכלי העולמי ואי היציבות בשווקי העולם שבאו בעקבותיו מציבים אתגרים לא פשוטים בפני הכלכלה הישראלית בכלל ותעשיית ההיי-טק בפרט. למרות זאת, היצוא של תעשיית טכנולוגית העלית מהווה מעל ל-50% מכלל היצוא התעשייתי.

 

"בתעשיית ההיי-טק באים לידי ביטוי יתרונותיה המובהקים של מדינת ישראל: כוח האדם האיכותי, היזמות, החדשנות, התעוזה והיכולת לחשוב מחוץ למסגרת. כל אלו הפכו את ישראל לאחת המדינות המובילות בעולם בתחום זה, וכיום ניתן לראות את החידושים הטכנולוגיים פרי התעשייה הישראלית פרושים בכל רחבי תבל.

 

"תרומתה של תעשייה זו איננה רק בהיבט הכלכלי. תעשיית ההיי-טק הישראלית מיצבה את ישראל כמובילה עולמית בתחומים אלו, ויש לה תרומה מכרעת לתדמיתה של ישראל כמדינה מתקדמת ומפותחת בעלת הון אנושי איכותי. בימים אלו, עת דעת הקהל העולמית אינה נוטה לטובתנו, לנושא זה חשיבות עצומה.

 

"מידי יום אני עד למוניטין העצום של התעשייה המתקדמת בישראל בעת בפגישותיי עם אנשי מקצוע מכל רחבי העולם. בחודש שעבר ערכתי נסיעה מקצועית לגרמניה, ואני חייב להודות שגם אני הופתעתי מההיכרות המעמיקה של אנשי ציבור וגופים עסקיים במשק הגרמני והאירופאי עם התעשייה המתקדמת בישראל וההערכה הרבה שלהם אליה.

 

"משרד התמ"ת, באמצעות לשכת המדען הראשי, הינה שחקן מרכזי בהתוויה וביישום של מדיניות המו"פ הממשלתית של מדינת ישראל. ב-2010, חלקן של תעשיות אלה מכלל תקציב המדע"ר היה קרוב ל-60% והסתכם בהשקעה של מעל ל-900 מליון שקל.

 

"בשנות פעילותה הרבות פיתחה לשכת המדען הראשי כלי סיוע רבים ומגוונים לעידוד ולתמיכה בתעשיית ההיי-טק: המשרד מעודד חדשנות טכנולוגית החל מרמת היזם הבודד או החוקר באקדמיה, ועד לתכניות תמיכה המעודדות חדשנות טכנולוגית בחברות גדולות ומבוססות. כמו כן, המשרד מקדם שיתופי פעולה בינ"ל באמצעות חתימה על מארג של הסכמים בין-לאומיים עם חברות גלובליות ומדינות שונות ברחבי העולם.

 

"בנוסף, משרד התמ"ת מסייע, באמצעות מינהל סחר חוץ ונספחיו הפרוסים בכל רחבי העולם, לעידוד הייצוא של חברות ישראליות בענפי התעשייה המתקדמת, ובמשיכת השקעות של גורמים בין לאומיים לישראל.

 

"מדינת ישראל אכן נפגעה פחות, יחסית למדינות אחרות בעולם, מהמשבר ואף הצגנו צמיחה מרשימה של 4.5% בשנת 2010, אך אסור לנו להיות שאננים. תעשיית העילית עומדת בפני מספר אתגרים: ראשית, שער הדולר הנמוך פוגע בצורה משמעותית בכושר התחרות והייצוא של התעשייה ומחייב אותנו למציאת פתרונות פיננסיים יצירתיים כדי להתמודד עם מצב זה. שנית, פער ההשקעה במו"פ בין ישראל והעולם הולך ומצטמצם, עת שיעור ההשקעה במו"פ בעולם גובר בעוד שיעור ההשקעה בישראל הולך ויורד. נקודה נוספת הינה המחסור החמור במהנדסים בתחומי תעשיית העילית אשר עלול לסכן את היצע ואיכות ההון האנושי של מדינת ישראל.כמו כן, פריצתם של שווקי מזרח אסיה מהווים איום נוסף על יתרונה התחרותי של ישראל.

 

"עם אתגרים אלו ועוד יצטרך המדען הראשי החדש של משרדי להתמודד. מר אבי חסון החל את תפקידו השבוע ואני רוצה לאחל לו הצלחה רבה. אני משוכנע כי הוא יעמוד במשימה וייקח את המו"פ בישראל לשיאים חדשים".

 

"ההתמודדות עם אתגרים אלו מחייב שיתוף פעולה נחוש ואפקטיבי בין המגזר הציבורי לפרטי. על התעשייה, בעידוד הממשלה לאתר טכנולוגיות ושווקים חדשים כדי לשמר את היתרון הטכנולוגי ואת נתח הייצוא. לבקשתי, אישר האוצר לפני כשבועיים תוספת של 230 מליון שקלים לתקציב המדע"ר. בנוסף, לפני מספר שבועות כינסתי דיון בהשתתפות הות"ת והמועצה הלאומית לכלכלה בנושא מחסור במהנדסים ואנו נמצאים בקשר מול האוצר כדי לקדם נושא זה.

 

"בשבוע שעבר אושרו מענקים לחברות אינטל וטאוור. הבשלת ההשקעות האלו תביא להגדלת היצוא מישראל במיליארד וחצי דולר ויוסיפו עוד כ-1,000 מקומות עבודה בתעשייה, בעיקר בפריפריה. מהלכים אלו מהווים בשורה אמיתית לתעשיית העלית בישראל ולמעמדה הטכנולוגי בעולם.

 

"המפתח להמשך הצמיחה ושמירת מעמדה של ישראל כמובילה טכנולוגית עולמית נעוץ בזיהוי הענפים הטכנולוגיים העתידיים בעלי פוטנציאל הגידול המשמעותי ביותר, וביכולת לתרגם טכנולוגיות אלו ליתרון כלכלי משמעותי.

 

"פיתוח תעשיית העילית, מתוך ניסיון לבדל את התעשייה הישראלית ולעודד את כושרה התחרותי בשוקי העולם, הם אלו אשר יסייעו לשמור על איכותה ומובילותה הטכנולוגית של ישראל אל מול ענקי הטכנולוגיה העולים במזרח".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית