תרעומת בגליל עליון על דוח המבקר בנוגע לחיוב כספים בהרחבות

14.5.2009
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

תרעומת בגליל עליון על דוח המבקר בנוגע לחיוב כספים בהרחבות

יובל אופק

 

קיבוצים בגליל העליון גבו מרוכשי בתים בשכונות הקהילתיות סכומים מעל המותר ללא אישור מינהל מקרקעי ישראל, כך על פי דוח מבקר המדינה מהשבוע שעבר. גורמים במועצה האזורית מתרעמים על הדיווח, ומכנים אותו "שטחי ולא רציני".

 

בדוח, המכיל מעל 1,500 עמודים, מוקדש פרק למינהל מקרקעי ישראל ובתוכו סעיף נרחב, המתייחס למכירת הקרקעות למתיישבים בשכונות הקהילתיות שליד הקיבוצים ובמושבים.

 

על פי החלטה 959 של מינהל מקרקעי ישראל, אסור לאגודות לגבות ממתיישבים חדשים כסף מעל לעלויות הפיתוח, שאושרו על ידי מינהל מקרקעי ישראל. באופן חריג מתירות התקנות ליישובי קו עימות לגבות כספים כאלה עד לתקרה, שנקבעה על ידי המינהל ובכפוף לבקשה חריגה. לפי הדוח, מספר קיבוצים בגליל העליון לא פנו לקבלת אישור כזה, ולמרות זאת, גבו סכומים ניכרים בהיקף מיליוני שקלים לטובת הקיבוץ. קיבוץ המצוין בדוח כקיבוץ א' גבה 7.2 מיליון שקל מעל הסכום שאושר לו להוצאות פיתוח. קיבוץ אחר פנה לקבלת אישור, אך למרות זאת, גבה סכומים גדולים מהסכומים שאושרו לו לגבייה.

 

בסיום דבריו ממליץ מבקר המדינה לבחון אפשרות לחייב את הקיבוצים, שחרגו מההוראות, להחזיר את הסכומים למתיישבים.

 

במועצה האזורית גליל עליון מתרעמים על ההחלטה. "מבקר המדינה בא לבדיקה שטחית ולא אמיתית, ועשה לנו עוול נורא". גורמים בכירים במועצה מסרו, כי תמוה בעיניהם, שלדברי המבקר, בחלק מהיישובים עבדו כחוק ובחלק עברו עליו, אך בסופו של דבר, המחירים בכולם היו דומים מאוד. עוד הם מוסיפים, כי המחירים היו גלויים וידועים, וכל הרוכשים יכולים היו להשוות ביניהם, כך שגם אם הייתה כוונה כזו, לא ניתן היה לגבות יותר מהמחיר בשוק.

 

"סוף סוף אנחנו מצליחים להביא משפחות לצפון, אז נעשה משהו כדי להרחיק אותן? גם המדינה לא עוזרת לנו, וגם מאשימה. יש פה פרויקט חיים של אנשים, ובא מישהו והורס אותו", אמר הגורם הבכיר.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים