תקצירי המאמרים 

"מפנה" מס' 52 - דצמבר 2006, טבת תשס"ז

 


ילדי בי"ס 'פסגות' ביראון

 

על הסביבה רואים אותות המלחמה. הכל שרוף וחשוף, זועק ונראה לעין.

אצלנו הכל בפנים, בלב, במחשבות, בזיכרונות וברגשות ובפחדים - הכל בפנים. 

 

יוסף גורני (ראיון) - האכזבה שבאה עם ההצלחה

 

מהי המשימה, מהו הייעוד של הציונות היום? בעולם שוררת מגמה אנטי-לאומית, תרבויות ייחודיות מיטשטשות,נוצרת חברה יותר ויותר אוניברסלית. אבל בו-זמנית, באותה חברה אוניברסלית ישנן התארגנויות על בסיס אתני לשם הגנה ושמירת זהות. התופעה הזאת, של האתניות הטראנס-מדינתית, שהיא בעצם אקס-טריטוריאלית,  נותנת חיות לרעיון של 'כלל ישראל', שהוא ציוני במהותו.

לקריאת מאמר זה - ראה קישור למטה

 

מוקי צור - נביטה מחודשת של הציונות

 

למרות מה שנראה היום על פני השטח: שיתוק ואובדן צלם, כעס ותחושה של ייאוש, פריחה של הלכי רוח פוסט ציוניים, הקריאה המעמיקה של ביקורת היא חלק בלתי נפרד מנביטה מחודשת של הציונות שהיא יצירה חברתית תרבותית, הנשענת על תביעה למאבק על צדק כלכלי.

לקריאת מאמר זה - ראה קישור למטה

 

אבי בראלי - מבט מאוחר על החלוציות הציונית

 

כוחה של הציונות לרפא מותנה בגמילתה מהנטייה האנטי-פוליטית, ה'איסיית', שנשזרה ביסודותיה – בעמידה על המחויבות הפוליטית המעשית שגם היא הייתה יסוד חשוב מיסודותיה.

לקריאת מאמר זה - ראה קישור למטה

 

גילי זיוון - האתגר של ביחד ולחוד

 

היהדות על קבוצותיה השונות היא משפחה גדולה ומגוונת, אך איך שומרים על המשפחה כך שאחים ואחיות יוכלו לתקשר ביניהם ולהיות אכפתיים זה מזה?

 

אביגיל פז-ישעיהו - קשר של כאב

 

למרות הסטייה והשיגעון הסרט אדמה משוגעת הוא בראש ובראשונה אנושי ועל-כן מורכב. בכל חברה, אף בזו השואפת לאידאלים חברתיים נשגבים, חיים אלו לצד אלו יפי-הלב ורכי-המבט וחיות-האדם יחדיו.

לקריאת מאמר זה - ראה קישור למטה

 

אסתר כרמל-חכים - פמיניזם בחלוציות הציונית

 

התנועה הציונית כתנועה לאומית חברתית דגלה בשוויון זכויות מלא בין גברים לנשים, אולם לא ביצעה זאת הלכה למעשה, והדבר בא לביטוי באי השתלבותן של הנשים בתהליך ההתיישבות החקלאית.

סיוע ותמיכה מצד ארגוני נשים ציוניות בגולה - אגודת נשים יהודיות למען עבודה תרבותית בארץ ישראל, נשות ויצ"ו והדסה קנדה - נתנו לחלוצות בארץ את האפשרות למימוש האידיאל הציוני ולקחת חלק פעיל בעבודת האדמה.  חנה מייזל, שנולדה במזרח אירופה ורכשה את השכלתה במערבה, השכילה ליצור את החיבור בין הנשים החלוצות שעלו לארץ בעיקר ממזרח אירופה - לארגוני הנשים הציוניות במערב שגייסו כספים למען ארץ ישראל.

 

חיים מזר - "סין בע"מ" – מדינה עם פוטנציאל צמיחה בעייתי

 

פיתוח מואץ ונוקשה, תהליך עיור המקיף מאות מיליונים, כלכלה קפיטליסטית במערכת הנשלטת על ידי אידאולוגיה קומוניסטית מציבים בפני הענק הסיני בעיות שקשה לצפות כיצד יתמודד עמן.

 

אהוד מנור - 'ריאליזם-פוליטי' "למופת"

 

על הקובץ הישג היסטורי בתמורותיו – ההתיישבות הקיבוצית והמושבית 1910 - 1990 , בעריכת אביגיל פז-ישעיהו ויוסף גורני.

 

יעקב (יזו) שמיר - כאז כן עתה

 

על הקובץ זרמים במחשבה האירופית בראשית המאה הכ' והשפעתם על היהדות והתנועה הציונית,  תרגמו, כתבו וערכו חיים זליגמן ויעקב גורן.

 

יעקב גורן - הרימון של רבי מאיר

 

על ספרו של אריק הובסבאום, לאומיות ולאומים מאז עידן המהפכה

 

יזהר בן נחום - לא כשלה באתגריה

 

על מחקרו של אלי צור לפני בוא האפלה – השומר הצעיר בפולין ובגליציה  1930 – 1940

 

אריה קיזל - על ספרו של אפרים מאיר מעשה זיכרון – חברה, אדם ואלוהים לאחר אושוויץ.

 

אלון פאוקר - הדילמה של חוקר קיבוץ

 

ביקורת יכולה להיות גם מועילה וגם מדוייקת היסטורית. על המבקר את ביקורת הקיבוץ להבחין בין שתי התופעות, לשלול את הראשונה ולחייב את השנייה.