מה נשתנה הפסח הזה?
5.4.2012
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מה נשתנה הפסח הזה?

נחמן גלבוע

 

180 קיבוצים יקיימו השנה ליל סדר משותף. בקיבוצים נען, יגור, גבעת ברנר, משמר העמק, בארי, וגן שמואל יישבו לשולחנות החג בין 800 ל-1,000 מסובין. בסדרים הקיבוציים ישתתפו גם כ-800 חיילים בודדים

 

מרבית הקיבוצים - 180 מתוך כ-250 - יעשו גם השנה ליל סדר משותף בחדר האוכל, או במבנה ציבורי אחר בקיבוץ. כך מדווח דובר התנועה הקיבוצית, אביב לשם, בעקבות בירור שנערך על ידי מחלקת התרבות בתנועה. בסדר בקיבוצים צפויים להשתתף למעלה מ-250,000 ישראלים - חברי קיבוצים, אורחים ותיירים. בחלק מהקיבוצים לא יתקיים סדר הפסח במשותף, בעקבות היעדר ביקוש, רצונם של חלק מהחברים לקיימו בחוג המשפחה, או סגירת חדר האוכל והיעדר אולם ציבורי גדול.

 

סדרים גדולים, שבהם ישתתפו 800-1,000 חברי קיבוץ ואורחים, יתקיימו בקיבוצים נען, יגור, גבעת ברנר, משמר העמק, בארי וגן שמואל.

 

בקיבוץ אל-רום יערכו סדר משותף בחדר האוכל, וזאת לאחר כמה שנים שלא נערך שם סדר מרכזי. מנהלת התרבות באל-רום, אפרת סיטי, סיפרה על ההכנות: "בסדר הקיבוצי, בהפקה עצמית בלבד, ישתתפו 280 חברים, ילדיהם ואורחיהם. חדר האוכל יקושט, אב הסדר הוא אחד החברים, והוכן שירון חגיגי מיוחד עם שירי פסח ושירי חג האביב. על הבמה יופיעו ילדים, הורים וותיקי הקיבוץ. ילדי הגנים יתרמו את חלקם ב'ריקוד האביב'. היין למנהג שתיית ארבע כוסות היין הוא מהיקב המקומי".

 

בניר דוד ייחנך בליל הסדר חדר האוכל הוותיק ששופץ בחודשים האחרונים. סביב השולחנות יסבו 300 איש. בכרמיה יעשו סדר משותף בחדר האוכל, ולמחרת ייצאו לטיול משפחות לרמת הנדיב. כמה ימים לאחר מכן יחגגו את המימונה ביחד.

 

בלהב ייערך הסדר בהשתתפות כ-450 איש - חברים, תושבי שכונת ההרחבה שליד הקיבוץ, ילדים ואורחים רבים. הקיבוץ חוגג 60 שנים לעלייתו על הקרקע, והוותיקים מספרים על ליל הסדר הראשון: חדר אוכל באוהל גדול, מוכן לקראת האורחים - הורי החברים הצעירים שהבטיחו לבוא. שעה לפני ההתחלה באה סופה רוח ואבק, ולקחה את האוהל עם כל מה שבתוכו... השנה - שנת ה-60 - יוצב בכניסה לחדר האוכל אוהל עם אותו שולחן ערוך נוסח פסח 1953, וכל המסובים ייכנסו דרכו לליל הסדר. גם בראש הנקרה יערכו סדר משותף, וגם בו יחגגו את המימונה בתום ימי חול המועד פסח.

 

כמדי שנה מקיימת התנועה הקיבוצית, באמצעות אגף המשימות, מבצע הרשמה לאירוח משפחות ויחידים מהעיר, שהצהירו על קושי כלכלי לקיים סדר פסח כהלכתו, בעשרים קיבוצים שהתנדבו לכך. למאות מבקשים כבר נמצא סידור. בסדר בקיבוצים ישתתפו גם כ-800 חיילים בודדים, המאומצים בתקופת שירותם הצבאי בקיבוצים, ומאות חניכי גרעיני "צבר" שהגיעו מחו"ל להתגייס לצה"ל ואומצו בקיבוצים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים