תקצירים - מפנה 42, ינואר 2004, טבת תשס"ד
מיכאל וולצר: בדפוס או באינטרנט?
אני אוהב כתבי-עת, אוהב ללא אבחנה: שבועונים דקים, ירחונים נוצצים, רבעונים כבדים (אך אוהבי מדון) -את כולם אוהב. מחבב פחות כתבי-עת אקדמיים, אלא ככול שהם מתקרבים להיות מגזינים, יותר מוכנים לפרסם מכתבים, מזמינים טיעונים וטיעונים שמנגד, לסתכן באקטואליות, כן ייקל עלי לחיות עמם בשלום. לא רק התוכן הוא המחמם את לבי, ייתכן ואין זה התוכן כלל. העובדה היא שיש כתבי עת רבים שאני שונא לקרוא; מתוך זעם איני מסכים עם המאמרים שהם מדפיסים ואני מאחל לעורכיהם, כפי שארווינג האו פעם אמר, שנים רבות של כישלון פוליטי. אך אני אוהב את הצורה של מגזין, את הרעיון האפלטוני של מגזין: שהוא נכתב למען הרגע; שהוא שח בבעיות הדחופות של היום; שאפשר לשאת אותו עמך ושאתה יכול, בכעס, להשליך אותו מעבר לחדר.
רב שיח: שמאל - כושל? נבוך? מתמודד? בהשתתפות דוד ויטל, אהוד מנור, אביעד קליינברג, אלי צור, אלי אברהמי:
השמאל בישראל מצוי עתה באחת מתקופות השפל העמוק ביותר בו נתון היה מעודו. עד כמה מצב זה הוא פרי נסיבות מקומיות ישראליות והאם הוא נגזר גם ממעמד השמאל באירופה; האם כשלה דרכו של השמאל בארץ ובעולם, ואם כן - מה הסיבות לכך; מהו 'שמאל' ומהי תקנתו? -שאלות אלה ועוד נבחנו בשיחה שיזמה מערכת "מפנה". עיקריה, לאחר עריכה קלה וקיצורים מסוימים, מובאים באתר זה.
לקריאת המאמר - לחץ כאן
משה צוקרמן: הרהורים על השמאל החברתי בישראל
המבקש הוויה ישראלית ראויה יותר לחיי אדם, לא יוכל להסתפק בעוד פרשנות שלה, יהיה עליו (לרצות) לשנותה. מצבה החברתי של ישראל הידרדר בשנים האחרונות, ממדי העוני תפחו והפערים הסוציו-אקונומיים בתוך החברה גדלו עד כדי כך, שהתמיהה נוכח אי-בולטותו (או שמא אי-קיומו?) של השמאל החברתי, ומכול מקום, הדרתו או היעלמותו-העצמית מהנוף הפוליטי ומשדות-השיח הישראליים, עולה ביתר שאת.
אורי יזהר: האם יש תקווה לשמאל הישראלי?
שמאל מדיני בלי בסיס חברתי רחב לא יביא שלום ושמאל חברתי ללא אופק מדיני והתייחסות לבעיות הדמוקרטיה והזהות לא יקדם את צמצום הפערים בקנה מידה כלל-חברתי.
אברהם דורון: מדוע אנחנו זקוקים למדינת רווחה?
שמירה על מדינת הרווחה הוא אחד האתגרים החשובים שבפני השמאל כיום, נוכח מצב בו חלק גדול מהאוכלוסייה העובדת עלול להידון לאבטלה ולמסלול חיים של עבודה בשכר נמוך וחוסר ביטחון סוציאלי.
מרדכי כפרי: אנטישמיות גלויה ומוסווית
אנו צריכים למצוא דרך לומר לאנטישמים המוסווים מה שאמרה יהודייה זקנה בעת הפוגרומים: "תתבייש לך אדון קוזאק!" מספרים זאת כדוגמה לדרישה פתטית הנופלת על אוזניים ערלות. אבל חשוב שזה ייאמר. מה גם שאם אדם מרגיש צורך להסתיר את האנטישמי שבו, הוא עשוי אפילו להתבייש.
לקריאת המאמר - לחץ כאן
שלמה כרמי: חינוך והשכלה - הכשרה לחיים בחברה
המרוץ אחר תעודת הבגרות והזנחת לימודי העבודה והמלאכה הם משגה חינוכי, חברתי וכלכלי חמור.
אלי בר-נביא: הסוציאל-דמוקרטיה האירופית עוד לא מצאה תשובה למשברה
השמאל המערב אירופאי נתון במשבר שנובע משלוש התפתחויות: קריסת ברה"מ, תהליכי הגלובליזציה ומשבר מדינת הרווחה. ביטויו המיידי של המשבר הוא היעלמות בסיסו הסוציולוגי של השמאל, עם החלפת הפרולטריון המאורגן בפרולטריון של מהגרים.
דני פילק: תקווה חדשה לשמאל בדרום אמריקה
שנת 2003 סימנה תהליך של שינוי במפה הפוליטית של תת-היבשת לאחר התבוסות הקשות של שנות השבעים, ולראשונה מזה זמן רב השמאל הגיע לשלטון במספר מדינות.
רחל כהן-פרידהיים: כישלון עם נזק מתמשך - קליטת העלייה ההמונית בקיבוצים 1948-1953
הכישלון בקליטת העלייה ההמונית בקיבוצים נגרם לא מפני שאנשי התנועה הקיבוצית לא רצו או לא ניסו לקלוט ולהוות גורם משפיע, אלא למרות המאמצים.
שמעון אביבי: עיצוב מערכת היחסים בין מדינת ישראל לאזרחיה הדרוזים
רעיון השוויון בזכויות ובחובות לאזרחי המדינה לא מומש במלוא היקפו כלפי האוכלוסייה הדרוזית. שוויון חלקי הושג בהדרגה, ככול שהפקידות הבכירה הלכה והשתכנעה בנאמנותם של הדרוזים.
לקריאת המאמר - לחץ כאן
יעקב גורן: מנהיג שקול
על הביוגרפיה החדשה שכתב יוסי גולדשטיין על לוי אשכול.
דב פלג: כישלון האוצר מוטל על הפנסיונרים
האוצר והממשלה החליטו לתקוף בצורה קשה את הפנסיה בגלל סכנות עתידיות נכונות, אך גם כדי להשיג מטרות צדדיות, פוליטיות-אידיאולוגיות.
שרה זמיר: מיתוסים של שלום ומלחמה
בניגוד לזועקים "ארץ-ישראל בסכנה" יש לטעון "עם ישראל בסכנה" ובכך להעמיד את השלום בראש סולם הערכים.
אודי מנור: השישה באוקטובר, שמונים ושלוש
עשרים שנה למפולת הבנקים. מצב המשק הישראלי: ההון הדומיננטי שולט, מערכי הייצור מקרטעים והעבודה נמצאת בשאול תחתיות.
מסמך: דו"ח - העוני האלטרנטיבי
איך מודדים עוני