הפסד לירוקים - בתי פלמחים יורחבו בסמוך לחוף
21.4.2011
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

הפסד לירוקים - בתי פלמחים יורחבו בסמוך לחוף

עידו אפרתי

 

ביהמ"ש המחוזי דחה את עתירת הירוקים, ואישר הרחבת 36 יחידות דיור בקיבוץ, אשר נמצאות במרחק של פחות מ-100 מטר מקו החוף. תוכנית הבנייה מיועדת, בין השאר, למפוני אלי סיני


בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את עתירת מפלגת הירוקים בנוגע להרחבת 36 יחידות דיור בקיבוץ פלמחים, אשר נמצאות במרחק של פחות מ-100 מטר מקו החוף. בית המשפט נתן משקל מכריע לעובדה, שחלק מן התוכנית הינו עבור מפוני אלי סיני ולעובדה כי מוסדות התכנון אישרו את התוכנית.


בתגובה להחלטה אמר דרור עזרא, רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים: "לצערנו, חוק החופים הפך לפיקציה. הציבור חושב שהחוק מגן על רצועת ה-300 מטר, אבל מסתבר שהחוק לא מצליח להביא את בית המשפט להגן אפילו על רצועת ה-100 מטר מקו החוף. כנראה הדבר נכשל כאשר שוב ושוב מוסדות התכנון ובתי המשפט מוצאים אמתלות שונות ומשונות לאשר בנייה פרטית בסמוך לחוף. במידה רבה המצב היום גרוע יותר מאשר היה לפני חקיקת החוק; הבנייה על החוף נמשכת כסדרה, רק שהיום ישנה ועדה שנקראת 'הוועדה לשמירת הסביבה החופית', אשר נותנת חותמת כשרות לתוכניות הפוגעות בחוף".


מדובר בתוכנית בנייה, שיזם משרד הבינוי והשיכון בשיתוף מינהלת סל"ע, המתבססת על תוכנית שאושרה ב-1987 לבנייה למגורים באזור התעשייה של הקיבוץ. התוכנית מדברת על הגדלת מספר יחידות הדיור בקיבוץ ל-350 על ידי הוספת 130 קוטג'ים, תוך שינוי ייעוד של 130 דונם לאזור מגורים. מתוך 130 הקוטג'ים, 100 מיועדים לבני הקיבוץ, ואילו 30 מיועדים למפוני היישוב אלי סיני אשר פונו מביתם במסגרת תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף.


בנוסף לבנייה בחוף, מסדירה התוכנית אפשרות להרחיב יחידות דיור קיימות בקיבוץ, שגודלן לרוב כ-70 מ"ר, לשטח של עד 160 מ"ר - ואף ל-190 מ"ר בחלק מהמקומות. בשנה האחרונה עברה התוכנית אישור בכמה ועדות לתכנון ולבנייה, לרבות של הוועדה לשמירה על החופים (הולחו"ף), שאישרה את התוכנית, למרות שחלק מהמבנים מרוחקים בפחות מ-100 מטר מהחוף.


בעקבות זאת, הגישה "מפלגת הירוקים" ערר על האישורים לוועדת משנה לעררים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה. בין היתר, טוענים הירוקים בערר: "המטרה העיקרית של התוכנית אינה מציאת פתרון דיור לאנשי אלי סיני, אלא הקמת שכונת וילות יוקרתית בקרבת החוף וניצול מיקום הקיבוץ למטרות רווחי נדל"ן". בדיון שקיימה ועדת הערר הוחלט לדחות את הערר.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים