לבחירות לכנסת ה-19 המדינה תלך על פי שיטת בחירות אחרת
10.5.2012
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

לבחירות לכנסת ה-19 המדינה תלך על פי שיטת בחירות אחרת

נחמן גלבוע

 

חרמש. אף אחד לא רצה בחירות עכשיו. צילום: אדי ישראל

"כל מה שלמענו קמה מפלגת קדימה הולך להתממש לקראת הכנסת הבאה", אומר ח"כ שי חרמש. הנושא המרכזי - לא איראן ולא חוק טל, אלא שאלת התקציב. ולוולה ממתין לראות מה מכל זה יתממש

 

על הצטרפות מפלגתו לממשלת אחדות לאומית נודע לח"כ שי חרמש, ממפלגת קדימה, ב-01:50 בלילה שבין יום שני לשלישי, במהלך דיון שבו השתתף בוועדת הכנסת על הכנת חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית. "הזעיקו את כולנו לדיון בסיעה בשעה שתיים בלילה, שבו נודע לנו בפעם הראשונה על ההסכם בין שאול מופז לביבי נתניהו. ביום שני בצהריים עוד ישבנו עם מופז, קבוצת ח"כים מקדימה, לדון בשאלה כיצד ואיך יתקיימו הפריימריז לרשימה לכנסת. אף אחד לא ידע על תוכן ההסכם להקמת ממשלת אחדות לאומית, כולל נתן אשל שתיווך בין נתניהו למופז".

 

מה השגתם בהסכם הזה?

"יש בו שני דברים דרמטיים, שרק בשבילם היה שווה לעשות את כל העניין הזה: אחד, עד 30 ביולי 2012 יחוקק חוק לגבי שוויון בשירות הצבאי או האזרחי. כל מה שליברמן דיבר עליו וביבי הבטיח, אנחנו דאגנו לעגן בתוך ההסכם הזה. השני, עד 31 בדצמבר 2012 משתנים חוקי המשילות במדינת ישראל, והולכים לבחירות לכנסת הבאה על פי חוקי משילות חדשים".

 

מה זה אומר?

"זה אומר שמאמצים מודל לחיזוק המשילות, שיכול להיות או מודל נשיאותי, או מודל של פרופסור אריק כרמון מהמכון לדמוקרטיה, או מודל של פרופסור אוריאל רייכמן מקדימה, ושמדינת ישראל תלך לבחירות לכנסת ה-19 על פי שיטת בחירות אחרת. זה אומר שאי אפשר להפיל ראש ממשלה ברוב רגיל, שראש הממשלה יהיה ראש המפלגה הגדולה ביותר ועוד. הכול מתוך רצון שתהיה יציבות שלטונית, ושממשלה תכהן קדנציה שלמה, ולא תהיה נתונה לסחטנות של מפלגות קטנות. בעצם, כל מה שלמענו קמה מפלגת קדימה, הולך להתממש לקראת הכנסת הבאה".

 

כל זה על חשבון דחיית הבחירות שבהן חששתם מהתרסקות.

"זה נכון שלא רצינו ללכת עכשיו לבחירות, אבל לא רק אנחנו. אני לא חושב שיש אדם אחד במדינה, שמבין למה צריך ללכת עכשיו לבחירות. מנענו גם תקציב בחירות שהיה גורם לבעיות קשות ביותר. סוף סוף יצא המרצע מן השק וברור לגמרי שב-2013 הולך להיות תקציב קשה מאוד. כבר היום מדובר על קיצוצים או על העלאה במסים בסדר גודל של 30 מיליארד שקל. אני אמרתי כל הזמן, שזאת הסיבה האמיתית שבגללה הולכים לבחירות; לא איראן ולא חוק טל, אלא שאלת התקציב. היום כבר ברור לגמרי לאן אנחנו הולכים. מניתוח הדברים, שאמר סטנלי פישר בוועדת הכספים, מתברר שיהיה בור ענק בתקציב המדינה. השאלה היא, האם במצב הזה אנחנו אומרים לביבי שזה לא מעניין אותנו, שיסתבך, שישבור את הראש, או שאומרים לו בוא נקים קואליציה רחבה ביותר ונעביר תקציב חירום שיהיה קשה לכולם ונמנע כלכלת בחירות".

 

בסוף יוצא שמופז חושש להתמודד בבחירות. את כל הכישלונות של הממשלה שתקום ביבי ידביק למופז, ואז תתרסקו בבחירות שיהיו בעוד כמה חודשים.

"קודם כול, יש לנו קרוב לשנה וחצי, עד נובמבר 2013, ולא רק כמה חודשים. אני שוב אומר שאף אחד בעם ישראל לא רצה בחירות. אם אנחנו מביאים שני דברים: שוויון בנטל, כפתרון לנושא שמקומם כל כך הרבה אנשים, ושינוי שיטת הממשל, זה לא שווה את העניין?"

 

זה לא שווה שלא תהיה אופוזיציה במדינת ישראל. אתם מצטרפים לממשלת ימין כמעט בלי תנאים.

"יש לנו תנאים. יש תנאים בנושא חברה ורווחה שלא תורגמו למספרים. בהסכם הקואליציוני נקבע שבשלב הראשון לא ימונו שרים פרט למופז שיהיה שר בלי תיק וממלא מקום ראש הממשלה, אבל בהמשך תיק הרווחה עובר לקדימה. מופז יישב בכל הפורומים כממלא מקום ראש הממשלה, וזה אומר שכל הדיונים בנושא איראן לא יישארו רק בין אהוד ברק לנתניהו, אלא יהיה גורם מתון, שקול ואחראי שיצטרף אליהם. אנחנו נעמוד גם בראש ועדת חוץ וביטחון של הכנסת וגם בראש ועדת הכלכלה. בנוסף לכך, גם בראש הצוותים לנושא חוק טל ולנושא המשילות יעמוד איש קדימה. מופז לא רצה לקחת תיקים בשלב הזה, כי הבעיה היא לא תיקים".

 

מה עם החלום שלך להיות שר החקלאות?

"החלום הזה הוא לא בלתי אפשרי. אני חושב שמהרגע שקדימה נכנסה לממשלה, יצטרך לבוא בשלב מסוים שינוי בחלוקת הכוחות והתפקידים. אני מניח שמפלגת עצמאות, בקואליציה של למעלה מ-90 ח"כים, לא תוכל להמשיך להחזיק שלושה תיקים בממשלה עם חמישה ח"כים".

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, מודה ביום שלישי בבוקר שהופתע, כמו כולם, מהתהפוכות שעברה המערכת הפוליטית בן לילה. "צ'רצ'יל אמר שפוליטיקה מרגשת כמעט כמו מלחמה, ומסוכנת ממש כמוה, אבל ההבדל הוא שבמלחמה אתה עלול להיהרג רק פעם אחת, ובפוליטיקה הרבה פעמים. זה מה שקרה הלילה לפוליטיקאים שונים. חלקם נהרגו, חלקם קמו לתחייה. קיבלנו שיעור בפוליטיקה. הפתעה גמורה. חובת ההוכחה עכשיו מוטלת על שלושה: בנימין נתניהו, שאול מופז ואהוד ברק. היה להם אינטרס אישי לעשות את המהלך הזה. אחד ראה את התחזקות הימין במפלגתו, השני את תוצאות הסקרים, השלישי את אחוז החסימה מלמטה. לכן האינטרס שלהם היה משותף. עכשיו נצטרך לראות האם יש התקדמות בשיחות עם הפלסטינאים, האם יחוקק חוק טל, האם יקרה כל מה שהם מבטיחים. יש לנו שנה וחצי, ואז הציבור ישפוט את המהלך הזה ויקבע מה יהיה בהמשך".

 

נראה שלולוולה המהלך הזה לא יעשה טוב. היום, יום חמישי, הייתה אמורה להתקיים פגישה בין ראשי מחוז הקיבוצים ליו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ובה היו צריכים להיקבע נושאים הנוגעים לפריימריז ובהם מיקומו של המחוז ברשימה לכנסת. ולוולה היה אמור להודיע אחרי הפגישה על החלטתו לרוץ לכנסת, במידה והמחוז ימוקם במקום ריאלי, ונראה היה שדרכו סלולה בעיקר כשההתמודדות נעשית היישר מכיסא מזכיר התנועה ויו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה. בפברואר הקרוב הוא אמור לסיים את תפקידו בתנועה, ואם הבחירות ייערכו במועדן, נובמבר 2013, יאבד היתרון שהיה לו על פני מתמודדים אחרים.

 

מה עם התוכניות הפוליטיות שלך?

“אמרתי כל הזמן שאני מחכה לראות את המיקום של המחוז. אני חושב שמפלגת העבודה תצטרך לעשות חשבון נפש, גם בהתייחסות שלה למשקלם של המחוזות. בפברואר אני מתכוון לסיים את תפקידי כמזכיר התנועה, ועד אז אני עסוק בנושאים השוטפים שמטילים עליי עומס אדיר. בפברואר אעביר את המושכות לבא אחריי, והוא ימלא את התפקיד בצורה הטובה ביותר".

 

תתמודד בפריימריז במחוז?

"לא יודע. יש עוד הרבה זמן. אני אבחן את ההתפתחויות, ואקבל החלטה בבוא העת".

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים