תושבי עמק חפר מוחים נגד הקמת חוות גז ליד המעפיל
29.11.2012
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

תושבי עמק חפר מוחים נגד הקמת חוות גז ליד המעפיל

נחמן גלבוע

 

הפגנת המעפיל. צילום חגי שילה

לטענת התושבים, המתקן, שאליו יוזרם הגז מקידוח תמר שבים התיכון, מהווה מפגע בטיחותי וסיכון ביטחוני. העתירה לבג"ץ מוכנה

 

כ-70 תושבי המועצה האזורית עמק חפר הפגינו ביום ראשון, בגשם שוטף, נגד הקמת מתקן קבלה לגז טבעי בשטחים הסמוכים לקיבוץ המעפיל, ואף חסמו את התנועה בכביש 581 הסמוך לקיבוץ. המתקן, שאליו יוזרם הגז מקידוח תמר שבים התיכון, אמור לקום במקום על פי המלצת צוות תכנון בראשות גידי לרמן, יחד עם מתקן נוסף שיוקם בתוך מחצבה בסמוך למושב עין אילה. ביום שלישי (לאחר סגירת הגיליון) הייתה אמורה הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה לאשר את הפקעתו של השטח הקרוב להמעפיל עבור תשתיות לאומיות. תושבי האזור לא רואים בכך סוף פסוק, אלא תחילתו של מאבק בדומה לזה המתנהל זה שנתיים באזורים אחרים ברחבי הארץ.

 

חגי שילה, 48, מהמעפיל, הוא אחד ממובילי המאבק נגד הקמת המתקן בשטחי המעפיל. הוא הגיע לפני שנתיים עם אשתו ושני ילדיו הקטנים להרחבה הקהילתית בקיבוץ במטרה לזכות באיכות חיים כפרית, ולנגד עיניו עומד לקום מתקן תעשייתי מסוכן ומזהם. את המאבק הוא מנהל מצויד במצגות, המתארות תאונות שהביאו לפיצוצים ולדליקות במתקנים דומים בעולם, וההמלצה העיקרית שבהן היא להקים את המתקן בים ולא באזור מאוכלס ביבשה. "בנוסף לבעיות הבטיחות הקשות", הוא אומר, "קיימת באזור שלנו בעיה ביטחונית שממנה אנחנו חוששים במיוחד. אנחנו נמצאים קרוב לשטחי הרשות הפלסטינית, ופצמ"ר אחד יכול לגרום לאסון במתקן הזה שאין יכולת להגן עליו. אנחנו דורשים להקים את המתקן בים, אבל החלופה הזו בכלל לא נבחנה, כי האג'נדה היא לדחוף את המתקן לתוך הארץ בכל מחיר, כי זה יותר זול. המקום הזה הולך להיות כמו מפרץ חיפה. המתקן לקבלת הגז הוא רק אחד המפעלים שיקומו בו. סמוך אליו תהיה תחנת כוח, ובצמוד אליה יהיו מפעלים לסולר ולגז אמוניה. לכן מפקיעים 150 דונם לטובת העניין הזה, בעוד שלצורך הקמת מתקן הגז נדרשים דונמים בודדים".

 

מה אתם מתכוונים לעשות במסגרת המאבק?

"המאבק מובל על ידי המועצה האזורית עמק חפר בשיתוף עם התושבים. בהסתמך על מומחי בטיחות ואיכות סביבה, הגשנו התנגדות לתוכנית, אנחנו מגישים התנגדויות לוועדה הארצית לתכנון ולבנייה, פועלים בתקשורת, ומעבר לזה, כבר מוכנה עתירה לבג"ץ, שהוגשה בעבר אבל נדחתה עד לקבלת ההחלטה בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה".

 

כל תושבי האזור מאוחדים בהתנגדות לתוכנית?

"בגדול כן, אבל יש כאלה שפעילים יותר ויש כאלה שעדיין רדומים. הבעיה היא לא רק של תושבי המעפיל והסביבה הקרובה, שיסבלו מזיהום האוויר ושאר המפגעים, אלא של כל היישובים, החל מכפר ויתקין, שיהיו בקו הצנרת שתוביל את הגז מהים עד המתקן. מדובר בתשעה צינורות, שיעברו ברצועה שרוחבה 300 מטר בחצרות המשקים, כששני צינורות בקוטר של כ-90 ס"מ מובילים גז בלחצים אדירים. הצינורות יוטמנו בעומק של מטר וחצי, וכל פגיעה בהם על ידי מחפרון או טרקטור, עלולה להוות סכנה מיידית לבתים שליד. ברור שאף תושב לא מוכן להסכים למצב הזה".

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים