שיתופי: בחירות מבוזבזות

11.12.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

שיתופי: בחירות מבוזבזות

אלישע שפירא

 

המשבר העולמי תפס אותנו בישראל בתחילתה של מערכת בחירות, או שמערכת הבחירות נפלה במקרה על המשבר. לכאורה, זו ההזדמנות לחולל שינוי משמעותי. אמרתי לכאורה, היות שאיש אינו מאמין באמת בשינוי כיוון עכשיו. איש לא יופתע מהעובדה, הפרדוקסאלית לכאורה, כי על רקע משבר הקפיטליזם השמרני בעולם, תיבחר בישראל ממשלה ימנית שמרנית, בהנהגתו של נתניהו, המוכר כניאו-ליברל שמרן. מי שכל עשייתו הכלכלית מושפעת מדבקות באידיאולוגיה ניאו ליברלית שמרנית; מי שצבר "קבלות", כאשר בהיותו שר האוצר העביר ודרדר את קרנות הפנסיה ואת קופות הגמל אל המדרון החלקלק של שוק ההון הקפריזי; מי שנאבק על הוצאת הממשלה ממרבית מחויבויותיה לספק שירותים לציבור; מי שפעל כדי להפריט את כל מה שזז, בשם אותה אידיאולוגיה שמרנית - האיש הזה ייהנה בבחירות הקרובות (כנראה) מתמיכתם של רבים מקורבנות מדיניותו.

 

האמת צריכה להיאמר: לשילוב של שמרנות חברתית כלכלית עם שמרנות מדינית, ימנית לאומנית, יש רייטינג גואה בישראל של היום. על כך עוד ייכתבו בוודאי מחקרים רבים בעתיד. ייתכן שזהו הקצב המיוחד של ההיסטוריה והפיגור המובנה של התודעה האנושית אחר התהליכים המתרחשים במציאות. כך לדוגמה, המהפך הפוליטי בשנות השבעים (של המאה הקודמת) לא התרחש בבחירות הסמוכות למלחמת יום כיפור, העקובה מדם והטראומטית, אלא מספר שנים מאוחר יותר כאשר הליכוד עלה לשלטון. כך גם היום, עדיין לא הבשילו התנאים למהפך פוליטי שיביא להקמתה של ממשלת שינוי חברתי ומדיני. לצערנו, בבחירות הקרובות, צריך יהיה להסתפק בסיכוי הקלוש להגיע ל"גוש חוסם", שימנע את קמתה של ממשלת ימין שמרנית. גוש חוסם כזה יוכל להיבנות מצירוף של העבודה, קדימה, מרצ והרשימות הערביות. גוש כזה עדיף על החלופות, למרות חולשותיו, היותו בלתי הומוגני ותלוי בחסדיהם של "עריקים" פוטנציאליים שברגע האמת עשויים לחצות את הקווים. כדי למצות את הסיכוי הדל להיווצרותו של גוש חוסם כזה, על מפלגות המרכז-שמאל לחדול מלעסוק בעצמן ולחדול מלהלום זו בזו. עליהן להתרכז בחשיפת דרכו של נתניהו ולהציג את מופרכות מדיניות הליכוד ולווייניו; לחשוף את הקיבעון, את השמרנות ואת חוסר הרלוונטיות החברתית-כלכלית והמדינית של דרכם.

 

התנאים לשינוי פוליטי, חברתי וכלכלי

 

לשם כך עלינו להתייצב בזירה הפוליטית. אנחנו חייבים לעשות זאת מתוך חתירה לשינוי השפה, המושגים ותרבות הדיון, כמתחייב מידיעתנו ומהיכרותנו את דלות השיח הפוליטי. אנחנו צריכים לעשות זאת למרות הידיעה, שלרוב הפוליטיקאים (כמו לרוב הכלכלנים) אין כלים מתאימים כדי לשרטט תמונת עתיד חלופית. כדי שהשינוי המיוחל יתחולל, נחוצה התארגנות חברתית פוליטית חדשה, שתצליח לחרוג מהמעגלים המסורתיים של השמאל. צריך להגיע לאוכלוסיות מגוונות ורחבות, אלה ש"השיטה" פגעה ופוגעת בהם. ביניהם מעמד הביניים הנשחק, העניים החדשים, הצעירים, חברי תנועות הנוער, המורים, אנשי החרושת, החקלאים, האקדמאים, עובדי הכפיים, הגמלאים ורבים רבים נוספים מכל שכבות הציבור. נחוצה התארגנות סוציאל-דמוקרטית אמינה, שתלכד, תראה דרך, תלהיב את הדמיון ותיטע תקווה בלבבות. כל אחד מהגופים ומהמפלגות הקיימות היום, אלו המאמינים ומחויבים לדרך הסוציאל-דמוקרטית ולפשרה המדינית, יתקשו לחולל את המהלך הגדול.

 

בין שהדבר נובע ממהותם של הגופים ושל המפלגות ובין שהוא בבחינת תדמית שדבקה בהם, נראה שנחוצה התארגנות פוליטית חדשה כדי שהדבר יקרה. התארגנות פוליטית חדשה שתביא אליה את כל הנפגעים והמאוכזבים מהקפיטליזם השמרני; את אלה שידעו גם בעבר לבקר את אשליית הסדר החברתי, המושתת על הדומיננטיות של כוחות השוק; את הרבים שייפתחו לחשיבה חברתית כלכלית חדשה בעקבות המשבר (המפץ הגדול) ואת אלה שרוצים בפשרה מדינית. כדי לחולל מהלך גדול אין די באכזבה מהקיים. נחוצות תקווה, אמונה, תוכנית ומנהיגות נחושה וסוחפת. למען כל אלה יש לחשוב ולהיערך מתוך ראייה לטווח ארוך, מעבר ללוח הזמנים של הבחירות הקרובות. יש לפעול ליצירתה ולכינונה של יישות סוציאל-דמוקרטית חדשה, כזו שיהיה בכוחה לשנות את המפה החברתית והפוליטית בישראל לקראת הבחירות הבאות.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים