עברו מהקיבוץ לשדרות מוכת הקסאמים, לשנת חופש - משפחת חרמוני מדורות

18.12.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

עברו מהקיבוץ לשדרות מוכת הקסאמים, לשנת חופש

נחמן גלבוע

חיים ונעמי חרמוני החליטו על שנת חופש בשדרות מטעמים כלכליים, ולא נרתעו מאימת הקסאמים.

 

בגיל 61 החליט חיים חרמוני מקיבוץ דורות, הנמצא מחוץ לטווח הקסאמים, לצאת עם אשתו, נעמי, לחופשה מהקיבוץ, וכיום הם מתגוררים בעיר שדרות מוכת הקסאמים. בסופי שבוע מצטרפים אליהם שניים מתוך חמשת ילדיהם, הבן שנשאר להתגורר בקיבוץ והבת החיילת. ההסבר שלו לבחירה להישאר באזור הוא מעשי. נעמי היא מורה לכימיה בתיכון שער הנגב ובמכללת ספיר, ורצתה להישאר קרובה למקום עבודתה. גם לו זה נוח מבחינת עבודתו, כמנהל קהילה בקיבוץ אורים ובקיבוץ עין צורים, לגור במקום שנמצא באמצע הדרך בין שניהם. ההחלטה לשכור בית דווקא בשדרות, הוא מסביר, לא נבעה מרצון לעשות מעשה חלוצי וציוני, אלא באה לאחר שהתברר, כי האפשרות להתגורר באחד הקיבוצים בסביבה אינה מעשית. לאחר שמצאו כי בשדרות ניתן לשכור בית זמין ונוח, הם עברו לשם כשיצאו לחופשה לפני שלושה חודשים.

 

חרמוני, בן דורות, התחתן עם נעמי, בת מעלה החמישה, שאותה הכיר בלימודים בירושלים, ומאז הם חיו בקיבוצו. הוא עסק מספר שנים בחקלאות, אחר כך מילא את כל תפקידי הניהול, כמו מזכיר, מרכז משק, גזבר, מנהל במפעל מגופי דורות ועובד חוץ במפעלי שער הנגב; היא עסקה בהוראה. התפקיד האחרון שלו בארבע השנים האחרונות היה ניהול הקהילה בדורות, ובמסגרתו הוביל את השינוי בקיבוצו משיתופי למודל רשת הביטחון. את היציאה המשפחתית לחופשה, המעוגנת בתקנון, הוא מסביר בצורך שלו להתרחק קצת מביתו, לאחר התהליך המשמעותי הממושך שהוביל, אשר השאיר אצלו משקעים לא מעטים.

 

יצרתם קשרים עם השכנים?

"יש לנו בשכנות בית כנסת קטן, שבו מתפלל בחור שעובד בדורות כבר עשרות שנים, ובשבתות אני הולך לשם בזמן קריאת התורה, כדי לפגוש אותו ואנשים נוספים מהשכונה. מעבר לזה אין לנו הרבה קשרים חברתיים. בהתחלה חשבתי שאוכל לעשות פעילות קהילתית כלשהי, אבל נוכחתי שאין לי אפשרות לכך בגלל העומס בעבודה".

 

חוויתם כבר קסאמים?

"היו לנו כבר כמה אזעקות 'צבע אדום', אבל הקסאמים לא נפלו בקרבת הבית שלנו. הבית לא ממוגן. יש בו מקום שנחשב יותר בטוח, ושם אנחנו עומדים כשיש אזעקה. אנחנו חווים על קצה המזלג את מה שאנשי שדרות חוו כל כך הרבה שנים".

 

מה אומרים הילדים?

"הילדים לא כל כך אוהבים את זה, אבל אני חושב שיש פה תהליך של הסתגלות".

 

חרמוני מדגיש, כי בתום תקופת החופשה הוא מתכוון לחזור לקיבוץ, ואז יחפש דרכים חדשות להידוק הקשר בין דורות ליישובי הסביבה.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים