הסתיים מפעל התרגום המונומנטלי של יוסף כרמין

3.9.2009
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

הסתיים מפעל התרגום המונומנטלי של יוסף כרמין

נחמן גלבוע

כרמין ושורת מתנדבים תרגמו לעברית אלפי עדויות של ניצולי שואה עבור מכון יד ושם בירושלים

 

לפני 16 שנים התברר ליוסף (יוסלה) כרמין מקיבוץ מגן, כי במכון יד ושם מונחים, כאבן שאין לה הופכין, מאות ארכיונים ובהם עדויות שנגבו מניצולי השואה באירופה בסוף מלחמת העולם השנייה, או מיד לאחריה. לכרמין הוסבר, כי העדויות הללו, שנכתבו בפולנית, ביידיש, בהונגרית ובגרמנית, לא תורגמו לעברית בשל היעדר תקציב. הוא החליט להירתם לנושא תרגום העדויות, וגייס לצורך כך 130 מתנדבים, 62 מהם חברי קיבוצים, על מנת שיתאפשר לחוקרים ולתלמידים ישראלים להתוודע לחומר החשוב הזה. ביום שני הקרוב, לאחר שהושלם תרגומן של אלפי העדויות, ייערך בבית ווהלין בגבעתיים טקס הוקרה לעשרות המתרגמים, שכמה מהם כבר אינם בחיים, וכן טקס הוקרה ופרידה מיוסלה כרמין, המסיים את תפקידו. יו"ר הנהלת יד ושם, אבנר שלו, יהיה הנואם הראשי בטקס, ויתאר את תרומתו של כרמין ושל חבריו למכון שבראשו הוא עומד.

"מדובר בעדויות שנגבו מיד אחרי השואה, חלקן בבית משפט בחתימתו של העד", מסביר כרמין, "ולכן ערכן ההיסטורי רב. אלה לא זיכרונות שנכתבו לאחר מספר שנים, אלא תיעוד מדויק וסמוך לאירועים, שהחל להיגבות כבר ב-1944, כשבפולין הייתה ממשלה זמנית". כרמין, 79, יוצא רומניה שעבר שם את השואה, שימש כמתרגם-מתנדב ביד ושם אחת לשבוע, כשנתקל בארכיונים שהיו מונחים ללא שימוש. הוא החל לתרגם, עם שורת המתנדבים, את הארכיון הפולני שנאסף תוך כדי השואה, ולאחר מכן הם עברו לארכיונים, שהחומר בהם נכתב ביידיש, בגרמנית ובהונגרית. בשיא הפעילות עסקו בתרגום כ-130 איש שחולקו לקבוצות, והם הצליחו לתרגם 7,000 עדויות מפולנית ומיידיש, 3,000 עדויות מהונגרית, וכ-1,200 עדויות מגרמנית. "עכשיו כל העדויות נמצאות בהישג יד בשפה העברית", מדגיש כרמין, "ואת הדברים האלה לא יוכלו להזים מכחישי השואה למיניהם".

הלינה ברקני, 83, שער הגולן, ששרדה את השואה במחנה ריכוז צ'נסטוחוב שבפולין, נרתמה לפני 14 שנים למפעל התרגום, ותרגמה בהתנדבות עשרות עדויות מפולנית לעברית. "בשבילי התרגום היה ממש מפנה בחיים", מציינת ברקני, "הייתי עובדת סוציאלית בתחנה של התנועה הקיבוצית, וכשיצאתי לפנסיה זה יצק תוכן לחיי היומיום שלי. מדובר בעבודת קודש, מלאת עניין, ועד היום אני ממשיכה לעסוק בה".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים