החלטה בירוקרטית: קיבוץ מגן אינו זכאי למרחבים מוגנים

25.12.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החלטה בירוקרטית: קיבוץ מגן אינו זכאי למרחבים מוגנים

נחמן גלבוע

 

השבוע נחתו בקיבוץ שני קסאמים וגרמו לנזקים ברכוש ולחרדה

 

200 מטר בלבד. זה מה שעושה את ההבדל בין כל הקיבוצים ממערב לכביש 23, הנכללים בתוכנית המיגון, לבין קיבוץ מגן, 4.7 ק"מ מגדר המערכת, שלא זכה להיכלל בה. מבחינת הבירוקרטיה הכללים ברורים. רק יישובים הנמצאים במרחק 4.5 ק"מ מהגדר זכאים למרחבים מוגנים, מכיוון שמדובר בטווח קצר שלא יאפשר בעתיד למערכת כיפת הברזל ליירט את הקסאמים, ומכיוון שלעת עתה המרגמות מגיעות רק לטווח של ארבעה קילומטרים. מבחינת ארגוני הטרור אין הבדל בין מגן לנירים או לניר עוז. ההוכחה לכך הייתה שני הקסאמים שנחתו במגן, אחד בלב שכונת ההורים והשני ליד המפעל, וגרמו לנזקים ברכוש ולחרדות בקרב האוכלוסייה. במגן לא מוכנים להישאר היחידים במרחב שאינם ממוגנים, מה עוד שלדברי מזכיר הקיבוץ, דני ברזילי, קיימות תוכניות בנייה גם ל-200 המטרים החסרים בכיוון מערב.

 

ש. הייתם צריכים לבנות בית בודד בקצה המערבי של שטח היישוב (4.5 ק"מ מהגדר) כפי שעושים המתנחלים.

"כבר אמרו לנו את זה. כרגע זה לא מעשי".

 

המאבק של מגן להיכלל במיגון נערך גם ברמה הפוליטית וגם בתקשורתית. הם כבר שוחחו עם יו"ר מרצ, ח"כ חיים (ג'ומס) אורון, עם סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, עם עוזר השר להתיישבות, איתן ברושי, ויזמו כתבות במספר כלי תקשורת, ובהם "ידיעות אחרונות". עד עכשיו זה לא הניב פירות. "יש לחצים מבפנים לעשות בעצמנו את מה שהמדינה לא עושה", אומר ברזילי, "אבל ברור שלא נוכל לבנות לכולם חדרי ביטחון, כשהעלות לחדר אחד היא 100,000 שקל. בכל זאת עשינו מספר פעולות. רכשנו מכספנו שתי מיגוניות לאזור בתי הילדים, כל אחת בעלות של 80,000 שקל, מיגנו בעלות של רבע מיליון שקל את החלונות בקיבוץ, כדי שלא יישברו לרסיסים, ויש משפחות שבנו במסגרת הרחבת הדירות ממ"ד, כשהקהילה משלמת את ההפרש בסך 60,000 שקל בין עלות חדר רגיל לעלות ממ"ד. יוצא ש-70% מתקציב הקהילה הולך השנה להוצאות ביטחון, וכמעט שלא נשאר כסף לצרכים אחרים".

 

ברזילי מקווה, שהפתרונות הזמניים ירגיעו לעת עתה את החרדות בקרב חלק מהחברים, ומצפה מהמדינה לקבל החלטה להחיל את המיגון גם על קיבוצו. "אנחנו לא מתכוונים ללכת מפה לשום מקום", הוא אומר, "התפקיד שלנו הוא לחיות פה, והתפקיד של המדינה הוא להגן עלינו".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים