מפקד אוכלוסין: הקשר האנגלי - משפחת פרידמן, קיבוץ נוה איתן

3.6.2010
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: הקשר האנגלי - משפחת פרידמן, קיבוץ נוה איתן

נחמן גלבוע

 

הפרידמנים. החום האנושי שכנע אותנו להישאר. צילום: נחמן גלבוע

משתתפים: נורמה (67), פיטר (68), דניה (41), גדעון (38), שרית (33), והנכדים: מיה (9.5), אריאל (6.5), דפני (3.5) (של דניה), דניאל (2.5), יונתן (חצי שנה) (של גדעון).

 

דמוגרפיה: נורמה היא חברה בצוות לצמיחה דמוגרפית בנוה איתן ("זאת היום הבעיה המרכזית שלנו. יש לנו 77 חברי קיבוץ בלבד, רובם מעל גיל 50, ורק שישה ילדים שהצעיר בהם הוא כבר בין שמונה שנים. לפני 16 שנים היו בנוה איתן 200 חברים ו-150 ילדים. אנחנו חייבים לגדול. יש לנו פה משפחות שהגיעו להרחבה ורוצות להיקלט בקיבוץ, וגם תושבים מבית שאן שרוצים להצטרף אלינו").

 

פרנסה: נורמה היא מזכירה טכנית של הקיבוץ, ולפני זה הייתה מזכירת מפעל פסגון, אקונומית, ומזכירת להקת המחול הקיבוצית. פיטר הוא גמלאי, ובעבר היה רפתן, מנהל מחסן תערובת, תברואן, מורה למוזיקה ומורה לאנגלית של קבוצות נעל"ה, חטיבת ביניים וילדים אוטיסטים בנוה איתן וכן ילדים בטבריה.

 

משהו לנשמה: פיטר מעביר בהתנדבות הרצאות על מוזיקה קלאסית ומוזיקה יהודית בבתי הקשישים שבקיבוצי האזור, ומטפל במוזיקה באנשים מוגבלים.

 

השורשים שלה: הוריה של נורמה, מיוריאל ז"ל ומייקל (93) שרבורן, שניהם ילידי משפחות ותיקות באנגליה, היא מלידס והוא מלונדון, נפגשו בשנות ה-30 של המאה הקודמת במסגרת תנועת החלוץ. הם עלו לארץ ישראל כחברי חוות הכשרה בספטמבר 1939, והיו בבנימינה עם מייסדי כפר בלום. הם עזבו את הקיבוץ בשלב מוקדם, עברו לחיפה ובתום מלחמת העולם השנייה חזרו לאנגליה. הם שבו לארץ לאחר החלטת האו"ם ב-1947, מייקל לחם בלטרון ובתום מלחמת השחרור חזרו שוב לאנגליה וגרו בלונדון. הם עלו שוב בשנות ה-80, וחזרו לאנגליה. מיוריאל הייתה עקרת בית. מייקל היה מורה למלאכת יד ופעיל למען יהדות ברית המועצות. לנורמה יש אחות, אילנה (64) באנגליה.

 

השורשים שלו: הוריו של פיטר, דיינה ז"ל וחיימי (חיים) ז"ל פרידמן, שניהם ילידי אנגליה למשפחות שהיגרו מפולין, הכירו במנצ'סטר ושם נישאו וגרו. לחיימי היו מתפרה וחנות לכלי מיטה, ודיינה עזרה לו במזכירות העסק ובניהול החשבונות. לפיטר יש אח, טוני (75), באנגליה.

 

ציונות מעשית: הם היו חברים במזכירות הפדרציה של הנוער הציוני, והשתתפו יחד במספר סמינרים תנועתיים. ביום הנישואים ה-45 שלהם הילדים שאלו אותם מתי ואיך בדיוק נוצר הקשר הזוגי, והם ענו להם שהם ממש לא זוכרים. גם אנחנו נסתפק בתשובה הזו.

 

ליל הכלולות: ב-1965, בלונדון. ב-1967 הם עלו לישראל.

 

חום יולי-אוגוסט: הם היו עולים חדשים מאנגליה וגרו בבת ים, עד שפיטר גויס למלחמת יום הכיפורים ונשאר בשירות מילואים ממושך. המילואים גרמו לו לבדוק מי נושא יותר בנטל, ובעקבות זאת הוא החליט להיקלט עם משפחתו בקיבוץ. הם ביקשו קיבוץ במרכז הארץ, והופנו לנוה איתן שבעמק בית שאן ("הגענו באוגוסט וחטפנו מכת חום באוויר, אבל החום האנושי שזכינו לו שכנע אותנו להישאר").

 

הפרידמנים: דניה, נשואה לאוליביה הצרפתי ואם לשלושה, גרה מספר שנים בארצות הברית ובניו זילנד במסגרת שליחויות תרבות של בעלה, כיום נמצאת מספר חודשים בנוה איתן בדרך לצרפת, וכבר ארגנה את ערב יום הזיכרון ואת חג השבועות בקיבוץ. גדעון, נשוי לנועה ואב לשניים, עובד בחברת יס כאיש קול, גר בכפר סבא. שרית, חברה בתנועת הבוגרים של הנוער העובד, משמשת כגזברית התנועה, גרה באשבל.

 

אנשי הגבעה: בתים דו-משפחתיים שנבנו בתחילת שנות ה-80 בדרום-מערב הקיבוץ. הם קוראים לעצמם בבדיחות הדעת "האנשים על הגבעה", משום שהשכונה נמצאת כשלושה מטרים מעל פני שאר הקיבוץ, השוכן בגובה של יותר מ-200 מטר מתחת לפני הים.

 

תמונות ופורצלנים: הבית (68 מ"ר) עבר שינוי פנימי קטן להגדלת הסלון. הסלון עמוס בתמונות ובחפצי נוי. שלוש תמונות שצוירו על ידי הצייר האנגלי, לאורי, מתארות עיר תעשייתית באנגליה בין שתי המלחמות. לידן תלויות שתי תמונות של בודהה, שנוצרו מעור חיה ונקנו בבנגקוק. פסלון עץ של ראש אדם, עם שתי עיניים מצדף כחול, נקנה מהמאורים בניו זילנד. תמונה נוספת מתארת עץ בודד על גבעה ולידו פסנתר ("מצב התרבות בקיבוץ"), ותמונה אחרת של שמוליק כץ מתארת את להקת המחול הקיבוצית. בנוסף, יש תמונות משפחתיות, ותפילה ממוסגרת שנוצרה בימי מסך הברזל בברית המועצות. לצד התמונות תלויות צלחות מפורצלן תוצרת אנגליה.

 

קניות: לרוב בבית שאן, השלמות במרכולית.

 

בילויים: קונצרטים של התזמורת הקאמרית הקיבוצית, נסיעות לחו"ל בהקשר של מוזיקה ושל אמנות, מפגשים משפחתיים.

 

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: קיבוץ נוה איתן מתנהל במודל רשת ביטחון זה עשר שנים. נורמה: "אני מאוד בעד השינוי. אף פעם לא הייתי בעד שותפות כוללת. רק קיבוץ עשיר יכול להישאר שיתופי". פיטר: "תמכתי בקיבוץ השיתופי אבל הבנתי וקיבלתי את הצורך בשינוי".

 

מצב כלכלי: סביר.

 

עושה להם את היום: אצל נורמה - הקשר עם אנשים, אצל פיטר - התגובות החיוביות לפעילות ההתנדבותית.

 

טוב להם בקיבוץ (ציון מ-1-10): נורמה - 8, פיטר - 9.5.

 

קיבוץ נוה איתן נוסד ב-1939, נמצא על כביש 71 בעמק בית שאן, מונה 77 חברים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים