מדברי שר הביטחון, אהוד ברק, בביקורו ב'אלביט מערכות' בחיפה ב-27/12

29.12.2010

שר הביטחון, אהוד ברק, ביקר ביום שני 27.12.10, ב"אלביט מערכות" בחיפה

 

להלן דברי שר הביטחון ברק במהלך הביקור:

 

"אנחנו פה במטה של אלביט בחיפה, בסיום של ביקור מרתק. ראינו הישגים יוצאי דופן, ביטוי של כישרון טכנולוגי ומדעי ויזמות, שתורמים תרומה חשובה מאוד גם לביטחון המדינה, גם לעוצמה של צה"ל וגם לחוסן הכלכלי של מדינת ישראל, דרך מערכת ייצוא מאוד מוצלחת בכל העולם. זה מחמם את הלב ומחזק לראות אלפים רבים שעובדים, מקריית שמונה ועד הדרום, עד שדרות ועוטף עזה, יוצרים פה יצירות מקוריות שמחזקות את הביטחון של המדינה ועוזרות לחיילי צה"ל בכל הזרועות.

 

אנחנו בפתח של שנה חדשה. השנה שמסתיימת בימים האלה, 2010, הייתה השקטה ביותר מבחינה ביטחונית מזה שנים רבות. יחד עם זאת, אסור לרמות את עצמנו - חמאס בדרום, החיזבאללה בצפון, ואיראן ברקע. יש איומים לא פשוטים ויחד איתם גם הזדמנויות שחובה לנצל אותן.

 

אנחנו רואים בעולם תהליך של דה-לגיטימציה של מדינת ישראל שמובילים אותו יריבנו ומשתתפים בו גורמים שחלקם תמימים וחלקם מונעים משיקולים שונים. את התהליך הזה חובה לפעול כדי לבלום. יש צורך דחוף בשיגור יוזמה מדינית ישראלית מקיפה שתעסוק בנושאי הליבה, הן בעניין הפלסטיני והן בנושאים אזוריים אחרים. ככל שנקדים לשגר אותה ולשדר את אמינותה ורצינותה בעולם, כן ייטב".

 

שאלה על דברי ליברמן אתמול - איפה מפלגת העבודה? מה עמדתה?

 

"מפלגת העבודה הבהירה את עמדתה ואני יכול לחזור ולהבהיר אותה גם כאן. אנחנו משוכנעים שהפלסטינים הם שכן שלנו שאיתו צריך לעשות הסדרים. אני לא חושב שזה יהיה קל. אנחנו נצטרך לקבל החלטות קשות והם יצטרכו לקבל החלטות קשות, אבל מדובר בהחלטות שהן הכרחיות כדי לנוע קדימה ולהבטיח עתיד יותר טוב לשתי מדינות לשני עמים שאליו מחויבת הממשלה. אני גם משוכנע שהגיע הזמן להפוך את נאום בר אילן של ראש-הממשלה, שמגדיר את העמדה של ישראל בשתי מדינות לשני עמים, להחלטת ממשלה כדי שהוא יחייב את כולם, את כל השרים כולם, ולבטח את השרים שעוסקים במדיניות חוץ. אני חוזר ואומר שנדרשת לישראל יוזמה מדינית החלטית ודחופה, שתעסוק בכל נושאי הליבה שבינינו לבין הפלסטינים ובינינו לבין האזור.

 

אני יכול לומר על העניין הטורקי ששיקול הדעת, האחריות והתבונה מחייבים לעשות את מה אנחנו יכולים כדי למתן ולרסן את המתיחות עם טורקיה, לשים אותה מאחורינו ולא להפוך את המתיחות וחילוקי הדעות שהיו לנו עם טורקיה לנושא מרכזי בתמונה המזרח-תיכונית. זה נגד האינטרסים של ישראל. לנו יש עניין להוריד את המתח ולחזור כמידת האפשר לנורמאליות ביחסים עם טורקיה".

 

בתשובה לשאלה על ההתחממות בדרום:

 

"כוחות צה"ל בדרום, בעוטף עזה, פועלים ביעילות גבוהה על הגדר, במאבק יומיומי, וגם מעבר לגדר בתוך רצועה צרה שבתוך רצועת עזה, כנגד פעילות של מטענים ושל מחבלים. הפעילות הזאת מוצלחת מאוד. רק בשבועיים וחצי האחרונים נהרגו שם תשעה או עשרה מחבלים. ועל היעילות של הפעילות שלנו יש תגובות שלהם, ובמובן הזה מה שאנחנו רואים זה הסלמה שהיא פרי ההצלחות המבצעיות של צה"ל, שאנחנו מתכוונים להמשיך בהן. אי-אפשר להבטיח באופן הרמטי שלא תהיה הידרדרות. אני לא ממליץ לחמאס לדרדר את המציאות מסביב לרצועה, ואני חושב שבסך הכול, בשורה התחתונה, צה"ל משיג שם את המשימות שאנחנו הטלנו עליו".


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית