מפקד אוכלוסין - הנויניקים: משפחת בן לב, קיבוץ פלמחים
10.11.2011
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין - הנויניקים: משפחת בן לב, קיבוץ פלמחים

נחמן גלבוע

 

הבן לבים. קבעו להיפגש בערב במועדון לחבר. התמונה מתוך האלבום המשפחתי

משתתפים: רוני (43), עמוס (51), שני (16.5), ארז (13), יערה (9), אורן (6.5). וגם, החתולה, מוקה, שני החתולים, מיקי וויליאם, הכלב ריץ' (12), גולדן-רטריבר, וארבעה אוגרים, ללא שם, שמינם אינו ידוע.

 

פרנסה: רוני עובדת בשלוש משרות. בבוקר היא מכסחת את הדשאים בפלמחים כעובדת ענף הנוי בניהולו של עמוס, בצהריים מקבלת את פני ילדי הקיבוץ השבים מבית הספר ונמצאת איתם, ובשעות אחר הצהריים והערב מלמדת יוגה בחוגים לילדים ולמבוגרים, כשיום אחד בשבוע מוקדש לחוג יוגה בהוסטל המאכלס אנשים מוגבלים ("את היוגה אני מלמדת באופן עצמאי כעוסק מורשה"). גם עמוס עובד בשלוש משרות. הוא מנהל את ענף הנוי בפלמחים זה 32 שנים, ומעסיק בו כיום צוות בן חמישה עובדים ("אחת מהם היא אשתי, שנייה היא אימא שלי, שלישי פנסיונר ועוד שני צעירים"). בנוסף, לאחר ההפרטה הוא הקים חברת גינון שהיא כיום בבעלותו כעוסק מורשה, ובה מועסקים שני עובדים אשר מקימים ומתחזקים גינות פרטיות וגם מתקינים פרגולות ודקים. במקביל, הוא משמש כנציג ואיש קשר של חברת מי רם, המטפלת בתשתיות המים והביוב בפלמחים.

 

התמודדות: עמוס זכה בשנת 2000 בפרס נבחרי השנה בגינון, על התמודדות בגידול צמחייה בחוף ים ("הנוי בפלמחים היה במשך שנים מוקד עלייה לרגל של כל בתי הספר לתכנון. מאז השינוי הייתה קצת דעיכה בענף, אבל עכשיו אנחנו חוזרים למצב הקודם. לדעתי, פלמחים הוא בין הקיבוצים היותר מטופחים, על אף הצמצום שעברנו במים, בתקציב ובכוח אדם").

 

מה שבטוח: עמוס חבר בוועדת תכנון ובצוות ביטחון של הקיבוץ.

 

השורשים שלה: הוריה של רוני, חוה (70) ויעקב (72) ארבל, שניהם חיפאים, הכירו בנעוריהם בעיר הכרמל ונישאו בתחילת שנות ה-20 לחייהם. יעקב שירת כאיש קבע בחיל הים, כשתפקידו האחרון היה ראש מחלקת פיתוח בחיל, והמשפחה יצאה עמו מספר פעמים לשליחויות באנגליה ובארצות הברית. בארץ הם התגוררו ברעננה, וכיום הם גרים בטבעון. חוה הייתה עקרת בית, ולאחר מכן מנהלת חשבונות במועצות מקומיות ובעיריות. יעקב עבד לאחר השחרור מהצבא בחברה למסננים, ולאחר מכן בחברת החשמל. כיום שניהם גמלאים. לרוני יש אח, ירון (45), בסן דייגו, ואחות תאומה, סיגלית (43), בטבעון.

 

השורשים שלו: הוריו של עמוס, יעל (74) ואברהם ז"ל בן לב, שניהם ילידי הולנד, הכירו בקיבוץ בית השיטה שאליו הגיעו כחברי תנועת הבונים. כשעמוס היה בן שנה הם עזבו את בית השיטה, ועברו למושב לכיש למשך 15 שנים. במושב הם עסקו בחקלאות כמגדלי פרחים. לפני 35 שנים הם התקבלו לחברות בקיבוץ פלמחים. אברהם היה רכז הנוי ("אני המשכתי אותו"), יעל עבדה קצת בחינוך, ברפת, וב-17 השנים האחרונות בענף הנוי. לעמוס יש שתי אחיות ואח: ערן (49) בארצות הברית, דורית (47) בלונדון, נעמי (40) בפלמחים.

 

זוגיות בטון: היא הגיעה לעבוד בקיבוץ כשכירה צעירה במפעל הבטון, הוא עשה שם תורנויות במסגרת חברותו בקיבוץ. כשהכירו בעבודה קבעו להיפגש בערב במועדון לחבר, ומשם זה התפתח לקפה בחדר ולמגורים משותפים.

 

זר כלולות: ב-1991, במועדון לחבר בפלמחים.

 

הפירות: שני, שלומדת בכיתה י"א בבית הספר האזורי ברנר במגמת אמנות וסוציולוגיה, היא ילדה חברותית, עוזרת בבית, אוהבת לבשל ולאפות, ומדריכה בתנועת השומר הצעיר. ארז, שלומד בכיתה ז' בבית הספר האזורי גן רווה, אוהב לגלוש בים בקיץ, לצייר ולהיות בפעולות של השומר הצעיר. יערה, שלומדת בכיתה ד' בגן רווה, היא ילדה חביבה, חברותית, פעלתנית, אוהבת לרקוד מחול ג'ז מודרני וגם לנהל את הבית בדרכה שלה. אורן, שלומד בכיתה א' בגן רווה, הוא ילד עצמאי, אנרגטי, אוהב לשחק כדורגל וליהנות ממעמד של בן זקונים שמציק לאחיותיו.

 

המדרון: שכונת מדרון א', נבנתה בתחילת שנות ה-80, נמצאת בצפון הקיבוץ, צופה אל הים. בתים דו-משפחתיים, תלת מפלסיים ("בשיוך שתי הדירות יהיו שלנו"). תושבי השכונה בשנות ה-50 וה-60 לחייהם ("אנחנו הצעירים בשורת הבתים שלנו").

 

שלושת המפלסים: שטח הבית - 110 מ"ר. במפלס הראשון נמצאים שני חדרי ילדים, בשני – חדר הורים, חדר ילדים, מקלחת ושני חדרי שירותים, ובשלישי – הסלון והמטבח ומרפסת. הסלון הוא מלבני ולא גדול, חציו מוקדש למטבח ולשלוחן האוכל, בחציו השני נמצאת פינת ישיבה המורכבת משתי ספות בצבע אדום, ומולה ארון מדפים ופינת הטלוויזיה. על הקיר תלויה תמונה מבד שעליה רקומות חיות שונות, אשר נקנתה על ידי עמוס בטיול שעשה במקסיקו. על קיר אחר תלוי רישום פורטרט של נערה בשחור-לבן, שצויר על ידי אחייניתה של רוני כמתנת יום הולדת על פי דוגמה קטנה יותר. על הקיר השלישי תלויים שני בדים עתיקים ועליהם רקמה מחוטי כסף, שנקנו על ידי רוני בטיול בטורקיה ומוסגרו בהמשך.

 

קניות: בשופרסל דיל בנס ציונה ובחצי חינם בראשון לציון, השלמות בכל-בו בקיבוץ.

 

בילויים: מפגשים עם חברים, מפגשים משפחתיים, טיולים בארץ ובחו"ל.

 

מאכלים: שניצלים, פסטות, פיצה, אורז, לזניה, מרק עוף ("אוהבים פה אוכל איטלקי").

 

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: קיבוץ פלמחים מופרט ומתנהל במודל רשת הביטחון זה שבע שנים. רוני: "מה שהתאים לנו בעבר, כבר לא מתאים לנו היום. המערכת הקיבוצית עודדה בעבר בינוניות, וגרמה לאנשים לא למצות את הפוטנציאל שלהם. השינוי הוביל אנשים להתאמץ ולהתפתח, ולדעתי זה מצוין בכל המובנים. הטפילות שהייתה פעם כבר לא קיימת. בגדול, השינוי נכון בעיניי, למרות שתמיד יש גם כאלה שנפגעים". עמוס: "תמכתי בשינוי. זה שם לכולם מראה מול העיניים, לטוב ולרע".

 

מצב כלכלי: מסתדרים ("זה לא קל כשיש ארבעה ילדים, אבל אנחנו שומרים על תקציב משפחתי מאוזן").

 

עושה להם את היום: אצל רוני – המשפחה והים. אצל עמוס – לקום בבוקר וללכת לעבודה, לחזור בערב ולראות את המשפחה.

 

טוב להם בקיבוץ (ציון מ-1-10): רוני - 9, עמוס - 10.

 

קיבוץ פלמחים עלה על הקרקע ב-1949, נמצא ליד כביש 4 סמוך לראשון לציון, מונה כ-260 חברים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים