תקציר המאמרים - מפנה 40 - אפריל 2003, ניסן תשס"ג
אמירות קצרות על מציאות קשה - משאל "מפנה"
בהשתתפות: דוד אוחנה, עוז אלמוג, חדוה בן ישראל, סאלם ג'ובראן, יוסף גורני, יחזקאל דרור, א.ב. יהושע, ירמיהו יובל, אפרים יער, משה ליסק, סמי מיכאל, מוקי צור.
לקריאת המשאל - לחץ כאן
יהושע אריאלי: האידיאות והמציאות החברתית בישראל
הלוואי והיינו יותר ריאליסטים ופחות נדבקים כול אחד לתפיסה שלו, מה צריכה להיות מדינת ישראל ובמקום זה היינו מתמקדים בשאלה מה צריכה להיות חברה הגונה, אנושית מערבית, המבקשת לפתח אופטימום של חיים טובים.
אבישי ברוורמן: החזון הנדרש לישראל
ארץ ישראל מתמודדת עם בעיותיה, גם מבחינת איכות החיים: האם היא חיה בתוך מדינה בין חדרה לגדרה, שתהיה מהצפופות והמכוערות בעולם, או שהיא יוצאת לנגב ולגליל וחיה בתבונה רבה יותר ומרחיקת ראות כיצד היא בונה את עצמה.
דובי הלמן: מסד להתיישבות יהודית מתמשכת
בריחת היהודים מהאדמה יוצרת איום משמעותי ביותר על הריבונות היהודית בארץ ישראל וממיטה הבסיס המוסרי-פוליטי מהמלחמה עם הערבים.
לקריאת המאמר - לחץ כאן
עופר סיטבון: הפרטת בתי הסוהר – סיוט שהיה למציאות
עליית האידיאולוגיה הניאו-ליברלית שביקשה לצמצם, ככול הניתן, את מעורבות הממשלה במשק ולקצץ בתקציבים הציבוריים, ירידת קרנן של תפיסות ענישה שיקומיות ועלייתה ההדרגתית של מדיניות ענישה שמרנית ונוקשה – הם בין הגורמים להפרטת בתי-סוהר.
שמעון לוי: על חינוך לאיכות בתיאטרון
לתיאטרון הישראלי האמיתי, הפטריוטי במובן הבלתי אקסקלוסיבי של המילה, שוב יש משימות לאומיות: להילחם במגפת הפשיזציה האוחזת בנו.
יאיר לוי: כלכלה חברתית ומגזר שלישי: מה ניתן ללמוד מהמערב
'כלכלה חברתית' – פירושה שיטה כלכלית-חברתית המונעת על-ידי שיקולים אתיים. אלה נוגדים את השוק החופשי החותר למרב היעילות בהקצאת העבודה וההון כגורמי הייצור העיקריים, ודוחה את ההיגיון הליברלי לפיו המחיר משמש קנה המידה היחיד כדי לקבוע את היעילות בהקצאת העבודה וההון.
יוסף לניר: הקיבוץ בחברה הישראלית. פתולוגיה של משבר מדיני-כלכלי
איחוד שתי התנועות הוותיקות לא הפנה לציבור הקיבוצי ולא לציבור הכללי מסר אקטואלי הנשען על מערכת מפלגתית משותפת, של פיתוח הנגב והגליל כאלטרנטיבה סוציו-פוליטית והתיישבותית ממשית לימין הרוויזיוניסטי הכפות בססמאות פסוידו משיחיות.
אוריאל לויתן ומנחם רוזנר: תפקיד הערכים בקביעת מידת המחוייבות לחיי קיבוץ
למרות שנראה כי המשבר בקיבוצים נובע ממצבם הכלכלי ומקשיים בהשגת רמת חיים רצוייה - מי שישים דגש על פתרון נושאים אלו ולא יטפל תחילה בטיפוח והבנייה של מערכת ערכים, שהיא ייחודית לקיבוץ, ימצא תוך זמן קצר ביותר כי השוקת שבורה.
אהרון יפה: "ועדת" הבדיקה הראשונה של חיל האוויר
טייס רב מעללים, מתנדב יהודי מדרום אפריקה, מונה עם קום המדינה על ידי בן גוריון לפעול כ"ועדת בדיקה" של חיל האוויר. המלצותיו, אף שלא כולן מומשו, תרמו רבות לחיל.