מוא'ז יואב הצטרפה למאבק כנגד מיזם פצלי השמן בעדולם
28.2.2013
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מוא"ז יואב הצטרפה למאבק כנגד מיזם פצלי השמן בעדולם

נחמן גלבוע

 

בכנס תושבי המועצה האזורית יואב, שהתקיים ביום חמישי שעבר בקיבוץ בית גוברין, הודיעה המועצה על הגברת הפעילות במטה המאבק כנגד מיזם פצלי השמן בחבל עדולם. החלטת המועצה האזורית יואב, להצטרף למטה המאבק "בשביל עדולם", התקבלה כבר לפני מספר חודשים. האתר שבו צפוי להתבצע המיזם הוא בחבל עדולם בשפלת יהודה, מרביתו בשטח מוא"ז מטה יהודה, וחלקו צפוי גם בשטחי המועצות האזוריות יואב ולכיש. מדובר במיזם ניסיוני להפקת נפט מפצלי שמן בשיטה חדשה של קידוח, של חציבה ושל חימום תת-קרקעי, שלדברי מטה המאבק אף מדינה בעולם לא מוכנה לאשרה, מכיוון שקיימים סימני שאלה רבים לגבי הסיכונים הכרוכים בה. עד כה נעשה בעמק האלה קידוח חיפוש לקראת ניסוי, ולדברי מטה המאבק, "הוא הפיץ ריח ורעש בכל שעות היממה, כולל שבת". לדבריהם, בשיטה החדשה "קיים סיכון בדרגה גבוהה לאוויר, לסביבה ולמי התהום, לבריאות הציבור, וכן לחי ולצומח, ואין כיום התייחסות לניהול הסיכונים, לדרכים להתמודדות עם נזקים אפשריים (אם ניתן בכלל לתקנם) ולאחריות לנזקים".

 

ראש מוא"ז יואב, ד"ר מטי צרפתי הרכבי, אמרה בכנס ההסברה: "כמי שאמונים לשמירה על המרחב הכפרי, שכה יקר לנו, נפעל למנוע את הפרויקט בחבל הארץ הקסום שלנו". נציגת מוא"ז יואב במטה המאבק, חנה בכר מבית גוברין: "כריית פצלי שמן היא איום אקולוגי על האזור שלנו. יש חשיבות רבה להביא את הנושא לסדר היום ולמודעות בקרב תושבי המועצה. בעתיד הקרוב נקיים פעולות הסברה נוספות ביישובי המועצה".

 

עד כה הצליח מטה המאבק, הפועל זה שלוש שנים, לעכב את הניסוי באמצעות פעילות ציבורית, אולם הליכי התכנון עדיין מתנהלים, וקיים חשש לפגיעה סביבתית.

 

מידע נרחב על המיזם השנוי במחלוקת ניתן למצוא באתר "בשביל עדולם".

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים