מן המערכת – תקופת חגי האביב

 

"מפנה" מס' 53 - אפריל 2007, אייר תשס"ז

 


תקופת חגי האביב, משלהי פורים, דרך פסח ועד ליום העצמאות, בטרם חרבוני הקיץ יכלו כל פיסה ירוקה, היא תקופה יפה בנופה של הארץ: כמעט כל הצומח פורח בשלל צבעים וריחות ועופות השמים, לפחות הנודדים, כמו באים לחוות עמנו ודרכנו את האביב. אך גם מי שכל חושיו פתוחים לקלוט את המראות, להריח את הריחות ולהתפעם מיפי הטבע בארץ קטנה וכאובה זו, מתקשה שלא לעקוב אחר כל ההתרחשויות בזירות הציבוריות במדינה. אין רגע דל, פרשה רודפת פרשה, שערורייה שקשה להעלותה על הדעת היום, מחווירה לעומת זו שנחשפת למחרתו של יום, וכמעט לא ניתן לציית לעצה ש"לא לקחת ללב". רוח נכאים היא נחלתם של רבים ולא רק של רואי השחורות 'המקצועיים', ואין מנחם.

 

בחודשים אלה צלחה הכנסת את דיוני התקציב בקול דממה דקה "והישועה המקווה – שהתבססה על מצעי המפלגות לפני הבחירות ועל קווי היסוד שהותוו על ידי הממשלה החדשה – בוששה לבוא" – קובע מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בפתח הדו"ח השנתי שלו וממשיך: " בימיה הראשונים של הממשלה ניתן היה לצפות לחידוש פניה של מדינת הרווחה אך תוכניות בכיוון זה נכנסו להקפאה עמוקה אחרי מלחמת לבנון." על המלחמה עצמה והנהלים בהם הוחלט עליה עודנו לומדים מדיווחי ועדת וינוגרד ומה שמתגלה אינו יכול לחזק את ביטחוננו בשיקול הדעת של הקברניטים באזרחות ובצבא, לפחות באותה עת.

 

בצד כל אלה - פרשיות השחיתות ויחסי הון-שלטון המשחיתים כל חלקה טובה, הניסיונות להצר מוטת כנפיה של המערכת המשפטית, הבלגן סביב עיצוב דמותה של צמרת המשטרה, חוסר האונים נוכח הפשיעה והרצח בכבישים. ו"הדובדבן שבראש הקצפת" – רווחי העתק של הבנקים הנוצרים במידה ניכרת מעמלותיהם (ומעמלם) של משקי הבית של 'האיש הקטן'. כל אלה הם יותר מדי למדינה וחברה כשלנו, וטרם מנינו את הקאסמים הממשיכים ליפול והשלום שאפילו הד פעמיו אינו נשמע.

 

גיליון זה נפתח במספר מאמרים הבוחנים ומתארים זירות שונות של מערכת יחסי החברה והצבא (מאת יהודה בן מאיר, יגיל לוי, נדיר צור, מיכה אשחר, דודו פלמה, יעל ויילר); שני מאמרים, מאת עופר סיטבון ויעקב ליברמן, מתמקדים בשתי סוגיות של התקשורת כיום. שלושה חוקרים (ובשם התקינות הפוליטית והמגדרית: שתי חוקרות וחוקר אחד) דן סואן, מיכל קולן וניצה דוידוב, מציגים את מחקרם על שיקולים בבחירת לימודים במכללות, תוך השוואה בין סטודנטים יהודים לערבים.

 

מה עלול לקרות לקיבוץ עם הכנסת השכר הדיפרנציאלי מציג ומנתח אהוד ס"ט במדור המוקדש לקיבוץ. במדור ההיסטורי בוחן מתתיהו מינץ את דרכו של השומר הצעיר בשנותיו הראשונות בגולה ובארץ.

 

אודי מנור ויעקב גורן סוקרים ספרים חדשים.

 

בערב יום העצמאות ובפתחו של הקיץ אנו מאחלים לכל קוראינו חג שמח וקיץ שליו.

 

קריאה נעימה – העורכים