מכתבים למערכת "הדף הירוק"

מכתבים למערכת "הדף הירוק"

  

אולי זה בכלל לא היה פיגוע?

בנצי הגלר, חולדה

 

בתגובה ל"ולוולה קורא לכבל להתפטר", 4.12

 

אינני מתכוון לעסוק בבחירות המקדימות למפלגת העבודה, שנערכו בשבוע שעבר, על כל תהפוכותיהן.אני מבקש להתעכב רק על אמירה אחת שעלתה לאוויר בערבו של יום שלישי, כשהתברר שאי אפשר להמשיך להצביע כמתוכנן.

יו"ר מחוז הקיבוצים במפלגה, זאב שור (ולוולה), אמר ופרסם את דבריו, כי קריסת המחשבים במפלגה הוא לא פחות ולא יותר אלא פיגוע, וכי על מזכ"ל המפלגה, איתן כבל, להתפטר מתוקף

אחריותו האישית.

לעניין האחריות וההתנהגות בעקבותיה אניח כרגע, אך יש לי מה להעיר לחלקה הראשון של התגובה.

פיגוע הוא, על פי הבנתי, מעשה מכוון שיש לו גם השלכות פליליות. אם אכן ידע ולוולה על משהו שכזה, שיש בו חשד לעברה פלילית, אולי היה עליו לשקול פנייה למשטרה שתחקור בנושא. אם הדברים נאמרו בעדנא דרתחא, מוטב כי יחזור בו מהתבטאות קשה זו, אין לי ספק כי מזכ"ל המפלגה פעל בתום לב וקיווה לטוב.

 

הגמלאים אינם מתפרזטים

עדה חרמוני, שריד

 

בתגובה ל"12,000 שקל ליום עבודה בשבוע", קשר ישיר, 4.12

 

שוב שוכח לזר להזכיר לקוראיו, כי קבוצת הגמלאים אינה מתפרזטת על מסי המשתכרים החדשים, וכי למעשה, היא זו שבנתה את הקיבוץ והנחילה לו את נכסיו ואת אמצעי הייצור, וזאת בתנאי מצוקה, כמעט ללא תמורה, ללא משכורות וללא צבירת נכסים לעצמם. ברחמיו הנשפכים על מקבלי המשכורות החדשים, המממנים לפנסיונרים את רמת החיים הגבוהה מזו שיש להם, הוא שוכח להזכיר את העובדה הבסיסית הזאת. ראוי לזכור, כי הגמלאים "שודדי המשכורות" יתקשו היום, בגילם, למצוא סעדים אחרים, וזאת כאשר נמנעים מלמכור את הנכסים ואת אמצעי הייצור שצברו בשנות עבודתם הם. מן הדין היה לבצע זאת ולתת להם, דרך מימוש הנכסים הללו, להמשיך ולהתקיים בכבוד. אך אין מוכרים את הנכסים, לבל יפגעו חלילה בשלומם וברמת החיים של המשתכרים החדשים.

 

זה הזמן להצביע מהראש

אורית נוקד

 

לפני שבוע בחר בי מחוז הקיבוצים לנציגתו ברשימת "העבודה" לכנסת ה-18. התוצאות מבטאות עשייה ענפה לאורך כל תקופת כהונתי בכנסת וקשר אמיץ עם ציבור החברים.

תודה לכם, חברים. תודה לכם שהבעתם מחדש את אמונכם בי ובדרכי - דרכנו. תודה שידעתם להשיב תמיכה ותודה על אחוז ההצבעה הגבוה מהממוצע הארצי, שהוכיח מחדש שהמחוז שלנו הוא הלב הפועם של מפלגת "העבודה". מחוז הקיבוצים ידע מאז ומעולם, שמפלגת "העבודה" היא הבית שלו, וכשצריך הוא נרתם להגן עליו. כעת אנו צועדים קדימה אל הבחירות הכלליות, ושם נכון לנו אתגר משמעותי. מהבחירות המקדימות אנו יוצאים מאוחדים וחזקים. יש לנו נבחרת איכותית עם מועמדים מנוסים ופנים חדשות ורעננות, יש לנו חזון ויש לנו דרך. לנו באמת יש דרך! יו"ר המפלגה, אהוד ברק, אינו חף מטעויות, אך כל החלטה שלו התקבלה תמיד לאחר שיקול דעת מעמיק ומתוך אחריות לאומית. לצדו פועלת נבחרת מרשימה של מועמדים ראויים להנהגת המדינה. זה הזמן להחליט שאנו מצביעים מהראש ולא מהבטן.

 

למה להצביע למפלגת העבודה?

אבי אובנטל, עברון

 

שלושה עשורים אני נאמן למפלגת העבודה. בשלושת העשורים הללו הוקמו מפלגות חדשות, אשר היוו חלופות למצביעים השונים, חלופות למפלגה שידעה עליות ומורדות. אך באותה מהירות שמפלגות חדשות אלה קמו הן נפלו כלא היו, והשאירו את המצביעים עם טעם מר בפה. לדאבוני, המצביע הישראלי איננו לומד לקח. חדשות לבקרים קמות תקוות חדשות, ובעקבותיהן מגיעות אכזבות במהירות הבזק, וחוזר חלילה.

מפלגת העבודה הינה מפלגה ערכית, שורשית, סוציאל-דמוקרטית, עתירת זכויות היסטוריות, ולה חברים רבים המאמינים בדרכה ונאבקים למימוש דרך זו, גם אם לעתים אינה קלה. היום אנו שומעים, כי בקרב תומכי המפלגה רבים מדברים על אפשרות נטישה ומעבר למפלגות אחרות, כמו למפלגת קדימה ולעומדת בראשה - ציפי לבני. מול הטוענים לכך שמפלגת העבודה איבדה את דרכה, אני רוצה לשאול: האומנם כך הוא? מהי מפלגת קדימה? אילו החלטות קיבלה לבני, העומדות בראשה ומה עשתה במשך שנות כהונתה בממשלות ישראל במשרדים השונים? מהי עמדתה לגבי הסכסוך הישראלי ערבי? מהן עמדותיה לגבי חוק ומשפט? היכן עומדת ההתיישבות העובדת בסדרי עדיפויותיה, מה עמדתה לגבי מדינת הרווחה, בנושאי פנסיה, תשתיות, חינוך ועוד. האם מפלגה, שקמה כחלופה למאבקי כוח בתוככי הליכוד, היא החלופה הנאותה לחברי מפלגת העבודה? התשובה חד משמעית: לא!

תפקידנו עתה הוא להביא כמה שיותר מצביעים שיתמכו במפלגה, ועלינו לעשותה מפלגה חיה ונושמת, מפלגה אלטרנטיבית להרכבים מזדמנים כאלה ואחרים.

 

שי חרמש לכנסת הבאה

רוני לוי, בארי

 

אותנו, תושבי עוטף עזה, אין צורך לשכנע שנציגנו לכנסת הבאה והמועמד לשר החקלאות הבא יהיה חברנו, ח"כ שי חרמש. בשנתיים האחרונות טיפל שי ללא לאות בנושאי ההתיישבות, הקרקעות, הפריפריה וביטחון היישובים בעוטף עזה. שי לא היסס להתמודד מול הרשויות, ובכלל זה מול כל משרדי הממשלה, על זכותנו לחיות כאן בביטחון. ואין צורך להכביר במילים על תפקודו המצוין כראש המועצה האזורית וכאיש ציבור מוביל.

אנו נתמוך בו בפריימריז בקדימה.

 

השי של שער הנגב?

עוזי בר-און, ניר עם

 

מדוע השי של שער הנגב צריך להמשיך בדרכו כחבר כנסת?

שי חרמש הוא דוגמה לכך שאפשר פוליטיקה אחרת. וכשמו כן הוא, מתנה. את יכולתו הוא ממנף לטובת אחרים. כך עשה במשך עשרות שנים בקיבוצו כפר עזה, כראש המועצה וכגזבר הסוכנות. כך הוא עושה היום כשהוא נלחם כארי לטובת כלל אזרחי המדינה, המגזר החקלאי ותושבי עוטף עזה במאבקם להישרדות כלכלית וביטחונית. התודה שלנו לשי תהיה בכך שכל מתפקדי קדימה יבואו לקלפי ביום הבחירה ויצביעו עבורו.

 

עם גברי מרצ אכן תתחדש

איציק עוז, שדה יואב

 

כמי שמכיר את גברי שנים רבות, אין לי ספק שהוא האיש הנכון לחידוש פניה של מפלגת מרצ. גברי הוא איש ארגון מצוין, בעל מנהיגות שקטה ומשתפת, המתאימה למפלגה כמו מרצ; בעל יכולת הסברה שתוכל לתרום רבות ליצירת קשר עם קבוצות חדשות בציבור. נכחתי עם גברי בפגישות שונות ובאירועים, בין היתר, בעיירות פיתוח. שם נחשפתי ליכולותיו להתחבר לאנשים, ליצור שפה משותפת וממנה שיתופי פעולה פוריים. גברי הוא נציג ציבור אמיתי.

אני סבור, שחברי הקיבוצים בוועידת מרצ צריכים לתמוך בו בכל לבם אחרי תשע שנים, שבהן תרם את כל נשמתו לתנועה הקיבוצית, והיה שותף ומוביל ליציאה היסטורית של הקיבוצים מהמשבר. גם מי שלא הסכים עם חלק מהחלטותיו של גברי לאורך שנים אלה, יודה שהוא איש ציבור ראוי, כזה שיעזור רבות למפלגה ולקיבוצים כאחד.

החברים העירוניים בוועידה צריכים לדעת, שאם יתנו את אמונם בגברי, הוא יהיה שותף נאמן לעבודה של סניפי המפלגה ויעזור רבות בחיזוק המפלגה, לא רק ברמה הארצית אלא גם בערים השונות, כחלק מבניית כוחה של המפלגה. אין לנו את הפריבילגיה שלא ליהנות משירותיו ומניסיונו הרב.

 

אני עם קדימה

רן בנאי, דפנה

 

הבחירה העיקרית בבחירות לכנסת ה-18 היא בין קדימה לליכוד ועל המצביעים בקיבוצים ובמושבים לזכור כי הם יהיו הראשונים להינזק אם מממשלת ימין אם תקום. לכן, ראוי להגביר מעורבות ותמיכה בקדימה; גם על מנת להכניס לבית המחוקקים, בנוסף לח"כ שי חרמש, עוד שליח של ההתיישבות - נחמיה רייבי ממושב מדרך עוז.

לצערי מאז רצח רבין ז"ל, נמצאת מפלגת העבודה בירידה מתמדת חרף חתירתה לשלום. לעומתה, הליכוד מפנה גבו לשלום וזוכה לאמון הולך וגדל בעם. מכאן שקדימה היא האופציה היחידה למנוע מביבי ומפייגלין (שהוא 10% בליכוד) להנהיג את מדינת ישראל בשנים הבאות.

כמי שפעל בתקופת ניסים זווילי כמזכ"ל מפלגת העבודה, והייתה לו הזכות לעבוד לצד ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, ההחלטה לתמוך בקדימה נעשתה לאחר התלבטות לא קלה כשלצדי שותפים פעילים בעלי רקורד רציני וקבלות על עשייה והצלחות. כולנו החלטנו לתמוך בחיבור בין העבודה לליכוד, בתקווה שיקבל מנדט מהעם לפשרה לקראת שלום.

במהלך הכנסת ה-17 התברר ששדרת הפוליטיקאים שהנהיגו את הליכוד והצטרפו לקדימה עברו גם שינוי אידיאולוגי. הם עזבו את הימין ואימצו את המילים ואת המצע של הידברות ושל פשרה כמתכון לפתרון הסכסוך הערבי-ישראלי.

כאן המקום לציין את פעילותו ואת הישגיו של חברנו ח"כ חרמש למען הקיבוצים, המושבים מושבות.

לעתים פעל למעננו תוך עימות עם שרים של העבודה ושל קדימה. תרומתו להתיישבות ולחקלאות מציבה אותו כמועמד הראוי ביותר לתפקיד שר החקלאות הבא של מדינת ישראל.


מסמכים חדשים במדור דעת אורחים


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים